Wtorek, 16 października 2018
imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

Strona główna

Szkolne wieści z Gadki

02.12.2017 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Najważniejsze wydarzenia września, października i listopada jakie miały miejsce w Szkole Podstawowej w Gadce.

 

 

 

Program Bezpieczna +
W tym roku szkolnym nasza szkoła realizuje zadania w ramach rządowego programu - „Bezpieczna +”. Celem programu jest zwiększenie otwartości szkoły na współpracę z otoczeniem, kształtowanie u uczniów aktywnej, otwartej, prospołecznej postawy, realizacja przedsięwzięć wychowawczych rozwijających umiejętności psychospołeczne oraz kształtujące więzi interpersonalne między uczniami. Zadania obejmują podejmowanie działań antydyskryminacyjnych, w tym służących przeciwdziałaniu agresji rówieśniczej powodowanej stereotypami i uprzedzeniami oraz działania mające na celu propagowanie otwartości wobec odmienności drugiego człowieka.

W ramach realizacji programu uczniowie odwiedzili nasz lokalny - Rodzinny Dom Opieki dla Osób Starszych „Helena”, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mircu oraz Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi w Jagodnem.

Odbyły się także szkolenia dla nauczycieli i pracowników szkoły oraz warsztaty wychowawczo-profilaktyczne dla uczniów. Uczniowie wzięli również udział w konkursach plastycznych: „Niby inni, a tacy sami” (dla klas I-III) , „Ty też jesteś moim przyjacielem” (dla klas IV-VII).

Ślubowanie I klasy
24 października w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy I. Na uroczystości obecni byli zaproszeni goście: wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, kierownik Centrum Usług Wspólnych Agata Mundzik oraz przewodniczący Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury Rady Gminy w Mircu, radny z naszej miejscowości Jan Raczyński.

Uczniowie klasy I i VI zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod opieką wychowawcy Katarzyny Rozwadowskiej. Wszyscy pierwszoklasiści zostali pasowani symbolicznym ołówkiem na uczniów Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Gadce przez dyrektor Lidię Drożdżał. Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści zostali obdarowani upominkami od zaproszonych gości, rodziców i uczniów. Po części oficjalnej uczniowie i goście udali się na słodki poczęstunek.

Ślubowali: Patryk Banaszak, Zofia Błach, Kinga Mądra, Damian Minda, Wiktoria Kosa i Amelia Pastuszka.

Spotkanie z absolwentką
Tradycją naszej szkoły są spotkania z absolwentami, którzy prezentują ciekawe zawody i motywują uczniów do nauki.

W październiku odwiedziła naszą szkołę Katarzyna Rafalska, która obecnie pracuje jako fizjoterapeuta w Ośrodku Profilaktyki i Rehabilitacji „Creator” we Wrocławiu. Uczęszczając do naszej szkoły była bardzo dobrą uczennicą, brała udział w licznych konkursach artystycznych i zawodach sportowych. Jej szczególnie ulubionym sportem była piłka nożna. Po ukończeniu naszej szkoły podstawowej, w gimnazjum należała do klubu sportowego „Żak” w Kielcach. W barwach tego klubu grała w pierwszej lidze kobiet. Jej pierwszym, dużym sukcesem było zdobycie brązowego medalu w Halowych Mistrzostwach Polski w piłce nożnej juniorek młodszych.

Po ukończeniu gimnazjum, przeniosła się do Wrocławia, gdzie ukończyła liceum, a później na wrocławskim AWF- ie fizjoterapię i szkołę masażu. Tam grała w barwach mistrza Polski AZS-u Wrocław i z tą drużyną zdobyła mistrzostwo Polski. W tym samym czasie grała w reprezentacji Polski do lat 17. W reprezentacji kadry zagrała 22 razy, na terenie Polski i Europy.

Po kontuzji zakończyła karierę jako zawodniczka, ale nie jako sportowiec. Ukończyła kursy sędziowski i trenerski. Obecnie jest II trenerem kadry narodowej Polski kobiet niesłyszących. Pracuje również jako trener z dziećmi w szkółce piłkarskiej „Ślęza” Wrocław. Czasem również sędziuje mecze.

Jej największe osiągnięcia jako II trenera kadry to: złoty medal mistrzostw Europy mężczyzn niesłyszących (2016r. - Polska), brązowy medal mistrzostw Europy kobiet niesłyszących (2015r - Niemcy), srebrny medal w piłce nożnej kobiet na Igrzyskach Głuchych (2017r -Turcja).

Pani Katarzyna krótko opowiedziała dzieciom o swojej przygodzie z piłką, zaprezentowała ciekawe ćwiczenia i pokazała kilka podstawowych słów w języku migowym, w którym porozumiewa się ze swymi zawodniczkami z kadry. Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego przetłumaczonego na język migowy przez trener Kasię Rafalską.

Spotkanie z pisarzem
W listopadzie gościł w naszej szkole Roman Pankiewicz – autor tryptyku podróżniczego „Trzy Żywioły”, w którym opisał Islandię, Rosję i Niemcy, kraje, w których przez lata żył i pracował. Podczas spotkania promował książkę „Islandia - trzeci żywioł”. Opowiadał wyczerpująco o historii, życiu, przyrodzie, zwyczajach i kulturze mieszkańców Islandii. Wszystkie opowieści poparł prezentacją zdjęć i ubarwił humorystycznymi ciekawostkami. Książka ta skierowana jest w głównej mierze do młodych czytelników. Autor zachęca w niej do nauki języków obcych oraz udowadnia jak łatwo połączyć pracę zarobkową z podróżowaniem. Uczniowie z entuzjazmem słuchali opowieści o tej niezwykłej wulkanicznej wyspie.

Śniadanie Daje Moc
Jako szkoła promująca zdrowie podejmujemy liczne przedsięwzięcia związane z promocją zdrowego stylu życia i zasadami zdrowego odżywiania. Po raz kolejny przyłączyliśmy się do ogólnopolskiego programu „Śniadanie Daje Moc” i zorganizowaliśmy „Dzień Zdrowego Śniadania”. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Ideą programu jest uświadomienie dzieciom i rodzicom istoty spożywania śniadania, które jest po to, by dzieci miały siłę do nauki i zabawy. Uczniowie przygotowali kolorowe kanapki, sałatki owocowo-warzywne, koreczki oraz koktajle. Śniadanie było wyśmienite, smaczne, zdrowe i kolorowe.

Święto Niepodległości
Jak co roku społeczność Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Gadce uroczyście obchodziła kolejną już 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Na tę okazję przygotowano apel – żywą lekcję historii. Uczniowie klas IV-VII przedstawili montaż słowno-muzyczny, podczas którego zaprezentowali najważniejsze fakty z historii Polski związane z „droga do niepodległości”. W trakcie trwania apelu uczniowie tworzyli „żywą tablicę” historyczną. Znalazły się na niej flaga Polski, godło, hasła takie jak: rozbiory, 123 lata niewoli, I wojna światowa, powstanie listopadowe i styczniowe, 1918 rok, niepodległość, odwaga, Mazurek Dąbrowskiego. Apel uświetnił chór szkoły, wykonując pieśni patriotyczne. Nie mogło zabraknąć hymnu narodowego i Roty. Przedsięwzięcia takie kształtują tożsamość narodową naszego młodego pokolenia.

Tuż po uroczystym apelu odbył się „Konkurs wiedzy o Ojczyźnie” dla uczniów oddziału przedszkolnego i klas I, II, III. Dzieci znakomicie odpowiadały na pytania dotyczące kraju, w którym mieszkają a także jego historii i legend. Po emocjonującej rywalizacji dzieci otrzymały nagrody za udział i wysiłek włożony w przygotowanie się do konkursu.

Uroczysty apel przygotowały: Krystyna Kaleta i Beata Paszkowska. Konkurs dla najmłodszych uczniów przygotowała Jolanta Potrzeszcz.

Tekst: Katarzyna Rozwadowska, Anna Rafalska, Beata Paszkowska
Foto: Anna Rafalska, Katarzyna Rozwadowska, Anna Staszałek, Jacek Rafalski

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171


Sekretarz gminy

Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173

Przewodnicząca Rady Gminy w Mircu
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Wiceprzewodniczący Rady Gminy
Jan Zawisza

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174

Adres Urzędu Gminy w Mircu

ug_mirzec@poczta.onet.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski - admin@
mirzec.pl