Czwartek, 6 sierpnia 2020
imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa

Strona główna

Rodzinne powitanie lata w Mircu

20.06.2018 | Napisał: Urzad Gminy Mirzec | Kategoria: Informacje

Świetna sportowa atmosfera, mnóstwo gier i zabaw dla najmłodszych oraz prezentacje utalentowanych młodych mieszkańców gminy towarzyszyły niedzielnej imprezie „Wspólnie powitajmy lato”.

 Piknik rodzinny na powitanie lata już za nami. W niedzielę 17 czerwca na boisku i scenie amfiteatru w Mircu coś dla siebie mogli znaleźć i młodsi i starsi uczestnicy zabawy. Były biegi, strefa rekreacji dla dzieci i młodzieży, porady profilaktyczne oraz występy artystyczne.

Biegiem dla Niepodległej

Biegowa impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zawodników, którzy licznie zapisywali się do uczestnictwa w rywalizacji. Organizatorzy imprezy: wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, Biblioteka i Ośrodek Kultury Gminy Mirzec oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mircu wraz partnerami: Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Mirzeckim Towarzystwem Sportowym „Leonard” i Stowarzyszeniem Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Mirzeckiej zadbali o to, aby każdy mógł spróbować swoich sił. Łącznie w biegach wzięło udział ponad 250 osób.

Sportową imprezę wspaniale poprowadził Jacek Tarnowski, który dopingował wszystkich zawodników. Rozgrzewkę przed biegiem przeprowadziła Renata Peryt ze Stowarzyszenia Zabiegane Starachowice, po czym wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn dał sygnał do startu strzałem ze startowego pistoletu. Zawodnicy ruszyli.

Jako pierwszy wystartował Rodzinny Niepodległościowy Bieg Pamięci, organizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Brali w nim udział rodzice i dzieci, którzy musieli na metę dotrzeć razem. Ten bieg cieszył się największym zainteresowaniem zawodników. Uczestnicy biegu ścigali się na dystansie czterystu metrów. Rywalizacja była bardzo zacięta. Wygrali Jakub i Tomasz Potrzeszczowie. Drugie miejsce zajęli Amelia i Marcin Wojtonowie, trzecie - Alicja i Tomasz Kuklowie. Jako czwarci do mety dobiegli Aleksandra, Grzegorz i Michał Potrzeszczowie.

Bardzo ważną częścią sportowej rywalizacji był II Ogólnopolski Bieg po Ziemi Mirzeckiej. Bieg rozgrywany jest w kilku kategoriach wiekowych; osobno biegną też amatorzy i zawodowi biegacze. Na trasie o długości tysiąca metrów ścigali się uczniowie klas V – VII szkół podstawowych. Wśród dziewcząt w tej kategorii pierwsza była Maja Peryt. Jako druga przybiegła Paulina Śpiewak, trzecia była Julia Działak. Wśród chłopców pierwszy był Krystian Ślifierz, drugi Dawid Kruk, a trzeci Bartosz Niewczas.

W biegu na 1500 metrów dla osób w wieku 14 – 19 lat w grupie dziewcząt zwyciężyła Monika Bonio. Druga przybiegła Katarzyna Dudek, a trzecia Alicja Karawcka. Wśród chłopców pierwszy był Bartosz Potrzeszcz, drugi Jakub Ciemięga, a trzeci Maciej Marlica.

W biegu dla osób dorosłych (amatorów) na trzy tysiące metrów pierwsza przybiegła Renata Peryt. Za nią były Beata Wojtan oraz Anna Życińska. Wśród mężczyzn na tym dystansie zwyciężył Szymon Szymański. Drugi był Sebastian Rogalski, a trzeci Tomasz Potrzeszcz.

Na dystansie sześciu tysięcy metrów (zawodowcy) II Ogólnopolskiego Biegu po Ziemi Mirzeckiej najlepsza wśród pań była Ilona Werenkiewicz – Wrona. Jako druga przybiegła Amelia Suwara, trzecia była Marta Suligowska. W kategorii mężczyzn zwyciężył Rafał Czarnecki. Po nim byli Damian Kutera i Jacek Długosz.

Nagrody za swoje osiągnięcia najlepsi biegacze odebrali na scenie amfiteatru. Obecnych przywitał wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, który podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy. Nagrody wręczali wójt gminy Mirosław Seweryn, przewodnicząca Rady Gminy w Mircu Agnieszka Idzik – Napiórkowska oraz Mariusz Chmielewski, wiceprezes Mirzeckiego Stowarzyszenia Sportowego „Leonard”. Uroczystość w sportowym stylu na bieżąco relacjonował Jacek Tarnowski.

Oprócz osób nagrodzonych za zdobycie trzech pierwszych miejsc w swoich kategoriach wręczono też nagrody specjalne. Nagrodę dostał Janek Staszałek, najmłodszy czteroletni uczestnik Rodzinnego Niepodległościowego Biegu Pamięci, który biegł razem z tatą Pawłem. Janek Staszłek dostał też nagrodę od pracowników Kasy Społecznego Ubezpieczenia Rolniczego.

Nagrodę odebrali również członkowie najliczniejszej biegającej rodziny. W różnych biegach udział wzięło dziewięcioro członków rodziny Potrzeszczów.

Nagrodzono także najlepszych biegaczy Biegu Rolnika, współorganizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Instytucję tę w Mircu reprezentowali Agnieszka Buras, kierownik starachowickiej placówki oraz pracownicy: Piotr Krzak i Magdalena Pawlik. W biegu na dystansie tysiąca metrów w kategorii pań najlepsza była Ilona Werenkowicz - Wrona . Drugie miejsce zajęła Renata Peryt a trzecia była Katarzyna Kąpała. Wśród panów pierwszy na metę dotarł Tomasz Potrzeszcz. Drugi był Grzegorz Potrzeszcz, a trzeci Jakub Wiatr.

Nagrodzone zostały też dzieci uczestniczące w Biegu Rolnika. Pierwsze miejsce zajął Gabriel Sołtykiewicz, drugie miejsce ex aequo Wiktoria Pawlik i Wiktor Bilski. Trzeci był Bartosz Zaborski, a czwarty Marcel Garbala.

Profilaktycznie

Piknik na powitanie lata nie mógł obyć się bez profilaktycznych porad na temat rozsądnego zachowania w różnych sytuacjach, które mogą przytrafić się w codziennym życiu. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach oraz strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Mircu przypominali jak udzielać pierwszej pomocy, zapraszali też chętnych do zwiedzania wozów bojowych oraz łodzi ratunkowej.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji zorganizowali konkurs, w którym zawodnicy w alkogoglach musieli przejść slalomem z kubkiem wody na tacy, a następnie trafić piłeczką do celu. Łatwo nie było. Był też test wiedzy, po zakończeniu którego nagrody dla uczestników wręczył wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz tresury psa, który poprowadził pracownik Straży Ochrony Kolei.

Rodzinna strefa zabaw

Organizatorzy zabawy zadbali o to, aby w dniu powitania lata dzieci nie mogły nawet przez chwilę narzekać na nudę. Czekało na nich mnóstwo stoisk z wieloma bezpłatnymi atrakcjami. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się gigantyczne gry planszowe. Grały w nie tylko dzieci, czasami do najmłodszych przyłączali się ich rodzice i dziadkowie. Za darmo można było korzystać z potężnych dmuchańców i basenu wypełnionego kuleczkami. Harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej imienia Emilii Plater zorganizowali grę w gigantyczne piłkarzyki, ściankę wspinaczkową, stanowisko łucznicze oraz grę Archery Tag, czyli bitwę łuczników.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z animatorami. Furorę robiły zwłaszcza zwierzątka z długich, poskręcanych balonów. Wiele dzieci korzystało z darmowego malowania buzi, a do darmowej waty cukrowej ustawiały się kolejki. Tłoczno było też przed Fotobudką, w której po wybraniu akcesoriów do charakteryzacji można było zrobić sobie pamiątkowe śmieszne zdjęcie.

Do swojego stoiska zapraszały też panie ze Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Mirzeckiej, które także były partnerem niedzielnej zabawy. Panie prezentowały zapomniane sprzęty gospodarstwa domowego, wyjaśniały, do czego służyły i jak działały. Kto słuchał, mógł pod koniec zabawy wziąć udział w konkursie i wygrać nagrody ufundowane przez stowarzyszenie. Nagrody dla dzieci wręczyła Ewelina Rafalik, prezes Stowarzyszenia  Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Mirzeckiej.

Mirzeckie talenty na scenie

Piknik rodzinny to świetna okazja, aby swoje umiejętności mogli zaprezentować młodzi zdolni wykonawcy. Blok artystyczny poprowadziły Iwona Seweryn i Małgorzata Spadło.

Podczas imprezy nagrody odebrali laureaci konkursu plastycznego „Segregacja odpadów w moim domu”. W kategorii uczniów klas 0 – III pierwsze miejsce zajęła Julia Okrutny z Małyszyna, drugie – Laura Chmolowska z Mirca, a trzecie Igor Owedyk z Tychowa Starego. W kategorii uczniów klas IV – VII pierwszy był Paweł Drożdżał z Mirca, Drugi Maciej Kozieł z Małyszyna, a trzecia Amelia Minda z Gadki. Nagrody wręczyli im wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn oraz Łukasz Zaręba, pracownik Urzędu Gminy w Mircu.

Później przyszedł czas na występy artystyczne młodych ludzi. Jako pierwszy zaprezentował się zespół wokalno – instrumentalny działający przy Domu Kultury w Mircu, prowadzony przez Piotra Spadło. W jego skład wchodzą: Ola Stępień, Julia Gwóźdż, Zuzanna Gwóźdź, Lena Spadło, Ola Stompor, Oliwia Dolega, Oliwia Pisarska, Laura Nobis, Alicja Kukla i Karolina Niewczas. Następnie zagrali Dominika Gunciarz, Diana Obara, Paweł Spadło i Kacper Kosa, czyli Młodzieżowy Zespół Wokalny z Biblioteki i Ośrodka Kultury gminy Mirzec. Po nich na scenie zaprezentowały się Chochliki i solistki Adrianna Stompór i Amelia Ślawska z Centrum Twórczości Ludowej w Osinach, przygotowane przez Iwonę Seweryn. Jako kolejni na scenie pojawili się tancerze z zespołu tanecznego działającego przy Domu Kultury w Mircu, prowadzonego przez Ewę Markowską.

Przed publicznością wystąpiły solistki: Julia Gwóźdź, Lena Spadło, Zuzanna Stompor, Zuzanna Gwóźdź, Wioletta Kwapisz – podopieczne Małgorzaty i Piotra Spadłów. Małgorzata i Piotr Spadłowie przygotowali do występu także zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej w Mircu w składzie: Laura Nobis, Oliwia Pisarska, Ola Stompor, Wiktoria Rokita, Ola Maleta, Maja Małek, Paulina Gralec, Ola Stępień, Oliwia Dolega.

Wielkie brawa zebrały dziewczyny z Młodzieżowego Zespołu Wokalnego z Domu Kultury w Mircu, laureatki konkursów wojewódzkich i ogólnokrajowych. Dziewczyny zakwalifikowały się do koncertu Gospodarze – Gościom, który odbędzie się 14 lipca na Kadzielni w Kielcach. W skład zespołu wchodzą: Diana Obara, Maja Pastuszka, Diana Romanowska, Klaudia Seweryn, Maja Pomorska, Karolina Szara, Wioletta Kwapisz, Maja Pocheć i Zuzanna Stompór. Instruktorem dziewczyn jest Piotr Spadło.

Brawurowo zaprezentował się zespół taneczny ze Szkoły Podstawowej w Mircu. W skład zespołu wchodzą: Weronika Zając, Nikola Przygoda, Zuzanna Stompór, Wiktoria Pawlik i Zuzanna Zając. Dziewczyny przygotowały układ taneczny pod kierunkiem Małgorzaty Spadło i Doroty Zagajnej.

Blok artystyczny zakończył się występem śpiewających dziewczyn z zespołu HAPPY z Domu Kultury w Mircu. W skład grupy, która zdobyła pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej Śpiewograniec w Tarnobrzegu i zakwalifikowała się do występu w konkursie Gospodarze - Gościom wchodzą: Ola Stępień, Julia Gwóźdź, Zuzanna Gwóźdź, Lena Spadło, Ola Stompor, Oliwia Dolega, Oliwia Pisarska, Laura Nobis, Alicja Kukla i Karolina Niewczas. Muzycznym instruktorem grupy jest Piotr Spadło.

Niedzielny wieczór zakończył się dyskoteką pod gwiazdami. O muzyczną oprawę zadbali Adam Kozik i Dariusz Derlatka.

Tekst: Urząd Gminy w Mircu
Foto: Jacek Rafalski, Urząd Gminy w Mircu

 


Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl