Czwartek, 13 sierpnia 2020
imieniny: Diany, Hipolita, Kasjusza

Strona główna

Gminne ćwiczenia obronne

22.06.2018 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje

Napad na stację paliw i wzięcie zakładnika, pożar szkoły w Tychowie Starym, wysadzone transformatory w Osinach, zatruta woda w studniach to tylko część elementów gminnego ćwiczenia obronnego, które zostało przeprowadzone 21 czerwca w Mircu.

 


Ćwiczenia miały charakter instruktorsko – metodyczny, a ich celem było wypracowanie jak najlepszych i najbardziej skutecznych algorytmów postępowania, gotowych do zastosowania w przypadku prawdziwego zagrożenia. Pozorowanym działaniom w obliczu zagrożenia przyglądali się reprezentanci miast i gmin z połowy województwa świętokrzyskiego.

Celem ćwiczenia była koordynacja działań wielu służb ratowniczych podczas zagrożenia atakiem terrorystycznym w stanie zagrożenia militarnego państwa. W ćwiczeniach udział wzięły służby powiatu, policji, straży pożarnej, Wojskowej Komendy Uzupełnień, pracownicy Urzędu Gminy w Mircu. W grupie eksperckiej zasiedli Grzegorz Sobczyk kierownik szkolenia obronnego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Aleksy Hamera naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji, Marcin Nyga z Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach, Elżbieta Szafarczyk powiatowy inspektor budowlany. Gości zgromadzonych w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Mircu przywitał wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn. Założenia ćwiczeń przedstawił Andrzej Kutwin inspektor do spraw obronnych Urzędu Gminy w Mircu, który przygotował scenariusz zajęć.

Scenariusz zaś zakładał, że na terenie gminy Mirzec doszło do szeregu incydentów o charakterze terrorystycznym. Nieznani sprawcy wysadzili cztery stacje transformatorowe w Osinach, podpalili Szkołę Podstawową w Tychowie Starym. Doszło też do zatrucia wody w przydomowych studniach w Trębowcu i Małyszynie i zakażenia zwierząt. W Urzędzie Gminy w Mircu udaremniono próbę ataku na serwerownię, a na drodze ze Starachowic do Tychowa policjanci zatrzymali samochód, którego kierowca i pasażerowie mieli broń i szczegółowe mapy gminy Mirzec. W Tychowie Starym na przystanku eksplodowała bomba ukryta w koszu na śmieci. Kilka osób odniosło rany, konieczne okazało się zorganizowanie zastępczych miejsc szpitalnych w Szkole Podstawowej w Mircu. Najpoważniejszy incydent wydarzył się na stacji paliw w Mircu. Terroryści wzięli zakładnika, a uciekając, detonowali zgromadzone w zbiornikach paliwo. Trzeba było ewakuować mieszkańców okolicznych domów. Ostatecznie terroryści zostali zatrzymani, zakładnik uwolniony, a pożary ugaszone. Z szerokiej gamy zdarzeń zainscenizowane zostały dwa incydenty – przyjęcia rannych do zastępczych miejsc szpitalnych i ataku na stację paliw.

Gminne ćwiczenie obronne podsumowali Andrzej Kutwin, Grzegorz Sobczyk i wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, który podziękował Andrzejowi Kutwinowi za bardzo dobre przygotowanie ćwiczeń. Wójt Mirosław Seweryn podziękował też przedstawicielom wszystkich służb, które przyczyniły się do sprawnego przebiegu ćwiczeń. Grzegorz Sobczyk docenił ogromy wysiłek włożony w organizację ćwiczenia i ocenił, że dobrze byłoby, gdyby przedstawiciele urzędów gmin i miast obecni podczas ćwiczeń przenieśli na własny grunt choć część zaproponowanych rozwiązań kryzysowych.

Spotkanie w Miru zakończyło się zwiedzaniem parku przy dworku modrzewiowym w Mircu.

Tekst: Urząd Gminy w Mircu
Foto: Urząd Gminy w Mircu, Jacek Rafalski

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl