Środa, 8 lipca 2020
imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

Strona główna

Marsz dla uczczenia 149 rocznicy Powstania Styczniowego

21.01.2012 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

W przededniu 149 rocznicy powstania styczniowego, 21 stycznia 2012r. Mirzec gościł uczestników VI Marszu Powstańców Styczniowych 1863r. Brała w nim udział młodzież z Gdańska, Ełku, Radomia i Szydłowca oraz członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gadce.

 

 

Celem marszu jest przede wszystkim wychowywanie młodzieży w duchu patriotyzmu poprzez poznawanie historii Polski. Jego trasa wiedzie z Szydłowca do Wąchocka przez Kierz Niedźwiedzi, Zbijów Mały i Mirzec.

Gości ze Związku Strzeleckiego oraz wójta gminy Mirzec Marka Kukiełkę powitała dyrektor Teresa Gach, która nakreśliła rolę, jaką odegrał w patriotycznym zrywie 1863 roku Mirzec i mieszkający w nim patroni szkoły Jadwiga i Józef Prendowscy, po czym zaprosiła na część artystyczną przygotowaną przez gimnazjalną młodzież (opiekunowie: Justyna Jeż i Edyta Drożdżał) oraz zespołu wokalnego 104 Artystycznej Drużyny Harcerskiej „Wichry” (opiekun Piotr Spadło). Złożyły się na nią patriotyczne wiersze i piosenki oraz fragmenty pamiętników „Prendosi” – Jadwigi Prendowskiej.

Młodzieży, która przypomniała tragiczne chwile powstania, dyrekcji szkoły, nauczycielom i wójtowi podziękował komendant główny Związku Strzeleckiego mł. insp. Roman Burek. Podziękował za to, że strzelcy znajdują w gospodarzu gminy i dyrekcji szkoły przyjaciół. Dzięki nim strzelcy mają gdzie odpocząć i przenocować. Stwierdził także, iż powstanie, choć przegrane, pomogło przetrwać w narodzie duchowi polskości, dzięki czemu możemy dziś jako Polacy korzystać z dobrodziejstw zjednoczonej Europy, możemy mówić i pisać po polsku.

Następnie głos zabrał wójt Marek Kukiełka. Prezentację młodzieży określił mianem artystycznej uczty, doceniając w ten sposób wysoki poziom zaprezentowany przez gimnazjalistów.

- Nasza gościnność wynika zarówno z dobroci serc, jak również z tego, co zakodowane jest w haśle: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Jesteśmy przecież potomkami powstańców 1863 roku i naszym obowiązkiem jest pamięć o ich czynach, dlatego cieszę się, że podążacie śladami Mariana Langiewicza, śladami powstańczych walk, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością i demokracją. Nasza gmina i tutejsze gimnazjum są zawsze otwarte dla uczestników marszu –powiedział wójt Marek Kukiełka.

Podczas marszu odbyły się zawody sportowo-sprawnościowe na trasie Zbijów Mały - Mirzec. Wzięło w nich udział 7 czteroosobowych drużyn.
Końcowa klasyfikacja:
1. Związek Strzelecki Oddział Ełk
2. OSP Gadka (druh Kamil Dudek, druh Maciej Piętak, druh Dominik Wiatr, druh Adam Zagajny)
3. Związek Strzelecki Oddział Gdańsk
Tekst i foto: J.R.

Przypominamu dźwiekowy reportaż absolwentki gimnazjum Natalii Zdroik nagrany podczas ubiegłorocznego marszu. 
 

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl