Poniedziałek, 25 maja 2020
imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

Strona główna

Wycieczka do sejmu – lekcja obywatelskich postaw

26.06.2018 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje

21 czerwca uczniowie gimnazjum oraz uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej w Mircu wzięli udział w wycieczce do sejmu i Belwederu, gdzie zostali zaproszeni przez posła Krzysztofa Lipca współorganizatora "Konkursu Wiedzy o Sejmie", jaki odbył się w mirzeckiej szkole 25 maja 2018 r.

 

Po dotarciu do stolicy pierwszym punktem zwiedzania na wycieczkowej trasie był Belweder - rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia u stóp pomnika Józefa Piłsudskiego uczniowie zwiedzili ekspozycję poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Wystawa obejmuje niemal 3 tys. pamiątek. Wśród nich można podziwiać portrety i karykatury marszałka a także medale z jego wizerunkiem, dyplomy i dokumenty. Następnie zwiedzili salę historii Orderu Wojennego Virtuti Militari jednego z najstarszych nadawanych orderów wojskowych na świecie i najwyższego polskiego wyróżnienia przyznawanego za męstwo na polu bitwy, kaplicę belwederską, wybrane sale historyczne oraz zrekonstruowany gabinet marszałka Piłsudskiego.

Po spacerze w pobliskich Łazienkach Królewskich uczniowie udali się do sejmu, gdzie towarzyszył im poseł Krzysztof Lipiec i pani Małgorzata Pruś – dyrektor biura poselskiego. Pan poseł opowiedział o najważniejszych miejscach na terenie parlamentu i wyjaśnił na czym polega proces tworzenia prawa. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie budynków sejmowych od zapoznania się z makietą przedstawiającą kompleks budynków parlamentarnych, następnie po pokonaniu krętych schodów dotarli na galerię sejmową, z której podziwiali salę posiedzeń Sejmu RP. Dzięki staraniom pana posła Krzysztofa Lipca mogli także zwiedzić hall główny, w którym znajduje się tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, jacy zginęli w czasie II wojny światowej i tablica upamiętniająca parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Następnie wszyscy udali się do restauracji w hotelu poselskim na obiad, na który zaprosił uczestników pan poseł Krzysztof Lipiec. Był to ostatni punkt wycieczki. Po podziękowaniu za zaproszenie i bardzo ciekawą lekcję wiedzy o Sejmie oraz po pożegnaniu się z posłem Krzysztofem Lipcem uczniowie udali się w drogę powrotną do Mirca.

Relacja z wycieczki jest dostępna na stronach Radia Kielce:
http://www.radio.kielce.pl/pl/post-72206

Tekst i zdjęcia: Edyta Drożdżał

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl