Piątek, 18 września 2020
imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

Strona główna

Nie wypalaj traw !

17.04.2018 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje

Cztery pożary traw na nieużytkach gasili strażacy w gminie Mirzec w ciągu ostatnich kilkunastu dni.

 

 

 

Ze statystyk Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach wynika, że w okresie od 1 do 12 kwietnia płonęły trawy na polach pomiędzy Osinami a Trębowcem, w Mircu, Jagodnem i Gadce. 4 kwietnia późnym wieczorem strażacy gasili 0,9 hektara płonących nieużytków między Osinami Mokrą Niwą a Trębowcem Krupowem. 7 kwietnia spaliło się 15 arów trawy w Mircu. 10 kwietnia strażacy walczyli z dwoma pożarami. W Jagodnem spaliło się 0,7 hektara nieużytków, w Gadce 0,8 hektara. Strażacy alarmują: „Nie wypalaj traw!”

Śmiertelnie niebezpieczne
Cztery pożary, które od początku kwietnia gasili w gminie Mirzec strażacy, zostały zakwalifikowane jako małe. Nie znaczy to, że nie są one groźne. Ogień na suchej trawie błyskawicznie się rozprzestrzenia i może przenieść się na budynki lub las, a wówczas straty po pożarze mogą być nieporównywalnie większe. 7 kwietnia takie niebezpieczeństwo pojawiło się w Grabkowie w gminie Pawłów, gdzie o mały włos spłonęłyby zabudowania gospodarcze. Strażacy włożyli dużo wysiłku, aby pożar trawy nie przeniósł się na drewniane budynki.

Do tragedii doszło natomiast w Bodzechowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Tam, po ugaszeniu płonących nieużytków strażacy znaleźli leżącego mężczyznę. Jego życia nie udało się uratować. W poprzednich latach do równie tragicznych wypadków dochodziło powiecie starachowickim. W marcu 2011 roku życie stracił mieszkaniec Starachowic, latem 2012 roku mieszkaniec gminy Pawłów.

Warto pomyśleć też o tym, że strażacy zajęci gaszeniem pożaru na nieużytkach mogą nie zdążyć dojechać na miejsce interwencji, gdzie od ich pomocy będzie zależało ludzkie życie lub zdrowie.

Nawet 10 lat w więzieniu
Ustawa o ochronie przyrody i o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Za nieprzestrzeganie tych zakazów grożą wysokie kary. Kodeks Wykroczeń przewiduje do 5 tysięcy złotych grzywny za wypalanie traw.
Znacznie surowszą karę poniesie osoba, która podpalając trawy, spowoduje zagrożenie życia i zdrowia innych ludzi albo mienia. W tym wypadku Kodeks Karny przewiduje  karę więzienia od roku nawet do 10 lat.

Można stracić dopłaty
Statystyki Państwowej Straży Pożarnej podają, że za większość pożarów traw na nieużytkach odpowiedzialny jest człowiek. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na swojej stronie internetowej przestrzega przed podpalaniem uschniętych resztek roślinności na polach.
Jeśli Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stwierdzi, że rolnik wypala trawy na gruntach rolnych, może nałożyć dotkliwe kary finansowe. Brak przestrzegania zakazu wypalania traw może skutkować zmniejszeniem wszystkich płatności bezpośrednich o 3 procent. Sankcja ta może być indywidualnie złagodzona (do 1 procenta) lub podwyższona (do 5 procent).
Bardziej surowe kary czekają na rolników, którzy świadomie wypalają grunty orne. Kwota należnych płatności może zostać pomniejszona nawet o 20 procent, a w skrajnych przypadkach, na przykład stwierdzenia uporczywego wypalania traw – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może całkowicie pozbawić rolnika kwoty płatności bezpośrednich na dany rok.

Po przejściu pożarów ziemia staje się jałowa. Płomienie zabijają na przykład dżdżownice i hamują naturalne zjawisko gnicia pozostałości roślinnych, dzięki któremu tworzy się urodzajna warstwa gleby. Ogień zabija także owady, na przykład pszczoły i dziko żyjące zwierzęta takie jak jeże, zające, lisy czy kuropatwy oraz niszczy ich siedliska.

Tekst: Urząd Gminy w Mircu

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl