Czwartek, 2 lipca 2020
imieniny: Jagody, Urbana, Martyniana

Strona główna

Szkolne wieści z Mirca

02.07.2018 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Maj i czerwiec to w szkołach zazwyczaj konkursy, wycieczki i czas wszelkich podsumowań.

 

 

 

Historia tuż obok nas
Wycieczka do Michniowa i Bodzentyna, w której 25 kwietnia 2018 roku wzięli udział uczniowie klas szóstych i siódmej Szkoły Podstawowej w Mircu pokazała, że w naszej bliskiej okolicy jest wiele miejsc wartych odwiedzenia.

W Bodzentynie młodzież zwiedziła pochodzącą z 1809 roku świętokrzyską zagrodę z izbą mieszkalną i budynkami gospodarczymi. Uczniowie mieli okazję w rzeczywistości zobaczyć to, o czym uczyli się m.in. na lekcjach historii. Obejrzeli również bodzentyński rynek. Następnie dotarli do Michniowa w gminie Suchedniów. W zadumie wysłuchali opowieści przewodnika i nagrania świadków o tragicznym losie 204 mieszkańców tej miejscowości, którzy w dniach 12-13 lipca 1943 roku zostali zamordowani przez Niemców. Obejrzeli fotografie i pamiątki dokumentujące tamte wydarzenia. Spalona doszczętnie wieś, została odbudowana po wojnie, a obecnie powstaje tam symboliczny pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji wszystkich polskich wsi w czasie II wojny światowej.

Wizyta w XIX-wiecznej zagrodzie Czernikiewiczów w Bodzentynie i Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie wpisały się do kalendarza szkolnych obchodów 100-lecia niepodległości Polski.

Tekst i foto: Anita Staszałek

Wiwat Maj!
Cała społeczność szkolna upamiętniła 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczysta akademia miała miejsce w poniedziałek 30 kwietnia.

Przygotowali ją uczniowie klas VI a i IV b przy wsparciu Celiny Szwagierek i Mateusza Pyzowskiego z kl. IIIb, Krzysztofa Dusia z kl. VIb oraz gimnazjalistki Wioletty Kwapisz z kl. IIIc. Opowiedzieli o trudnej sytuacji Polski w XVIII wieku i próbach jej ratowania przez wielkich patriotów. Efektem tych działań było właśnie uchwalenie pierwszej polskiej konstytucji w 1791 roku. Wprowadziło to wielką radość i entuzjazm w społeczeństwie. Polacy udowodnili, że los ojczyzny nie jest im obojętny. Nawiązując do tamtych wydarzeń, uczniowie wcielili się w rolę posłów – patriotów oraz przedstawicieli wszystkich stanów. Wiwatowali radośnie na cześć króla, sejmu i nowej ustawy. Tańczyli i śpiewali jak przez ponad dwustu laty.

Pani dyrektor Alicja Raczyńska pogratulowała uczniom udanego występu i życzyła wszystkim radosnego świętowania majówki. W związku z przypadającym 2 maja świętem flagi państwowej, przypomniała także o obywatelskim obowiązku udekorowania domów biało-czerwonymi flagami.

Tekst i foto: Anita Staszałek

Wycieczka do oceanarium w Chrustach i Jaskini Raj w Chęcinach
15 maja 2018r. odbyła się wycieczka do „Oceaniki” w Chrustach i Jaskini Raj. Pojechali na nią uczniowie klasy I, II, IIIA i IIIB ze Szkoły Podstawowej w Mircu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od akwarium „Oceanika”. Dzieci zobaczyły mnóstwo różnorodnych gatunków fauny i flory z całego świata. W ogromnych akwariach znajdowały się kolorowe ryby: koniki morskie, meduzy, ośmiornice, kraby, rekiny i różnego rodzaju rośliny. Następnie udaliśmy się do Jaskini Raj. Podziwialiśmy stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, jeziorka i tzw. pola ryżowe. Poznaliśmy historię jej odkrycia. Dowiedzieliśmy się, jak powstały te formy naciekowe oraz jak wyglądało tu życie wiele tysięcy lat temu. Widzieliśmy nietoperza i inne żyjące w jaskini małe zwierzątka oraz uruchomiliśmy naszą wyobraźnię, która pozwoliła w tych formach o różnych, oryginalnych kształtach dostrzec sylwetki osób, zwierząt i przedmiotów. Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca.

Tekst i foto: Jadwiga Pastuszka

Dla Rodziców
28 maja 2018 r. uczniowie klas młodszych ze szkoły w Mircu świętowali Dzień Mamy i Taty. Do mirzeckiego amfiteatru przybyli licznie zaproszeni goście. Otwarcia uroczystości dokonała pani dyrektor Alicja Raczyńska. Następnie wszystkie dzieci słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet. Uczniowie zaprezentowali swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne, a na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim rodzicom piękne czerwone serca. Uściskom i całusom nie było końca. Atmosfera tej uroczystości była podniosła, ale i bardzo radosna, przebiegała w niezwykle rodzinnym i miłym nastroju.

Tekst i foto: Marta Rokita

Dzień języków obcych
4 czerwca 2018 r., w Szkole Podstawowej w Mircu odbył się Dzień Języków Obcych. Impreza została zorganizowana przez samorząd uczniowski pod czujnym okiem pani Anety Cieśli-Pedryc – nauczycielki języka niemieckiego. Wydarzenie to było okazją do zaprezentowania i poznania języka oraz kultury innych krajów. Każda klasa przygotowała stoisko, na którym znajdowały się potrawy, flaga i plakat charakterystyczne dla danego kraju. Uczniowie mogli spróbować tradycyjnych potrawy z całego świata. Dużym zainteresowaniem cieszył się Tort Sachera z Austrii przygotowany przez klasę 3b. Na stanowiskach uwagę uczniów przyciągnęły również takie potrawy, jak: kiełbaski prosto z Niemiec, hamburgery amerykańskie, włoska pizza, tiramisu, makaron
z Pesto, pierogi i wiele innych. Głównym punktem imprezy były występy artystyczne 12 klas. Można było podziwiać talenty nie tylko językowe, lecz również aktorskie, taneczne i wokalne. Jury miało trudny wybór, aby dokonać końcowej oceny. I miejsce zajęła klasa III B , która reprezentowała kraj niemieckojęzyczny - Austrię.
Za swój wysiłek otrzymała bilety do kina. II miejsce przypadło klasie 7, która przedstawiła taniec prosto z Rosji. W nagrodę wspólnie wybiorą się na
pizzę. Słodki upominek za zajęcie III miejsca otrzymała klasa 3a, która reprezentowała Niemcy. Wyróżnione zostały również klasy 2c, 4a i 2a.
Na koniec zabawy p
ani Aneta przygotowała grę Kahoot, podczas której uczniowie musieli wykazać się wiedzą o krajach świata. Mistrzem w tej dziedzinie okazał się Franek Kawalec z IV A.
P
oprzez zorganizowanie Dnia Języków Obcych pokazaliśmy uczniom, iż uczenie się języków innych ludzi pomaga nam  wzajemnie się zrozumieć,  przekroczyć różnice kulturowe oraz przy okazji dobrze się bawić. Wydarzenie to długo pozostanie nam w pamięci.

Tekst: Aneta Cieśla-Pedryc
Foto: uczniowie

III Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego
Uczennice klas trzecich: Ania Rokita (IIIa), Celinka Szwagierek i Marysia Tyszczuk (IIIb) reprezentowały Szkołę Podstawową w Mircu w III Wojewódzkim Konkursie Języka Angielskiego dla klas trzecich. Zespół naszej szkoły rywalizował z najlepszymi szkołami w województwie.

Dziewczyny sumiennie przygotowywały się do konkursu podczas dodatkowych lekcji języka angielskiego. Poszerzały słownictwo, utrwalały struktury gramatyczne, ćwiczyły spelling, a także poznawały historię i kulturę Wielkiej Brytanii.
Konkurs, który odbył się 17 maja 2018 r. w Kielcach składał się z dwóch części. Część pisemną stanowił test leksykalno–gramatyczny powiązany z quizem na temat Wielkiej Brytanii, a część ustna obejmowała indywidualne autoprezentacje uczniów sprawdzające umiejętność praktycznego posługiwania się językiem angielskim w sytuacjach codziennych. Dziewczynki bardzo dobrze poradziły sobie z zadaniami, wróciły do szkoły z dyplomami i upominkami.

Tekst i foto: Anita Staszałek

Bieg po zdrowie
7 czerwca 2018r. o godz. 1000 w sali klubowej w Centrum Kultury w Starachowicach przy ulicy Radomskiej 21 odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „ Bieg po zdrowie”. Jedną z osób wyróżnionych jest uczennica klasy IV b ze szkoły Podstawowej w Mircu, podopieczna pani Małgorzaty Rokity - Aleksandra Łoboda, która znalazła się wśród laureatów.

Tekst i foto: Małgorzata Rokita

Dla nas Europa bez granic...
18,19
i 20 czerwca uczniowie klas V-VII Szkoły Podstawowej im. Kamili i Józefa Spytków w Mircu rozpoczęli kolejną przygodę. Udali się w podóż do stolicy Słowacji Bratysławy i Austrii - Wiednia. Zwiedzili Oravsky Podzamok jeden z najbardziej wspaniałych zamków na Słowacji. W drugim dniu pełnym wrażeń zwiedzili Stare Miasto, katedrę św. Szczepana, która jest symbolem Wiednia i najważniejszą budowlą gotycką w Austrii, znajduje się w niej cały szereg cennych dzieł sztuki, podążyli alejką parku miejskiego z pomnikiem Jana Straussa oraz zobaczyli Schonbrunn - dawną rezydencję letnią cesarzowej Sisi. Ostatnim dniem pobytu na wycieczce było zwiedzanie Bratysławy wraz z jej atrakcjami: Wzgórza Zamkowego, Starego Miasta, gotyckiej katedry św. Marcina. W drodze powrotnej wspólnie zaplanowaliśmy spotkanie z kolejną europejską stolicą.

Tekst: Ewa Miśkiewicz
Foto: uczniowie SP


Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl