Piątek, 18 września 2020
imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

Strona główna

„Vivat 3 Maj!” Patriotyczne uroczystości w szkołach

02.05.2018 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Uroczyste akademie z okazji zbliżającej się rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyły się w szkołach podstawowych gminy Mirzec. Gościem uroczystości w Trębowcu i Osinach był wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn.

 


Trębowiec

Uczestnicy uroczystości spotkali się na szkolnym holu w piątek 27 kwietnia. Wśród gości uroczystości byli: wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, przewodniczący Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury Jan Raczyński, radny Trębowca i wieloletni sołtys tej miejscowości Stanisław Seweryn oraz przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Trębowcu: Sławomir Paszkowski – prezes jednostki i Marcin Franecki – skarbnik. Przedstawienie obejrzeli też rodzice i dziadkowie małych aktorów.

Gości przywitała dyrektor Szkoły Podstawowej w Trębowcu Krystyna Tomkowska, a następnie głos zabrał wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, który przywitał wszystkich uczestników uroczystości i podziękował nauczycielom i uczniom za propagowanie wartości patriotycznych oraz utrwalanie wiedzy o ważnych wydarzeniach historycznych; życzył też wszystkim udanego świętowania podczas weekendu majowego.

Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” uczniowie Szkoły Podstawowej w Trębowcu przypomnieli historię obrad Sejmu Czteroletniego i uchwalenia Konstytucji 3 maja. W skrócie podsumowali jej założenia i przypomnieli, dlaczego ten akt prawny jest doniosły nie tylko dla historii Polski. Po odśpiewaniu „Witaj Maj” i „Roty” uczniowie ustąpili sceny paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Trębowcu, które przy akompaniamencie Piotra Gąsowskiego zaśpiewały utwory ludowe o patriotycznym przesłaniu.

Podczas uroczystości nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu historyczno – literackiego „Gmina Mirzec sercem malowana”. Uczniowie mogli pokazać piękno Trębowca i gminy Mirzec na wiele sposobów. Dzieci pisały wiersze i opowiadania, malowały i rysowały plakaty, rozwiązywały test wiedzy, przygotowały prezentację multimedialną o Trębowcu i gminie Mirzec.

W grupie uczniów klas I – II za test wiedzy i recytację wierszy patriotycznych pierwsze miejsce otrzymali Michał Niewczas z klasy 0 i Martyna Strycharska z klasy I. Drugie miejsce zajęli Julia Wypych z klasy I i Jakub Kolasa z klasy I.

W grupie uczniów z klas III – IV za test wiedzy i udział w konkursie plastycznym „Najpiękniejszy zakątek Trębowca” pierwsze miejsce zajęła Nikola Zając z klasy IV, drugie były Ola Potrzeszcz z klasy IV i Amelia Garbala z klasy IV. Trzecie miejsce zajęli Grzegorz Książek z klasy IV i Jakub Rosiński z klasy III.

Wręczono też nagrody uczniom, którzy pisali opowiadania i przygotowywali prezentacje multimedialne o Trębowcu i gminie Mirzec. Pierwsze miejsce w tej grupie zajął Maciej Szczykutowicz, drugi był Michał Sobczyk, a trzeci Piotr Zaborski. Chłopcy są uczniami klasy VI.

Postać Jadwigi Prendowskiej przybliżyła dyrektor Krystyna Tomkowska, która odczytała „Balladę o Jadwidze Prendowskiej” autorstwa Moniki Tomkowskiej. Głos zabrał też Sławomir Paszkowski. Mówił o zawodzie strażaka, dał słuchaczom podstawowe porady profilaktyczne. Za zorganizowanie spotkania podziękował na zakończenie radny i sołtys Trębowca Stanisław Seweryn.

Uroczystość przygotowały Monika Łęcka, Anna Gralec i Małgorzata Rokita.

Osiny
Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja i Dzień Flagi w poniedziałek 30 kwietnia świętowała społeczność Szkoły Podstawowej imienia Gustawa Kwiecińskiego w Osinach. Uczniowie oraz nauczyciele zebrali się w holu artystycznym. Gośćmi honorowymi uroczystości byli wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn i ksiądz proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej Dariusz Maciejczyk.

Zebranych przywitała dyrektor szkoły Zofia Siwiec, która krótko opowiedziała o celach spotkania, po czym przekazała głos uczniom. Wprowadzono poczet sztandarowy, wszyscy obecni na akademii zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.

Młodzi aktorzy przedstawili realia historyczne, które doprowadziły do zwołania Sejmu Czteroletniego i uchwalenia Konstytucji. Przebrani w stroje z epoki aktorzy przypomnieli najważniejsze założenia tego aktu prawnego. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali patriotyczne piosenki. Krótki koncert pieśni patriotycznych zaprezentowali członkowie Zespołu Wokalno – Instrumentalnego „Wesołe Nutki”, dyrygowani przez dyrektor Zofię Siwiec. Młodzi aktorzy przypomnieli też o jeszcze jednym ważnym święcie, które obchodzimy 2 maja – Dniu Flagi.

Po akademii głos zabrał wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn. Podziękował wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie uroczystości przypominającej ważne daty historii Polski.
Dziękuję, że pamiętacie o ważnych datach i wydarzeniach, o wartościach, które należy podtrzymywać. Pamiętajcie też, że nic nie jest dane nam na wieczność. O te wartości należy dbać, należy je przypominać i utrwalać – powiedział wójt Mirosław Seweryn.

Mirosław Seweryn życzył wszystkim miłego świętowania. Zaprosił też uczestników spotkania na Mirzecką Majówkę, która odbędzie się 3 maja w Amfiteatrze w Mircu.

- O godzinie 15.00 będziemy mieli akademię w wykonaniu waszych koleżanek i kolegów ze Szkoły Podstawowej w Jagodnem. Później wystąpią zespoły i kapele weselne, a na dzieci będą czekać różne atrakcje. Serdecznie zapraszam do wspólnego świętowania – powiedział wójt Mirosław Seweryn.

Akademię w Szkole Podstawowej w Osinach przygotowali Jacek Królak, Iwona Ankurowska i Aneta Stasiak. Zespołem Wokalno – Instrumentalnym „Wesołe Nutki” dyrygowała jego założycielka Zofia Siwiec.

Tekst i foto: Urząd Gminy w Mircu

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl