Czwartek, 2 lipca 2020
imieniny: Jagody, Urbana, Martyniana

Strona główna

Szkolne wieści z Osin

27.12.2017 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Najważniejsze wydarzenia listopada i grudnia.

 

 

 

Książkolandia
6 listopada uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Cichocką odbyli podróż do „Krainy Książkolandii”, którą wraz z przewodnikiem – panią Iwoną Cholewińską odkrywali w szkolnej bibliotece. Dzieci zapoznały się z zasadami obowiązującymi w bibliotece i czytelni. Miały okazję zobaczyć dokumenty związane z pracą szkolnej biblioteki ( karta czytelnika, karta książki) oraz pieczątkę, którą stempluje się wszystkie znajdujące się w niej książki. Najmłodsi czytelnicy musieli wykazać się swoją dotychczasową wiedzą związaną z różnymi baśniami. Zagadki o postaciach z bajek i nie tylko zadawały uczennice klasy IV (Adrianna Stompór, Nikola Stachowicz, Marta Tomaszewska, Irmina Gibała, Marysia Krogulec).
Następnie przyszedł czas pasowania na pełnoprawnych czytelników biblioteki szkolnej w Osinach. Uczniowie złożyli najpierw przyrzeczenie czytelnika oraz obiecali spełniać wszystkie prośby książek, dotyczące ich właściwego użytkowania. Następnie pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników i dołączyli w ten sposób do braci czytelniczej naszej szkoły. Z rąk pani dyrektor Zofii Siwiec otrzymali pamiątkowe dyplomy.  Mogli również wypożyczyć z biblioteki pierwsze książki. Uczniowie z uśmiechami na twarzach obiecali, że będą częstymi gośćmi „Krainy Książkolandii”.

„Śniadanie Daje Moc”
Już po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Osinach przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc”. Dzieci z klas 0-III przygotowały zdrowe, kolorowe potrawy: kanapki, owocowe szaszłyki i sałatkę jarzynową. Potem nadszedł chyba najbardziej oczekiwany moment – wspólne śniadanie. Ponadto dzieci z klasy „0” zainscenizowały piosenkę „Idą witaminki” oraz przy dźwiękach akordeonu zatańczyły „Cebulkę”. Uczestnicy akcji wykazali się dużą wiedzą na temat zdrowego żywienia w czasie rozmowy z Katarzyną Kąpałą – panią dietetyk z Urzędu Gminy w Mircu. Wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn wyraził słowa podziękowania i uznania dla dzieci za przygotowanie smacznych potraw. Na zakończenie wszyscy mali „kucharze” otrzymali upominki z rąk Dariusza Stachowicza – przedstawiciela Krajowego Związku Wsparcia Rolnictwa w Kielcach. Słowa podziękowania należą się rodzicom, którzy pomogli w organizacji dzisiejszej akcji.

Święto Niepodległości
10 listopada uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Na uroczystą akademię przybyli:  ksiądz proboszcz Dariusz Maciejczyk, przewodnicząca Rady Rodziców Iwona Olesińska oraz seniorka z Koła Gospodyń Wiejskich w Osinach Aleksandra Kosowska. Dyrektor Zofia Siwiec powitała szkolną społeczność i oddała głos prowadzącym program – Weronice Nowak i Marcie Tomaszewskiej. Uczniowie z klas IV-VII przypomnieli dramat rozbiorów i długą, pełną cierpień i poświęceń, drogę Polaków do niepodległości. Zaakcentowano również ważne wydarzenia z historii naszej małej ojczyzny – udział w powstaniu styczniowym Józefa i Jadwigi Prendowskich z Mirca oraz stoczoną w pobliżu Osin bitwę pod Pakosławiem (19/20 maja 1915 roku). Program uświetniły patriotyczne pieśni w wykonaniu zespołu „Wesołe Nutki”. Poprzez wspólne odśpiewanie „Roty” oddaliśmy hołd wszystkim tym, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością. Uroczystość przygotowali: Zofia Siwiec, Iwona Ankurowska i Jacek Królak.

Festyn „Echa Dnia”
Dnia 13.XI.2017r. uczniowie klasy I wzięli udział w festynie zorganizowanym przez gazetę „Echo Dnia”. Uroczystość odbyła się w Starachowickim Centrum Kultury. Tematem przewodnim imprezy było bezpieczeństwo, więc organizatorzy przygotowali spotkanie z policjantem i strażakiem. Przypomnieli oni dzieciom zasady ruchu drogowego oraz pouczyli jak bezpiecznie bawić się w domu. O zagrożeniach mówili również przedstawiciele KRUS-u w Starachowicach. Uczniowie poznali prawidłowe oznaczenia niebezpiecznych środków ochrony roślin.
Po części edukacyjnej odbył się konkurs dla uczestników spotkania. Naszą szkołę reprezentowała Martyna Dzik. Wszystkie dzieci, zarówno te biorące udział w konkursie, jak również pozostałe, otrzymały upominki od organizatorów a zdjęcie „pierwszaków” ukazało się w „Echu Dnia”.

Zuzia Caban na ludowo
24 listopada odbył się VIII Regionalny Konkurs Recytatorski Gwarą Ludową pod hasłem „Chodźta bosso pu Łysicy” zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Suchedniowie. Utwory poetyckie i fragmenty prozy przedstawiło 26 uczestników ze szkół podstawowych z terenu naszego województwa. Wśród nich była nasza Zuzanna Caban z klasy VII, która opowiedziała osińską gawędę pt. „Hanka”.  Nagrody co prawda nie zdobyła, ale jej występ był bardzo udany i wywołał wzruszenie wspierających ją gorąco – mamy Iwony i babci - Ireny Zakrzewskiej (autorki tekstu opowiedzianego przez wnuczkę). Mogą być z niej naprawdę dumne. Tak trzymaj Zuza i rozwijaj swoje zdolności. Brawo!

Zdrowo jeść - zdrowo żyć
28 listopada gościliśmy w szkole panią dietetyk, Katarzynę Kąpałę z Mirca. Na warsztatach poświęconych zdrowemu odżywianiu spotkali się z nią uczniowie klas IV-VII. Pod okiem fachowca przygotowywali niezwykłe, do tej pory nieznane potrawy: chleb z fasoli, szarlotkę jaglaną, pastę z ciecierzycy, zielony koktajl ze szpinaku i deser z nasionami chia. Młodym kucharzom nie brakowało zapału i robota dosłownie paliła im się w rękach. Może nie wszystko wychodziło od razu jak należy, ale dzięki dobrej współpracy i cennym wskazówkom pani Katarzyny efekt był imponujący. Po zakończonej pracy wszyscy zasiedli do stołów i ze smakiem pałaszowali wykonane własnoręcznie dania. Podsumowanie spotkania stanowiła multimedialna prezentacja o roli właściwego odżywiania i jego wpływie na nasze zdrowie. Krótko mówiąc – było smacznie i zdrowo, miło i naukowo. Dziękujemy!
Wróżby i dobra zabawa
30 listopada cała szkoła doskonale bawiła się na „Andrzejkach”. Zgodnie z tradycją, właśnie ten wieczór sprzyja różnego rodzaju wróżbom i przepowiadaniu przyszłości. Nie inaczej było u nas. W rolę wróżek wcieliły się dziewczyny z samorządu uczniowskiego. Przy ich pomocy wszyscy chętni mogli dowiedzieć się,  jaki zawód będą kiedyś wykonywać, poznać imię ukochanego chłopaka lub dziewczyny oraz przekonać się, czy spełnią się najskrytsze marzenia. Czy jednak warto w taki wieczór przejmować się tym, co dopiero przed nami i nieznane? Zgodnie ze starożytną maksymą „Carpe diem” (chwytaj dzień) rzuciliśmy się w wir szalonej tanecznej zabawy!

Mikołajki
Mikołajki to święto oczekiwane z niecierpliwością przez wszystkie dzieci. Liczą, że Mikołaj będzie o nich pamiętał i przygotuje jakąś niespodziankę. W tym roku z pewnością się nie zawiodły. W szkole zostały zorganizowane atrakcyjne wycieczki. Dzieci z „zerówki”, klas młodszych oraz klasy IV wyjechały do Radomia. Zwiedziły tam fabrykę choinkowych bombek. Poznały cały proces produkcji , sposoby dekorowania oraz obejrzały cały asortyment tych przepięknych ozdób. Na zakończenie każde dziecko otrzymało w prezencie bombkę ze swoim imieniem. Następnie wycieczka udała do kina na utrzymany w świątecznym nastroju film „Pierwsza Gwiazdka”. Uczniowie klas starszych w starachowickim „Heliosie” obejrzeli widowiskową, pełną niesamowitych efektów specjalnych „Ligę Sprawiedliwości”. Po filmowych emocjach miło spędzili czas na kręgielni. 6 grudnia dzieci z klas 0-III odwiedził w szkole święty Mikołaj. Wysłuchał przygotowanych specjalnie dla niego wierszyków i piosenek oraz obejrzał popisy taneczne. Chyba bardzo mu się podobało, bo dołączył do wspólnych pląsów. Nie zapomniał również o przytarganiu ze sobą ogromnego wora pełnego prezentów. Wspaniałe kolorowe skarpety i słodycze wywołały szerokie uśmiechy na twarzach obdarowanych maluchów. Mikołaju! Czekamy znów na Ciebie za rok!

Kiermasz bożonarodzeniowy
W szkole trwa kiermasz świątecznych dekoracji i ozdób choinkowych. Można na nim nabyć wspaniałe choinki, bombki, bałwanki i stroiki. Uczniowie klas IV-VI pod kierunkiem Anety Stasiak upiekli przepyszne pierniczki, które udekorowali kolorowym lukrem. Rozeszły się dosłownie w mgnieniu oka, a po szkolnych korytarzach rozlegało się chrupanie, któremu towarzyszyły pomruki zachwytu.

Spotkanie ze strażakami
13 grudnia gościliśmy w szkole strażaków z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Starachowicach oraz OSP w Osinach. Paweł Kwapisz, Marcin Gibała i Jarosław Dudek przeprowadzili dla uczniów klas IV-VII pokaz udzielania pierwszej pomocy, zapoznali ich z zasadami postępowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego oraz ciekawie opowiedzieli o odpowiedzialnej i trudnej pracy strażaków. Spotkali się również z nauczycielami. Dziękujemy za cenną lekcję bezpieczeństwa.

Szkolna Wigilia
W ostatni dzień przed przerwą świąteczną odbyło się spotkanie wigilijne, na które przybyli: wójt Mirosław Seweryn, przewodnicząca Rady Gminy Agnieszka Idzik-Napiórkowska, w-ce przewodniczący Jan Zawisza, przewodniczący komisji oświaty Jan Raczyński, ksiądz proboszcz Dariusz Maciejczyk, emerytowani pracownicy szkoły, panie z KGW „Osinianki” oraz rodzice. Uczniowie zaprezentowali interesujący program artystyczny. Przypomnieli w nim najważniejsze polskie tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Szkołę odwiedził Mikołaj (ten prawdziwy, a nie czerwony przebieraniec z pokaźnym brzuszkiem), wróżono z sianka wyciągniętego spod obrusa i sypano owsem na szczęście. Zachwyt u maluchów wzbudziła barwna grupa kolędników prowadzona przez kłapiącą szczęką „kozę”. Wszystko to przeplatane było pięknymi kolędami w wykonaniu zespołu „Wesołe Nutki”. Na zakończenie młodzi artyści pokazali, w jaki sposób spędza się święta w Wielkiej Brytanii.

Tekst: Jacek Królak
Foto: Iwona Cholewińska, Aneta Stasiak

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl