Czwartek, 6 sierpnia 2020
imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa

Strona główna

Co zrobić z odpadami problemowymi?

27.07.2018 | Napisał: Urzad Gminy Mirzec | Kategoria: Informacje

Poniżej znajdują się informacje co zrobić z odpadami problemowymi, czyli takimi, których nie da się wrzucić do kosza na śmieci, np. ze wzgledu na ich gabaryt, na szkodliwość dla środowiska (m.in. baterie, chemikalia, leki).

 


1.Zużyte baterie

Dlaczego nie można wrzucać ich do zwykłego pojemnika?

Baterie są odpadem niebezpiecznym zawierającym metale ciężkie takie, jak: ołów, kadm i rtęć, które są toksyczne dla naszego organizmu. W przypadku przedostania się do niego wywołują choroby nerek i dysfunkcje różnych układów np.: pokarmowego  i nerwowego. Z tego powodu należy zadbać  o odpowiednie zabezpieczenie tego odpadu  i wyeliminowanie go z  środowiska.

Co zrobić z odpadem?

Zużyte baterie należy wystawić przed posesję w dniu zbiórki, zgodnie z terminem (odbiór dwa razy w roku)  ujętym w harmonogramie wywozu odpadów  z terenu gminy Mirzec.

Wrzucamy go do specjalnych pojemników ulokowanych w Urzędzie Gminy, Centrum Twórczości Ludowej w Osinach, Klubie Aktywności Wiejskiej w Tychowie Starym, Gminnym Domu Kultury i Integracji w Mircu, Gimnazjum Publicznym w Mircu oraz we wszystkich szkołach podstawowych znajdujących się na terenie gminy Mirzec.

 

2. Przeterminowane leki

Przeterminowane leki są odpadami niebezpiecznymi. Zbudowane ze związków chemicznych, po terminie przydatności stanowią zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia ludzi, są też szkodliwe dla środowiska. Obowiązuje bezwzględny zakaz wyrzucania ich do pojemników na odpady zmieszane lub segregowane.

Co zrobić z odpadem?

Przeterminowane leki należy wystawić przed posesję w dniu zbiórki, zgodnie z terminem   (odbiór dwa razy w roku)  ujętym w harmonogramie wywozu odpadów  z terenu gminy Mirzec.

Mieszkańcy, którzy posiadają przeterminowane leki mogą również nieodpłatnie dostarczać je do apteki w Mircu, w której ustawiono specjalny pojemnik:

-Apteka w budynku Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mircu, Mirzec Stary 14, 27-220 Mirzec oraz w Punkcie Aptecznym w Jagodnem.

3. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym urządzenia, których działanie uzależnione jest od dopływu prądu elektrycznego, poddawane są obowiązkowi zbierania, odzysku i recyklingu. Oznacza to, że wszystkie pralki, zmywarki, chłodziarko-zamrażarki, urządzenia klimatyzacyjne, mikrofalówki, odkurzacze, żelazka, tostery, po okresie użytkowania nie mogą zostać wyrzucone do zwykłego kosza na śmieci.

Dlaczego? Ponieważ zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne zawierają trujące substancje, takie jak rtęć, kadm, związki bromu, ołów czy chrom.

Co zrobić z odpadem?

Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne należy wystawić przed posesję w dniu zbiórki, zgodnie z terminem ( odbiór dwa razy w roku) ujętym w harmonogramie wywozu odpadów    z terenu gminy Mirzec.

Ponadto według polskiego prawa sklepy oferujące AGD i RTV mają obowiązek odbioru starego sprzętu przy zakupie nowego. Możemy więc za darmo odstawić do sklepu zużyty sprzęt, jednak tylko w zakresie takiej samej ilości i takiego samego rodzaju urządzeń jakie kupujemy – czyli np. pralka za pralkę, telewizor za telewizor.

 

4. Odpady wielkogabarytowe

Odpady wielkogabarytowe są to odpady, które powstają w naszych domach a ze względu na swoje rozmiary/lub wagę nie mieszczą się w koszu na śmieci. Do odpadów wielkogabarytowych zaliczamy: szafy, stoły, krzesła, sofy, komody, łóżka, tapczany, wersalki, fotele, dywany, materace itp.

Co zrobić z odpadem?

Odpady wielkogabarytowe oraz zużyte opony należy wystawić przed posesję w dniu zbiórki, zgodnie z terminem (odbiór dwa razy w roku) ujętym w harmonogramie wywozu odpadów  z terenu gminy Mirzec.

5. Odpady remontowo-budowlane

Odpady remontowo - budowlane są to odpady, które powstają z drobnych remontów prowadzonych przez mieszkańców, w swoim zakresie.

Do odpadów remontowo budowlanych zaliczamy:
-odpady z betonu oraz gruz betonowy, np. gruz z posadzek betonowych;
-gruz ceglany, np. cegły, pustaki;
-resztki cementu, gipsu;
-tynki, tapety, okleiny;
-odpady z materiałów ceramicznych i elementy wyposażenia np. wanny, zlewy, płytki ceramiczne,  itp.;
-materiały izolacyjne;
-wiadra po farbach do ścian i sufitów;
-drewno np. belki, deski, boazeria, panele itp.

Do odpadów remontowo-budowlanych nie zaliczamy odpadów niebezpiecznych typu: płyty azbestowo-cementowe.

Co zrobić z odpadem?

Odpady remontowo-budowlane odbierane poprzez ustawienie na każdym sołectwie kontenera, zgodnie z terminem ujętym w harmonogramie wywozu odpadów z terenu gminy Mirzec.

Należy pamiętać, iż w przypadku odpadów remontowo - budowlanych  mieszkańcy zobowiązani we własnym zakresie dostarczyć  odpad w miejsce ustawienia kontenera.

6. Przydomowe kompostowanie odpadów organicznych

Odpady typu resztki żywności, obierki z owoców i warzyw, skorupki jaj, skoszona trawa, liście i drobne gałęzie można przeznaczyć do kompostowania. Jest to źródło doskonałego nawozu do uprawy roślin, które pozwala na ekologiczne pozbycie się resztek organicznych z gospodarstwa domowego. Kompostownik należy ustawić w częściowo zacienionym miejscu, osłoniętym od wiatru, zapewni to mniejszą utratę wilgoci kompostu. Można go wykonać samodzielnie z desek, bądź układać materiał organiczny w pryzmę, albo też kupić gotowy pojemnik z drewna, betonu lub tworzywa sztucznego. Na dnie powinniśmy złożyć grubsze gałęzie, a następnie rozkładać je co kilka warstw, aby tlen niezbędny do rozkładu roślin mógł swobodnie przenikać od dołu. Bardzo ważne jest, abyśmy w czasie suszy podlewali kompost.

Co można kompostować?

- odpady z kuchni(obierki z warzyw, owoców, resztki potraw);
- owoce nienadające się do spożycia;
- skoszona trawa;
- liście, drobne gałęzie ;
- pozostałości po parzeniu kawy i herbaty;
- popiół drzewny.

Czego nie można kompostować?

- mięso, kości;
- popiół z innych materiałów niż drewno;
- chwasty z nasionami.

Dlaczego warto kompostować?

Kompostując domowe bioodpady, zmniejszamy ilość odpadów trafiających na składowisko. Śmieci bez wilgotnych bioodpadów nie gniją, co zmniejsza ich nieprzyjemny zapach. Ponadto otrzymujemy bardzo bogaty w składniki mineralny nawóz.

Opracował: Łukasz Zaręba
Źródło zjęcia:ww.slideplayer.pl

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl