Wtorek, 21 stycznia 2020
imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

Strona główna

Powiatowo-Gminne Dożynki 2018

28.08.2018 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

Tłumy widzów bawiły się na tegorocznych Dożynkach Powiatowo-Gminnych w Mircu. Świetna atmosfera i energetyczna muzyka sprawiły, że zabawa była wyjątkowo udana.

 

 

W korowodzie z wieńcami

Uroczystości dożynkowe, których organizatorami byli starosta starachowicki Danuta Krępa i wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, rozpoczęły się w niedzielę 26 sierpnia przed południem. Sprzed remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Mircu wyruszył korowód dożynkowy, który przeszedł do kościoła pod wezwaniem Świętego Leonarda. Korowód otwierały poczty sztandarowe złożone ze strażaków ochotników z poszczególnych jednostek. Strażaków prowadził komendant gminny Ochotniczej Straży Pożarnej PawełStaszałek. Uwagę przyciągała grupa żniwiarzy w tradycyjnych strojach. Za nimi maszerowali członkowie zespołów folklorystycznych, którzy zadbali o oprawę muzyczną przemarszu. W korowodzie poszły delegacje poszczególnych kół gospodyń wiejskich z gminy Mirzec i gmin powiatu starachowickiego. Każda grupa niosła wykonany specjalnie na tę okazję wieniec dożynkowy. Przed kościół swoje wieńce przyniosły delegacje z gmin: Brody, Pawłów, Wąchock, a następnie z Mirca, Gadki, Jagodnego, Małyszyna, Osin, Trębowca, Tychowa Nowego i Tychowa Starego.

W korowodzie przeszli także goście honorowi uroczystości: starostowie dożynek Katarzyna Niedziela i Piotr Rokita, którzy nieśli bochen dożynkowego chleba, wojewoda świętokrzyski  Agata Wojtyszek, członek Zarządu Powiatu Starachowickiego Andrzej Sendecki, wiceprezydent Starachowic Jerzy Miśkiewicz, wójt gminy Brody Marzena Bernat, Krzysztof Charemski - sekretarz Urzędu Gminy w Pawłowie, burmistrz Miasta i Gminy Wąchock Jarosław Samela, przewodniczący Rady Gminy w Wąchocku Adrian Malinowski, wójt gminy Mirów Artur Siwiorek, prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Razem na Piaskowcu” Jan Gula, radni powiatowi z przewodniczącym Tomaszem Margulą, radni gminy Mirzec z przewodniczącą Agnieszką Idzik – Napiórkowską, przedstawiciele pszczelarzy, rolników i przedsiębiorców z gminy Mirzec, przedstawiciele instytucji działających na rzecz rolników, dyrektorzy szkół i przedszkoli w gminie Mirzec. W uroczystości udział wzięli także: poseł Krzysztof Lipiec, Andrzej Bętkowski - wicewojewoda świętokrzyski, Andrzej Pruś - radny Sejmiku Wojewódzkiego, Małgorzata Pruś - członek Zarządu Powiatu Starachowickiego, Wiesław Ungier - komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach, prezes Zarządu Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Mirzec Tadeusz Sobczyk, przedstawiciele Koła Emerytów i Rencistów w Mircu, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy w Mircu, pracownicy Urzędu Gminy w Mircu, sołtysi z gminy Mirzec, członkowie rad sołeckich, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji działających na terenie gminy Mirzec oraz wielu rolników z gminy.

Podziękowali za plony

Przed kościołem na korowód dożynkowy czekali gospodarze uroczystości: starosta starachowicki Danuta Krępa oraz wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn  z małżonką, którzy przywitali idących w korowodzie i niosących tegoroczne plony. Uczestników korowodu witali też księża: ksiądz prałat Stanisław Szczerek, ksiądz kanonik Daniel Kobierski, wicedziekan dekanatu starachowickiego i proboszcz mirzeckiej parafii oraz ksiądz Paweł Bańkowski - wikariusz z Mirca.

Po powitaniu wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła pod wezwaniem Świętego Leonarda, gdzie rozpoczęła się uroczysta Msza Święta dziękczynna. Koncelebrował ją ksiądz prałat Stanisław Szczerek. Starostowie dożynek Katarzyna Niedziela i Piotr Rokita przekazali chleb dożynkowy staroście Danucie Krępie i wójtowi Mirosławowi Sewerynowi. Włodarze przekazali bochen księdzu celebransowi, prosząc o błogosławieństwo i modlitwę w intencji rolników. Podczas Mszy Świętej poświęcone zostały wieńce dożynkowe. W uroczystości czynnie uczestniczyli starostowie dożynek, którzy odczytali czytania oraz radny Piotr Kruk, który czytał modlitwę wiernych. Dary przekazali: Teresa Sieczka i Marian Stompor, Jadwiga Matysek i Stanisław Seweryn oraz Iwona Stępień i Roman Stompór. Po Komunii Świętej gospodarze uroczystości uroczyście podzieli chleb upieczony z tegorocznego ziarna, a wójt Mirosław Seweryn ukroił pierwszą kromkę. Pokrojonym chlebem uczestników mszy poczęstowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich. W tym czasie Zofia Derlatka deklamowała wiersz o chlebie.

Nad oprawą liturgiczną dożynkowej Mszy Świętej czuwali: ksiądz Paweł Bańkowski, Zofia Siwiec, Kazimiera Sobczyk i Ewa Sabat – Surdy. Pieśni i psalm wykonał chór Adagio pod kierownictwem Wojciecha i Piotra Zająców.

Oficjalnie w amfiteatrze

Po mszy korowód dożynkowy przeszedł do amfiteatru w Mircu, gdzie rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Poprowadził ją Marcin Janaszek. Jako pierwsi na scenę wyszli członkowie Zespołu Ziemi Mirzeckiej, którzy ośpiewali przyniesione wieńce dożynkowe. Po nich swoje umiejętności zaprezentowały zespoły folklorystyczne: Zespół Gromada i Kapela Sąsiedzi z Tychowa Starego, Koło Gospodyń Wiejskich w Mircu, Dolina Małyska, zespół Tychowianie z Tychowa Nowego, Kumosie z Gadki, Jutrzenka z Ostrożanki, Trębolanki z Trębowca i Osinianki z Osin.

Następnie głos zabrali gospodarze uroczystości: starosta starachowicki Danuta Krępa i wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, którzy dziękowali za plony.

- Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla rolnika. To święto plonów, ale również dzień radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Radość tę skrywają okazałe wieńce dożynkowe, które są dowodem wdzięczności za pomyślnie zakończone żniwa i zebrane plony. Wieńce te przypominają nam, że to właśnie dzięki pracy rolników codziennie na nasze stoły trafia polski chleb. Za ten wspaniały dar, drodzy rolnicy, pragnę złożyć Wam słowa najwyższego uznania szacunku oraz serdecznie podziękować za ciężką pracę. Życzę Wam, aby coroczny plon był zawsze obfity, a jego zbieraniu towarzyszyły bardziej sprzyjające warunki niż w tym roku – powiedział wójt Mirosław Seweryn, który życzył rolnikom i ich rodzinom zdrowia, szczęścia, pomyślności oraz spełnienia wszelkich zamierzeń. Wójt Mirosław Seweryn podziękował też uczestnikom uroczystości za liczne przybycie, księżom za odprawienie Mszy Świętej oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości.

Głos zabrali także: wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, wicewojewoda Andrzej Bętkowski i Tomasz Kuśnierek - zastępca kierownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do zebranych przemawiał także poseł Krzysztof Lipiec i Andrzej Pruś - radny Sejmiku Wojewódzkiego.

Po przemówieniach dyplomy odebrali laureaci powiatowego etapu konkursu „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”: Zofia i Kazimierz Derlatkowie z Jagodnego (pierwsze miejsce zarówno w gminie Mirzec jak i powiecie starachowickim), Łucja i Jan Grudniewscy z Rudnika w gminie Brody (drugie miejsce) oraz Aleksandra i Wojciech Sepiołowie z Jadownik w gminie Pawłów (trzecie miejsce). Nagrody wręczyli starosta Danuta Krępa i wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Starachowickiego Tomaszem Margulą i przewodniczącą Rady Gminy w Mircu  Agnieszką Idzik- Napiórkowską.

Dyplomy za udział w konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” wręczyła Agnieszka Buras - kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Starachowicach. Otrzymali je: Łukasz Michalczak z Osin za pierwsze miejsce, Dorota Piwnik z Brzezia w gminie Pawłów za drugie miejsce oraz Mirosław Szwugier z Ambrożowa w gminie Pawłów za trzecie miejsce.

Obecni w amfiteatrze goście mogli poczęstować się chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz gorącym żurkiem. W tym czasie na scenie występowały kolejne zespoły folklorystyczne: Sołtyski z gminy Pawłów, Gromada i Kapela Sąsiedzi, Koło Gospodyń Wiejskich z Mirca, Dolina Małyska, Tychowianie, Echo Adamowa z gminy Brody, Koło Gospodyń Wiejskich z gminy Wąchock, Kumosie z Gadki, Jutrzenka z Ostrożanki, Kapela Fachmani z Osin, Trębolanki z Trębowca i Osinianki z Osin.

Młode talenty na scenie

Organizatorzy święta plonów  zadbali o szereg atrakcji dla najmłodszych mieszkańców gminy Mirzec. Na scenie swoje umiejętności wokalne zaprezentowali młodzi zdolni wokaliści z gminy. Przed widzami wystąpili: Adrianna Stompór i Amelia Ślawska, zespół Śpiewające Chochliki, solistki z Domu Kultury i Szkoły Podstawowej w Mircu: Julia Gwóźdź, Zuzanna Gwóźdź,  Zuzanna Stompor, Wioletta Kwapisz. Po dziewczynach wystąpił zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej w Mircu, w skład którego wchodzą: Laura Nobis, Oliwia Pisarska, Ola Stompor, Wiktoria Rokita, Ola Maleta, Maja Małek, Paulina Gralec, Ola Stępień, Oliwia Dolega i Lena Spadło. Opiekunem zespołu jest Piotr Spadło.

Zatańczył Zespół Taneczny ze Szkoły Podstawowej w Mircu czyli: Weronika Zając, Nikola  Przygoda, Zuzanna Stompor, Wiktoria Pawlik i Zuzanna Zając. Dziewczyny do występu przygotowały się pod kierunkiem Małgorzaty Spadło i Doroty Zagajnej.

Następnie przyszedł czas na występ zespołu Happy z Domu Kultury w Mircu. W skład grupy wchodzą: Ola Stępień, Julia Gwóźdź, Zuzanna Gwóźdź, Lena Spadło, Ola Stompor, Oliwia Dolega, Oliwia Pisarska, Alicja Kukla i Karolina Niewczas. Dziewczęta zdobyły w tym roku pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu „Śpiewograniec” w Tarnobrzegu oraz Złotą Jodłę na 45. Międzynarodowym Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach.

Wzruszająco zrobiło się podczas podziękowania, które dla swoich muzycznych i harcerskich instruktorów: Małgorzaty i Piotra Spadłów oraz Anny Surdy-Pacek przygotowały obecne i byłe członkinie 104. Artystycznej Drużyny Harcerskiej. Dziewczyny podziękowały śpiewem oraz przekazały im pamiątkową tablicę w kształcie drzewka, które na liściach miało wygrawerowane imiona i nazwiska śpiewających harcerek. Przed gośćmi wystąpiły: Diana Obara, Maja Pastuszka, Diana Romanowska, Klaudia Seweryn, Maja Pomorska, Karolina Szara, Wioletta Kwapisz, Maja Pocheć i ZuzannaStompor. Warto dodać, że drużyna w tym roku zdobyła w swojej kategorii wiekowej Złotą Jodłę na 45. Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach.

Harcerki ze 104. Artystycznej Drużyny Harcerskiej podziękowały wójtowi Mirosławowi Sewerynowi za zaangażowanie i wsparcie wykazane w realizacji działań mających na celu rozwój 104. ADH oraz zespołu Happy. Wójt Mirosław Seweryn w niedzielę 26 sierpnia został honorowym członkiem drużyny i otrzymał harcerską chustę. Zwieńczeniem bloku artystycznego dla dzieci i młodzieży był występ teatru dla dzieci z Krakowa.

Dużo ciekawych rzeczy działo się poza sceną. Dzieci mogły korzystać za darmo z dmuchańców, było wesołe miasteczko z kilkoma karuzelami i torem dla samochodzików elektrycznych. Zainteresowaniem cieszyły się także stoiska z watą cukrową, popcornem, goframi oraz świecącymi w ciemnościach ozdobami. Oglądający komplementowali wiejską zagrodę urządzoną przez sołectwa Mirzec I i Mirzec II pod okiem przewodniczących rad: Alicji Dudek i Barbary Wysockiej oraz sołtysów: Mariana Stompora i Piotra Kruka. Swoje stoiska miały też Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem na Piaskowcu”, Urząd Wojewódzki w Kielcach, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Urząd Skarbowy, Izba Celna i Izba Skarbowa, Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z Modliszewic. Wyroby rękodzielnicze prezentowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mircu, panie z sołectwa Jagodne oraz podopieczni Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Stykowie. Na stoiskach pszczelarskich Sławomira Surdego i Henryka Stachowicza można było zaopatrzyć się w tegoroczne miody, a Zofia i Kazimierz Derlatkowie zaprezentowali wystawę płodów rolnych.

Kabaret i gorące rytmy

Blok występów dla bardziej dojrzałej publiczności zaczął się od występu kabaretowego. Przez ponad półtorej godziny widzów skeczami bawili artyści z kabaretu Ballada w Kopydłowie. Po nich na scenę wszedł energetyczny zespół disco polo Mejk, który porwał do tańca wiele osób zgromadzonych przed sceną. Hity zespołu Mejk rozgrzały publiczność na entuzjastyczne przyjęcie gwiazdy wieczoru, czyli zespołu Baciary. Grupa zaserwowała mirzeckiej publiczności wiązankę folkowych utworów w rokowych i popowych aranżacjach. Zabawa koło amfiteatru w Mircu trwała do późnych godzin, a do tańca przygrywał zespół z SEJM z gminy Mirzec.

Powiatowo – Gminne Dożynki 2018 w Mircu zorganizowali starosta starachowicki  Danuta Krępa i wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn. Współorganizatorem była Biblioteka i Ośrodek Kultury Gminy Mirzec.

Tekst: Urząd Gminy w Mircu
Foto: Jacek Rafalski

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171 wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 marta.ziomek@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174 wanda.wegrzyn@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl