Niedziela, 24 marca 2019
imieniny: Gabriela, Marka, Gabora

Informacje ze szkół

Szkolne wieści z Tychowa Nowego

21.03.2018 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Ostatnie trzy miesiące obfitowały w Szkole Podstawowej w Tychowie Nowym w wiele ciekawych wydarzeń.

 

 

 

Mikołajkowo!
Z okazji mikołajek  uczniowie klas 0-VII mieli okazję spotkać się z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Tematem spotkania było „Bezpieczeństwo w drodze do szkoły, bezpieczeństwo w szkole". Z najmłodszymi dziećmi omówione zostały zasady poruszania się po drogach przez osoby piesze, a także przybliżono zagadnienie dotyczące zagrożeń wynikających z kontaktów z obcymi ludźmi. Starsi uczniowie zapoznani zostali z ruchem drogowym rowerzystów oraz problemem odpowiedzialności karnej nieletnich. Następnie wszyscy udali  się do kina Helios na film pt. „Pierwsza Gwiazdka”.

Światowy Dzień Walki z AIDS
1 grudnia na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Walki z AIDS. Z tej okazji członkowie Szkolnego Koła PCK  przygotowali  program profilaktyczny pt. ,,Porozmawiajmy o AIDS i tolerancji”. Zachęcali wszystkich  do tolerancji i solidarności z chorymi, a przede wszystkim  uświadomili  jakie zagrożenie niesie ze sobą wirus HIV i w jaki sposób można zapobiegać zarażeniu. Na znak solidarności z osobami chorymi wszyscy uczniowie założyli czerwone kokardki.

Recytatorski sukces
„Zima w twórczości polskich poetów" pod takim hasłem  16 grudnia 2017 r. odbyła się  w Centrum Twórczości Ludowej w Osinach  II  edycja  Gminnego Konkursu  Recytatorskiego. Organizatorem konkursu  była Gminna Biblioteka Publiczna w Mircu wraz z filiami. Wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Tychowie Nowym: w  grupie wiekowej 5-8 lat I miejsce zajął Patryk Łęcki ( kl. III), w grupie wiekowej  9-13 lat  I miejsce zajęła Kinga Sobuta (kl. VI), a III  Małgorzata Niewczas (kl.VI). Uczniów do konkursu przygotowała Ewa Derlatka.

Jasełka bożonarodzeniowe
21 grudnia 2017 roku  uczniowie kl. V-VII wystawili dla całej społeczności szkolnej,  rodziców, uczniów i nauczycieli  jasełka bożonarodzeniowe.  W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii młodzi aktorzy przedstawili sceny,  dzięki którym zgromadzona publiczność po raz kolejny  przeżyła  historię narodzenia Chrystusa. Mogliśmy zobaczyć m. in. pasterzy, którzy dla  Pana wykonali taniec góralski, a później składali  Mu dary. Nie zabrakło również pięknych aniołów  przynoszących  nowinę o narodzeniu Chrystusa. Na zakończenie jasełek uczniowie złożyli wszystkim zebranym życzenia bożonarodzeniowe i zaśpiewali  kolędę.

Hej, kolęda, kolęda!
27 grudnia 2017 roku uczniowie klas IV- VII wraz z opiekunkami po raz kolejny złożyli wizytę mieszkańcom Tychowa Nowego. Kolędnicy przebrani za gwiazdora, aniołki, pasterzy, diabła oraz śmierć, składali  życzenia noworoczne oraz śpiewali kolędy.

Wycieczka do Starachowic
24 stycznia 2018r. uczniowie klas 0-VII wybrali się do Starachowickiego Centrum Kultury na przedstawienia teatralne  w wykonaniu aktorów  Teatru  Współczesnego w Krakowie. Młodsza grupa uczniów obejrzała spektakl pt. „Kuba i Buba, czyli savoir-vivre dla dzieci",  który w zabawny sposób przedstawiał  zasady dobrego wychowania. Natomiast starsi uczniowie obejrzeli spektakl pt. „Chłopcy z Placu Broni" będący  klasyczną adaptacją poruszającej historii o magii dzieciństwa, sile marzeń i drodze ku dorosłości. Oprócz przedstawienia na dzieci czekały jeszcze dodatkowe atrakcje. Uczniowie klas IV-VII aktywnie spędzili czas na basenie, a młodsze dzieci wybrały się do Akademii Twórczego Rozwoju, gdzie uczestniczyły  w kreatywnych zajęciach.

Dla Babci i Dziadka
26 stycznia 2018r.w Szkole Podstawowej w Tychowie Nowym odbyło się spotkanie z Babciami i Dziadkami z okazji ich święta. Uczniowie przygotowali program artystyczny ,,O babci  i dziadku słów kilka". Wdzięczni wnukowie swoimi występami dziękowali za troskę i bezgraniczną miłość, którą są obdarowywani każdego dnia. Specjalnie na tę uroczystość przygotowali wiersze, piosenki, skecze, a nawet zatańczyli rock and rolla. Pamiętali także o upominkach. Wzruszenie i radość dziadków była wspaniałą nagrodą dla wnuków za ich pracę włożoną w przygotowanie występów. Niejednej Babci i Dziadkowi łezka zakręciła się w oku. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków po raz kolejny dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Bal karnawałowy
Po ciężkiej pracy w I semestrze uczniowie niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w Szkole Podstawowej w Tychowie Nowym w piątek 9 lutego.Tego dnia korytarz wyglądał inaczej niż na co dzień, zamienił się w prawdziwą salę balową. Udekorowany  kolorowymi balonami, serpentynami zachęcał do szampańskiej zabawy najpierw młodszych uczniów klas 0-III, a po południu starszych uczniów klas IV-VII. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom jak i  wychowawcom. Nie obyło się również bez prezentacji pięknych strojów i przyznania zaszczytnych tytułów Króla i Królowej Balu.

Wyjazd na lodowisko
W pierwszym dniu ferii uczniowie klas IV- VII uczestniczyli w wyjeździe na lodowisko do Skarżyska-Kamiennej. Była to doskonała okazja do osobistego zapoznania się z jedną z dyscyplin sportowych. Większość z uczestników wyjazdu  przekonała się, że jazda na łyżwach jest trudną technicznie dyscypliną sportu, która wymaga nakładu pracy i samozaparcia w dążeniu do celu. Zmęczeni, ale szczęśliwi  i odprężeni wszyscy wrócili do domów ze świadomością , że wyjazd był udany i należy go w przyszłości koniecznie powtórzyć.

Biwak szkolny
W tym roku po raz pierwszy w Szkole Podstawowej w Tychowie Nowym został zorganizowany podczas zimowych ferii biwak. Trwał on dwa dni (13-14.02.2018r.) i wzięli w nim udział  uczniowie  kl. IV-VII.  Na uczestników czekało wiele atrakcji m.in. turniej tenisa stołowego o  Puchar Dyrektora Szkoły, głośne czytanie książek przez nauczycieli i chętnych uczniów,  gry planszowe.  Po kolacji, którą uczniowie przyrządzili samodzielnie,  przyszedł czas na zabawę przy muzyce,  a późnym wieczorem  uczestnicy biwaku wzięli udział w projekcji filmu.  Największą  jednak atrakcją było spanie w szkole i pogaduszki do poduszki. Nocą ciężko było zasnąć, a rano jeszcze ciężej wstać. Biwakowicze stanęli na wysokości zadania, po porannej toalecie i  śniadaniu  z dużym zaangażowaniem uczestniczyli  w grach i zabawach przygotowanych przez opiekunów.

Tekst: Ewa Derlatka, Ewa Grzelka, Jolanta Węgrzyn, Izabela Matysek
Foto: Jolanta Węgrzyn, Ewa Derlatka, Ewa Grzelka, Milena Michalska-Świercz, Rafał Matysek, Damian Szyszka


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171 wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 marta.ziomek@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174 wanda.wegrzyn@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl