Czwartek, 6 sierpnia 2020
imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa

Strona główna

Nagrody za miód, farsz i śpiewy. Reprezentanci gminy Mirzec na wojewódzkiej imprezie

13.06.2018 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

Z sukcesami wrócili z Kielc reprezentanci gminy Mirzec, którzy śpiewem i pysznym jedzeniem promowali gminę w Parku Miejskim w Kielcach.


 

 

 

Impreza promująca zdrową, regionalną i tradycyjną żywność oraz regionalną kulturę odbyła się w niedzielę w Parku Miejskim w Kielcach. Na stoiskach można było spróbować ponad 50 regionalnych produktów kulinarnych kandydatów do tytułu laureata wojewódzkiego etapu 18 edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Dania i wyroby przygotowywały przedsiębiorstwa, Koła Gospodyń Wiejskich oraz członkowie sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie.

Gminę Mirzec reprezentowali wystawcy oferujący zdrową regionalną żywność i ludowi artyści. W konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” swoje wyroby prezentowali Sławomir Surdy właściciel Gospodarstwa Pasiecznego „Mirsa” z Mirca oraz panie z Osińskiego Stowarzyszenia Pasjonatów Arcydzieła „Kuźnia Arcydzieł”. Ich stoiska odwiedziła Agnieszka Idzik – Napiórkowska przewodnicząca Rady Gminy w Mircu oraz dyrektor biura Lokalnej Grupy Działania „Razem na Piaskowcu”, która pogratulowała zwycięzcom wspaniałych sukcesów.

Sławomir Surdy zapraszał do skosztowania różnych miodów ze swojej pasieki z wieloletnią tradycją. Miód wielokwiatowy „Mirsa” z jego pasieki zajął pierwsze miejsce w kategorii miody. Warto dodać, że nie jest to pierwsza tak prestiżowa nagroda dla Sławomira Surdego. W 2016 roku podczas tej samej imprezy kulinarnej odebrał pierwszą nagrodę za miód pitny trójniak „Mirsa”.

Panie z Osin na konkurs kulinarny zgłosiły pierogi z farszem z zakwaszanych ziemniaków. Farsz otrzymał podczas imprezy wyróżnienie i był chwalony jako wyjątkowo pyszny i jednocześnie prosty w wykonaniu. Jak zdradziła Iwona Seweryn z Osińskiego Stowarzyszenia Pasjonatów Arcydzieła „Kuźnia Arcydzieł”, robi się go z drobno posiekanych zeszłorocznych ziemniaków zalanych na noc serwatką. Farsz po odcedzeniu jest gotowany w osolonej wodzie, a następnie dodaje się do niego skwarki z boczku lub słoniny. Można też dodać cebulkę. Może stanowić nadzienie do pierogów, ale jest też pyszny jako pasta na kanapkę.

Poza konkursem panie z Osin serwowały też pierogi pieczone z farszem ze szpinaku z lebiody i pierogi z farszem z ziemniaków zakwaszanych z prawdziwkami. Te potrawy również zachwyciły odwiedzających stoisko.

Organizatorem konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” był Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach i Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach przy współpracy Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Podczas imprezy nagrodzono także uczestników 42. Buskich Spotkań z Folklorem. Przesłuchania finałowe odbyły się 19 i 20 maja w Parku Zdrojowym w Busku Zdroju. Gminę Mirzec reprezentowali tam członkowie Zespołu Śpiewaczego Ziemi Mirzeckiej, instrumentalista Władysław Ziewiecki z Tychowa Starego oraz solista Stanisław Pacek z Małyszyna. Wszyscy zostali przygotowani do występów przez Piotra Gąsowskiego instruktora muzycznego mirzeckich zespołów folklorystycznych. Wręczenie nagród i koncert laureatów odbył się 10 czerwca w Parku Zdrojowym w Kielcach.

Zespół Śpiewaczy Ziemi Mirzeckiej złożony ze śpiewających członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z Osin, Trębowca, Mirca, Tychowa Starego, Tychowa Nowego, Ostrożanki, Małyszyna i Gadki zajął drugie miejsce w kategorii zespoły śpiewacze. Stanisław Pacek, solista zespołu „Gromada” z Tychowa Starego dostał wyróżnienie w kategorii soliści i śpiewacy.

Kieleckiej imprezie towarzyszył kiermasz rękodzieła i żywności wysokiej jakości. Wśród wystawców byli laureaci poprzednich edycji konkursów oraz członkowie sieci „Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie”.

Tekst i foto: Urząd Gminy w Mircu


Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl