Sobota, 15 grudnia 2018
imieniny: Niny, Celiny, Krystiany

Informacje ze szkół

Szkolne wieści z Gadki

02.12.2017 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Najważniejsze wydarzenia września, października i listopada jakie miały miejsce w Szkole Podstawowej w Gadce.

 

 

 

Program Bezpieczna +
W tym roku szkolnym nasza szkoła realizuje zadania w ramach rządowego programu - „Bezpieczna +”. Celem programu jest zwiększenie otwartości szkoły na współpracę z otoczeniem, kształtowanie u uczniów aktywnej, otwartej, prospołecznej postawy, realizacja przedsięwzięć wychowawczych rozwijających umiejętności psychospołeczne oraz kształtujące więzi interpersonalne między uczniami. Zadania obejmują podejmowanie działań antydyskryminacyjnych, w tym służących przeciwdziałaniu agresji rówieśniczej powodowanej stereotypami i uprzedzeniami oraz działania mające na celu propagowanie otwartości wobec odmienności drugiego człowieka.

W ramach realizacji programu uczniowie odwiedzili nasz lokalny - Rodzinny Dom Opieki dla Osób Starszych „Helena”, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mircu oraz Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi w Jagodnem.

Odbyły się także szkolenia dla nauczycieli i pracowników szkoły oraz warsztaty wychowawczo-profilaktyczne dla uczniów. Uczniowie wzięli również udział w konkursach plastycznych: „Niby inni, a tacy sami” (dla klas I-III) , „Ty też jesteś moim przyjacielem” (dla klas IV-VII).

Ślubowanie I klasy
24 października w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy I. Na uroczystości obecni byli zaproszeni goście: wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, kierownik Centrum Usług Wspólnych Agata Mundzik oraz przewodniczący Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury Rady Gminy w Mircu, radny z naszej miejscowości Jan Raczyński.

Uczniowie klasy I i VI zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod opieką wychowawcy Katarzyny Rozwadowskiej. Wszyscy pierwszoklasiści zostali pasowani symbolicznym ołówkiem na uczniów Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Gadce przez dyrektor Lidię Drożdżał. Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści zostali obdarowani upominkami od zaproszonych gości, rodziców i uczniów. Po części oficjalnej uczniowie i goście udali się na słodki poczęstunek.

Ślubowali: Patryk Banaszak, Zofia Błach, Kinga Mądra, Damian Minda, Wiktoria Kosa i Amelia Pastuszka.

Spotkanie z absolwentką
Tradycją naszej szkoły są spotkania z absolwentami, którzy prezentują ciekawe zawody i motywują uczniów do nauki.

W październiku odwiedziła naszą szkołę Katarzyna Rafalska, która obecnie pracuje jako fizjoterapeuta w Ośrodku Profilaktyki i Rehabilitacji „Creator” we Wrocławiu. Uczęszczając do naszej szkoły była bardzo dobrą uczennicą, brała udział w licznych konkursach artystycznych i zawodach sportowych. Jej szczególnie ulubionym sportem była piłka nożna. Po ukończeniu naszej szkoły podstawowej, w gimnazjum należała do klubu sportowego „Żak” w Kielcach. W barwach tego klubu grała w pierwszej lidze kobiet. Jej pierwszym, dużym sukcesem było zdobycie brązowego medalu w Halowych Mistrzostwach Polski w piłce nożnej juniorek młodszych.

Po ukończeniu gimnazjum, przeniosła się do Wrocławia, gdzie ukończyła liceum, a później na wrocławskim AWF- ie fizjoterapię i szkołę masażu. Tam grała w barwach mistrza Polski AZS-u Wrocław i z tą drużyną zdobyła mistrzostwo Polski. W tym samym czasie grała w reprezentacji Polski do lat 17. W reprezentacji kadry zagrała 22 razy, na terenie Polski i Europy.

Po kontuzji zakończyła karierę jako zawodniczka, ale nie jako sportowiec. Ukończyła kursy sędziowski i trenerski. Obecnie jest II trenerem kadry narodowej Polski kobiet niesłyszących. Pracuje również jako trener z dziećmi w szkółce piłkarskiej „Ślęza” Wrocław. Czasem również sędziuje mecze.

Jej największe osiągnięcia jako II trenera kadry to: złoty medal mistrzostw Europy mężczyzn niesłyszących (2016r. - Polska), brązowy medal mistrzostw Europy kobiet niesłyszących (2015r - Niemcy), srebrny medal w piłce nożnej kobiet na Igrzyskach Głuchych (2017r -Turcja).

Pani Katarzyna krótko opowiedziała dzieciom o swojej przygodzie z piłką, zaprezentowała ciekawe ćwiczenia i pokazała kilka podstawowych słów w języku migowym, w którym porozumiewa się ze swymi zawodniczkami z kadry. Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego przetłumaczonego na język migowy przez trener Kasię Rafalską.

Spotkanie z pisarzem
W listopadzie gościł w naszej szkole Roman Pankiewicz – autor tryptyku podróżniczego „Trzy Żywioły”, w którym opisał Islandię, Rosję i Niemcy, kraje, w których przez lata żył i pracował. Podczas spotkania promował książkę „Islandia - trzeci żywioł”. Opowiadał wyczerpująco o historii, życiu, przyrodzie, zwyczajach i kulturze mieszkańców Islandii. Wszystkie opowieści poparł prezentacją zdjęć i ubarwił humorystycznymi ciekawostkami. Książka ta skierowana jest w głównej mierze do młodych czytelników. Autor zachęca w niej do nauki języków obcych oraz udowadnia jak łatwo połączyć pracę zarobkową z podróżowaniem. Uczniowie z entuzjazmem słuchali opowieści o tej niezwykłej wulkanicznej wyspie.

Śniadanie Daje Moc
Jako szkoła promująca zdrowie podejmujemy liczne przedsięwzięcia związane z promocją zdrowego stylu życia i zasadami zdrowego odżywiania. Po raz kolejny przyłączyliśmy się do ogólnopolskiego programu „Śniadanie Daje Moc” i zorganizowaliśmy „Dzień Zdrowego Śniadania”. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Ideą programu jest uświadomienie dzieciom i rodzicom istoty spożywania śniadania, które jest po to, by dzieci miały siłę do nauki i zabawy. Uczniowie przygotowali kolorowe kanapki, sałatki owocowo-warzywne, koreczki oraz koktajle. Śniadanie było wyśmienite, smaczne, zdrowe i kolorowe.

Święto Niepodległości
Jak co roku społeczność Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Gadce uroczyście obchodziła kolejną już 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Na tę okazję przygotowano apel – żywą lekcję historii. Uczniowie klas IV-VII przedstawili montaż słowno-muzyczny, podczas którego zaprezentowali najważniejsze fakty z historii Polski związane z „droga do niepodległości”. W trakcie trwania apelu uczniowie tworzyli „żywą tablicę” historyczną. Znalazły się na niej flaga Polski, godło, hasła takie jak: rozbiory, 123 lata niewoli, I wojna światowa, powstanie listopadowe i styczniowe, 1918 rok, niepodległość, odwaga, Mazurek Dąbrowskiego. Apel uświetnił chór szkoły, wykonując pieśni patriotyczne. Nie mogło zabraknąć hymnu narodowego i Roty. Przedsięwzięcia takie kształtują tożsamość narodową naszego młodego pokolenia.

Tuż po uroczystym apelu odbył się „Konkurs wiedzy o Ojczyźnie” dla uczniów oddziału przedszkolnego i klas I, II, III. Dzieci znakomicie odpowiadały na pytania dotyczące kraju, w którym mieszkają a także jego historii i legend. Po emocjonującej rywalizacji dzieci otrzymały nagrody za udział i wysiłek włożony w przygotowanie się do konkursu.

Uroczysty apel przygotowały: Krystyna Kaleta i Beata Paszkowska. Konkurs dla najmłodszych uczniów przygotowała Jolanta Potrzeszcz.

Tekst: Katarzyna Rozwadowska, Anna Rafalska, Beata Paszkowska
Foto: Anna Rafalska, Katarzyna Rozwadowska, Anna Staszałek, Jacek Rafalski


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171


Sekretarz gminy

Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174

Adres Urzędu Gminy w Mircu

ug_mirzec@poczta.onet.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski - admin@
mirzec.pl