Czwartek, 6 sierpnia 2020
imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa

Strona główna

Warsztaty pozaszkolne dla uczestników projektu „Kształcenie dla przyszłości”

06.06.2018 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Dzięki projektowi współfinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 młodzież oddziałów gimnazjalnych miała możliwość uczestniczyć w dwóch wyjazdach na warsztaty pozaszkolne realizowane w Warszawie oraz Kielcach i Podzamczu Chęcińskim.

 

Pierwszy trzydniowy wyjazd do stolicy odbył się od 22 do 24 kwietnia 2018r. Trzydniową przygodę młodzież i opiekunowie rozpoczęli mszą świętą odprawioną w ich intencji w Kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego. Tak wyjątkowe wyróżnienie było możliwe dzięki zaproszeniu, które otrzymali od dyrektora muzeum pana Jana Ołdakowskiego przekazane przez przewodnika – pasjonata pana Jacka Kałużnego. Msze w muzeum poświęcone są  poległym i żyjącym powstańcom. Na mszy była obecna pani Zofia Czekalska „Sosenka”. Wyjątkowe spotkanie i świadectwo 94–letniej łączniczki i sanitariuszki z powstania warszawskiego było wprowadzeniem do zwiedzania muzeum. Nikt z uczestników projektu nie był w tym miejscu, więc zwiedzanie z przewodnikami – pasjonatami było niecodzienną lekcją historii i patriotyzmu. Wieczorem w planetarium obejrzeliśmy trójwymiarowy spektakl „Trzeci wymiar życia”.

Przedpołudnie następnego dnia spędziliśmy w rezydencji i ogrodach króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki w Wilanowie, na Zamku Królewskim i Starym Mieście. Wieczór przeznaczony był na wyjście do teatru. Tym razem gościliśmy u Janusza Józefowicza w Teatrze „Buffo”. W pierwszych rzędach z ogromną satysfakcją, zaskoczeniem, podziwem i niedowierzaniem przeżywaliśmy musical 3d „Romeo i Julia”. Gdyby była taka możliwość zostalibyśmy w Warszawie dłużej, aby obejrzeć spektakl jeszcze raz.

Trzeci dzień rozpoczęliśmy zajęciami w Centrum Nauki Kopernik, a po południu udaliśmy się na Cmentarz Powązkowski, aby oddać hołd m.in. Janowi Bytnarowi, Aleksemu Dawidowskiemu i Tadeuszowi Zawadzkiemu i zapalić na ich mogiłach znicze. Cmentarz Powązkowski to miejsce, w którym uczestnicy też byli po raz pierwszy.

Kolejne wyjazd odbył się 30 maja 2018r. Na Politechnice Świętokrzyskiej uczestniczyliśmy w zajęciach „Kuchnia molekularna”, „Planeta niskich temperatur”, „Roboty i łaziki”. Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego – w Instytucie Biologii profesor nadzwyczajny doktor habilitowany pani Ilona Żeber-Dzikowska wygłosiła dla nas wykład „Okiem przyrodnika obserwujemy środowisko”. Dzień zakończyliśmy zajęciami w Centrum Leonarda da Vinci w Podzamczu Chęcińskim.

Cele wyjazdów zostały osiągnięte. Młodzież mogła wykorzystać na warsztatach pozaszkolnych kompetencje rozwijane w czasie sobotnich zajęć.

Tekst i foto: Iwona Gralec

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl