Poniedziałek, 17 lutego 2020
imieniny: Donata, Łukasza, Zbigniewa

Strona główna

Nowy rok szkolny 2018/2019 rozpoczęty

03.09.2018 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje

W placówkach oświatowych gminy Mirzec rozpoczął się nowy rok szkolny.

 

 

 

Gadka
We wszystkich szkołach rozpoczął się od mszy świętych w intencji uczniów, rodziców i nauczycieli. Do świątyni w Gadce przybyły poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej w Jagodem i z Gadki. Mszę świętą odprawił ks. proboszcz Henryk Kołaziński. Po modlitwie wszyscy udali się do szkoły, gdzie po krótkim ogólnym zebraniu prowadzonym przez dyrektor Lidię Drożdżał uczniowie spotkali się z wychowawcami klas, po czym odebrali ze szkolnej biblioteki komplety podręczników. Teraz nic tylko się uczyć.

Tekst i foto: Jacek Rafalski

Mirzec
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, którą w kościele pod wezwaniem świętego Leonarda w Mircu odprawił ksiądz wikariusz Paweł Bańkowski. W nabożeństwie uczestniczyli uczniowie ze szkół podstawowych w: Mircu, Trębowcu, Tychowie Nowym i Tychowie Starym oraz trzech ostatnich klas gimnazjalnych z Mirca, przedszkolacy, ich rodzice i dziadkowie. Władze gminy Mirzec reprezentowali wójt gminy Mirosław Seweryn, Agata Mundzik, kierowniczka Centrum Usług Wspólnych oraz Jan Raczyński, przewodniczący Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury Rady Gminy w Mircu. Obecne były dyrektorki szkół podstawowych oraz nauczyciele z tych placówek.
Podczas nabożeństwa  ksiądz Paweł Bańkowski poświęcił plecaki i przybory szkolne pierwszoklasistów, który zaczynają naukę. Każde dziecko otrzymało indywidualne błogosławieństwo. O oprawę liturgiczną mszy zadbali członkowie parafialnej scholi pod kierunkiem Wojciecha Zająca.

Oficjalne uroczystości inaugurujące rok szkolny odbyły się w amfiteatrze. Wprowadzono poczty sztandarowe, odśpiewany został hymn narodowy. Obecnych przywitała Alicja Raczyńska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mircu. Na widowni zasiedli wójt gminy Mirosław Seweryn, Agata Mundzik, radny Jan Raczyński, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie szkoły wraz z rodzicami. Na scenie z kolei swoje miejsca mieli nauczyciele wychowawcy poszczególnych klas ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Gimnazjalnymi w Mircu, ksiądz Paweł Bańkowski i dyrekcja szkoły Alicja Raczyńska oraz Iwona Gralec a także Joanna Stępień, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Mircu.

- Tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego przypada w wyjątkowym dla wszystkich Polaków roku – roku, w którym obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. To wydarzenie skłania nas do refleksji nad tym, czy potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez naszych przodków, czy umiemy się z niej cieszyć – mówiła dyrektor Alicja Raczyńska.  – Drodzy uczniowie, minęły wakacje i nadszedł czas nowych wyzwań. Włączcie się w życie szkoły, zaplanujcie i realizujcie swoje pomysł. Życzę Wam wyjątkowych przeżyć, wielu ciekawych aktywności, które dają radość i dobrą zabawę.
Dyrektor Alicja Raczyńska zwróciła się także do rodziców, przypominając im, że są bardzo ważną częścią społeczności szkolnej  i zachęcając do współpracy ze szkołą.

Głos zabrał wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, który podziękował księdzu Pawłowi Bańkowskiemu za błogosławieństwo na okres rozpoczynającej się nauki, po czym zwrócił się do uczniów.
- Rozpoczynamy nowy rok szkolny, mając nadzieję, że będzie on owocny dla nas wszystkich. Okres nauki przez najbliższe dziesięć miesięcy to czas, podczas którego przy zaangażowaniu nauczycieli i dyrekcji powinniście poszerzać swoją wiedzę, aby wejść w dorosłe życie z konkretnymi umiejętnościami. Nauczycielom życzę jak najmniej trosk wychowawczych, wspaniałych osiągnięć naukowych, sportowych i kulturalnych. Pragę zadeklarować, że wspólnie z Radą Gminy w Mircu dołożymy wszelkich starań, aby coraz bardziej ulepszać warunki nauki. Jestem przekonany, że w przyszłym roku zakończymy prace przy termomodernizacji szkół, a jeszcze w tym roku wszystkie szkoły w naszej gminie otrzymają nowoczesne pracownie komputerowe. Na ten cel, na projekt „TAK dla TIK” otrzymaliśmy najwyższe dofinansowanie w województwie świętokrzyskim – ponad dwa miliony złotych. Oprócz urządzenia nowych pracowni zostaną zorganizowane szkolenia dla nauczycieli i warsztaty z nowych technologii informacyjno – komunikacyjnych dla uczniów – powiedział podczas uroczystości wójt Mirosław Seweryn.

Szczególnie serdecznie powitani zostali pierwszoklasiści z Mirca, którzy zostali zaproszeni przez dyrektor Alicję Raczyńską na scenę, aby mogli zapoznać się ze swoją wychowawczynią Renatą Bogucką. Dyrektor Alicja Raczyńska przedstawiła też wychowawców 14 szkolnych oddziałów. Na koniec spotkania uczniów mirzeckiej podstawówki śpiewem przywitały dziewczyny z Zespołu Wokalnego ze Szkoły Podstawowej w Mircu. Po oficjalnych uroczystościach w amfiteatrze przyszedł czas na bardziej kameralne spotkania w klasach, snucie planów i wakacyjne wspomnienia.

W tym roku szkolnym w szkołach i klasach „zero” w gminie Mirzec będzie uczyć się 780 uczniów: 288 w Mircu, 81 w Gadce, 91 w Osinach, 44 w Jagodnem, 71 w Tychowie Nowym, 130 w Tychowie Starym, 97 w Małyszynie, 38 w Trębowcu. Do dwóch przedszkoli uczęszczać będzie 124 uczniów: 99 do Mirca, 25 do Jagodnego. Uczniowie szkół w Trębowcu, Tychowie Nowym, Osinach i Małyszynie wrócą do wyremontowanych w ramach termomodernizacji szkół. Uczniowie z Gadki i Osin mają do dyspozycji nowe kompleksy sportowe.

Tekst i foto: Urząd Gminy w MircuPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171 wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 marta.ziomek@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174 wanda.wegrzyn@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl