Piątek, 18 września 2020
imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

Strona główna

Razem w święta

20.12.2017 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

W Szkole Podstawowej w Mircu realizowany był kolejny projekt finansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich przez Stowarzyszenie Integracja i Rozwój pod tytułem „Razem w święta”.

 

 

 


Na dwóch spotkaniach warsztatowych z plastyki z Anną Kawalec uczniowie poznali  techniki wykonywania ozdób świątecznych z różnorodnych materiałów. Były to między innymi techniki papierowe takie jak: quling, origami, papieroplastyka, wyklejanki i wydzieranki; techniki dekupage; techniki malarskie i inne. Dzieci wykonały ozdoby którymi udekorowane zostały choinki w Urzędzie Gminy w Mircu oraz w szkole. Na kolejnych zajęciach każdy uczeń wykonał ozdobne pudełko na drobiazgi,  które  mógł podarować bliskiej osobie pod choinkę. Na te warsztaty przyszły także panie z KGW i pokazały dzieciom technikę decupage, w której na co dzień wykonują różne prace.

Na warsztatach teatralnych uczniowie przygotowali pod kierunkiem wychowawcy Anny Dudek jasełka. Najważniejszym założeniem projektu było to, aby wszyscy uczniowie klasy VIb wzięli udział w przedstawieniu. Pierwsze efekty swojej pracy, uczniowie klasy VIb, zaprezentowali przed najbardziej wymagającą publicznością - przedszkolakami z mirzeckiego przedszkola.
Na spotkanie z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich uczniowie wraz z rodzicami udali się do kuchni szkolnej stołówki. Najpierw gospodynie opowiedziały o tradycyjnych potrawach świątecznych naszego regionu, a następnie wspólnie pieczono i dekorowano pierniczki choinkowe. Uczestnicy warsztatów mogli poznać tradycyjne przepisy oraz zwyczaje towarzyszące Bożemu Narodzeniu.
Trzecim elementem projektu był wspólny wyjazd do Tokarni oraz Muzeum Narodowego w Kielcach. W Tokarni dzieci zwiedziły zabytkowy skansen, zobaczyły między innymi udekorowane świątecznie zabudowania wiejskie. Atrakcyjnym elementem pobytu w skansenie był udział w warsztatach pt. "Siano, światy, podłaźniki - ludowe ozdoby bożonarodzeniowe", na których  uczniowie samodzielnie wykonali między innymi starodawne ozdoby świąteczne.
W drodze do Muzeum Narodowego w Kielcach uczniowie odwiedzili kielecką bazylikę. Kolejnym punktem wyjazdu była  wizyta w  Muzeum Narodowym w Kielcach. Po obejrzeniu stałej ekspozycji uczniowie wzięli  udział w warsztatach tematycznych dotyczących świąt Bożego Narodzenia pod tytułem „Anioły, aniołki,  aniołeczki”. Każdy uczestnik warsztatów własnoręcznie wykonał aniołki z papieru oraz opłatka, którymi można udekorować choinkę w swoim domu.

Tekst i foto: Anna Kawalec

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl