Poniedziałek, 17 lutego 2020
imieniny: Donata, Łukasza, Zbigniewa

Strona główna

Strażacy ochotnicy z nowym sprzętem ratowniczym

14.06.2018 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje

Strażacy ochotnicy z pięciu jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej odebrali nowy sprzęt ratowniczy.

 

 

 

Przekazanie sprzętu odbyło się w środę 13 czerwca. Uczestniczyli w nim wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, przewodnicząca Rady Gminy w Mircu Agnieszka Idzik – Napiórkowska, Andrzej Kutwin inspektor do spraw obronnych Urzędu Gminy w Mircu, Wiesław Ungier komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach, Tadeusz Sobczyk prezes Zarządu Gminnego OSP w Mircu, delegacje strażaków ochotników z Gadki, Mirca, Osin, Ostrożanki i Tychowa Starego.

Uroczystość odbyła się na placu przed budynkiem Urzędu Gminy w Mircu. Poprowadził ją Andrzej Kutwin, który złożył wojewodzie Agacie Wojtyszek meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości. Jako pierwszy głos zabrał wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, który przywitał wszystkich uczestników spotkania.
- Inicjatywy podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości na rzecz stowarzyszeń jakimi są Ochotnicze Straże Pożarne są szczególnie potrzebne dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa w gminach. Gmina Mirzec aktywnie doposaża jednostki OSP w pojazdy pożarnicze, sprzęt i umundurowanie bojowe, nie zapominając jednocześnie o zapewnieniu wysokiego standardu warunków socjalno--bytowych poprzez remonty i rozbudowy strażnic. Z przyjemnością możemy dziś uczestniczyć w uroczystości przekazania sprzętu ratowniczego dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – powiedział wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn.

Wójt Mirosław Seweryn podziękował wojewodzie Agacie Wojtyszek za możliwość skorzystania z wyjątkowo korzystnego dofinansowania na zakup sprzętu. Gmina wydatkowała na ten cel tylko jeden procent wartości zakupów. 99 procent kwoty stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Sprawiedliwości, z pieniędzy z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej Funduszu Sprawiedliwości. Gmina otrzymała 37.422 złote, za które zakupione zostały dwa defibrylatory z instrukcją głosową w języku polskim, z możliwością zastosowania ich dla osoby dorosłej oraz dziecka, trzy zestawy ratownictwa PSP R-1 i dwa zestawy ratownictwa PSP R-1 bez deski i szyny Kremera. W skład zestawu PSP R-1 wchodzą między innymi: butla tlenowa z przewodami tlenowymi i maskami, worki samorozprężalne, ssak, maski przeciwbakteryjne, wskaźniki dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, materiały opatrunkowe, nosze typu deska z pasami zabezpieczającymi, kołnierze szyjne oraz zestaw 14 szyn Kremera.

Głos zabrała też wojewoda Agata Wojtyszek.
- To dziś wyjątkowe święto dla gminy Mirzec, czas kiedy mogę podziękować wszystkim druhom działającym w jednostkach OSP w gminie za codzienny trud i pracę wkładaną na rzecz mieszkańców gminy Mirzec i powiatu starachowickiego. Wasza troska i gotowość niesienia pomocy jest nieoceniona. Ale nie byłoby możliwe niesienie pomocy tylko dzięki waszej gotowości. Dlatego bardzo się cieszę i gratuluję panu wójtowi, że zdecydował się złożyć wniosek, dzięki któremu każda jednostka OSP z gminy Mirzec znajdująca się w Krajowym Systemie Ratowniczym otrzyma sprzęt w postaci toreb medycznych – powiedziała wojewoda Agata Wojtyszek.

Komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Ungier podkreślił, że posiadanie profesjonalnego sprzętu ratowniczego pozwoli na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej osobom poszkodowanym.
- Życzę wam, aby ten sprzęt był przede wszystkim używany podczas szkoleń. Ale zbliżają się wakacje, na drogach będzie więcej pojazdów i może dochodzić do różnych zdarzeń na drogach. Wtedy niesienie pomocy jest naszym obowiązkiem i ten sprzęt może być potrzebny – powiedział komendant PSP w Starachowicach Wiesław Ungier, który podziękował za wsparcie wojewodzie, a wójtowi gminy Mirzec Mirosławowi Sewerynowi za wzorową współpracę.

Druhowie ochotnicy z Gadki, Mirca, Osin, Ostrożanki i Tychowa Starego odebrali zestawy ratownicze z rąk wojewody Agaty Wojtyszek, wójta gminy Mirzec Mirosława Seweryna, przewodniczącej Rady Gminy w Mircu Agnieszki Idzik – Napiórkowskiej, komendanta powiatowego PSP Wiesława Ungiera i prezesa Zarządu Gminnego OSP Mirzec Tadeusza Sobczyka, który podziękował wojewodzie Agacie Wojtyszek w imieniu obdarowanych. Zaapelował też – za pośrednictwem wojewody Agaty Wojtyszek - do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o przywrócenie możliwości współfinansowania kursów przygotowujących strażaków do obsługi nowego sprzętu ratowniczego.

Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie uczestników.

Tekst i foto: Urząd Gminy w Mircu

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171 wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 marta.ziomek@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174 wanda.wegrzyn@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl