Piątek, 18 września 2020
imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

Strona główna

Wiedzą, chcą i potrafią

14.12.2017 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

W Szkole Podstawowej w Mircu zakończono realizację projektu dofinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

 

 

 

W czasie trwania projektu "Wiem, chcę i potrafię - moje logiczne myślenie" zrealizowano cykl warsztatów z robotyki. Uczestnikami byli uczniowie klas IIIa i IIIb z wychowawcami panią Renatą Bogucką oraz panią Iwoną Grzesik-Kleczaj.

I etapem były spotkania w Szkole Podstawowej prowadzone przez pana Marcina Winiarskiego. Każde zajęcia rozpoczynały się wstępem teoretycznym, kiedy to dzieci dowiedziały się podstawowych informacji na temat budowanej konstrukcji, tj. jej historii, zasad działania, środowiska życia itp. Poruszono zagadnienia z różnych przedmiotów szkolnych np.: matematyki, informatyki i przyrody. Zostały one podawane w prosty i przystępny sposób. Zdobytą wiedzę od razu wykorzystano podczas budowy i uruchamiania robota. Podczas warsztatów z robotyki dzieci budowały różne konstrukcje (wiatraki, dźwigi, helikoptery) z edukacyjnych zestawów Lego zgodnie z instrukcją wyświetlaną na komputerze. Gotowe roboty podłączono do komputerów poprzez port USB i zaprogramowano tak, aby wykonywały zadane im polecenia.

Na warsztatach dzieci świetnie bawiły się, oprócz wiedzy o świecie, rozwijały swoją kreatywność oraz zdolności manualne. Warsztaty odbywały się według programu przygotowanego przez firmę RoboCamp z Gdańska.

Kolejnym etapem były warsztaty w Kieleckim Parku Technologicznym. Uczniowie zostali podzieleni na dwa zespoły. Każdy zespół w dwuosobowych grupach pracował na jednym zestawie Lego. Zajęcia zaczęły się od wprowadzenia pokazów, eksperymentów przybliżających tematykę konstrukcji. Kolejna część zajęć poświęcona była budowie na podstawie instrukcji wyświetlonej na ekranie komputera. Następnie dzieci przeszły do programowania zbudowanych konstrukcji, wykorzystując prosty język programowania graficznego.
II etapem projektu były spotkania uczniów z gimnazjalistami, licealistą i studentem teleinformatyki. Pod  opieką Jacka Rafalskiego wzięły udział w zajęciach poświęconych podstawom programowania w języku Scratch.

Na zakończenie projektu każdy uczeń otrzymał pendrive ze zgranymi na nim zdjęciami. Dzieci uczestnicząc w projekcie, rozwinęły twórcze, logiczne myślenie, kreatywność, oraz nabyli wiedzę z zakresu robotyki i podstaw programowania.

Tekst: Renata Bogucka

Foto: Anna Chmolowska

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl