Wtorek, 16 października 2018
imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

Aktualności

"Spotkania z Niezwykłymi Ludźmi" mają już 10 lat

26.11.2017 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

W piątek 24 listopada br. w Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem miało miejsce jubileuszowe „Spotkanie z Niezwykłymi Ludźmi” zatytułowane „Świętokrzyskie, jakie cudne”.

 

 

W niezwykłą wędrówkę po Świętokrzyskiem zabrali przybyłą na spotkanie publiczność Anna Rymarczyk i Janusz Kędracki.

Anna Rymarczyk jest z wykształcenia nauczycielką języków obcych. Od 30 lat z grupą przyjaciół i znajomych przemierza świętokrzyską ziemię, fotografując szlaki swych wędrówek. Plon wypraw zamieszcza na blogu „Świętokrzyskie Włóczęgi” prowadzonym od 2013r. W trakcie spotkania zaprezentowała krajoznawczą opowieść „Wokół Głównego Świętokrzyskiego Szlaku”.

Janusz Kędracki to filolog i były nauczyciel. Od 25 lat pracuje w „Gazecie Wyborczej”, zamieszczając na jej łamach reportaże z cyklu „Odkrywamy Świętokrzyskie”. Zorganizował dotychczas 91 wycieczek po naszym województwie. 57. wycieczka przybyła do gminy Mirzec w roku 2014. Z każdej z wypraw, w których uczestniczy po ok. 40 osób, powstał zapis w postaci reportażu przybliżającego piękno i niezwykłą historię naszego regionu. Janusz Kędracki jest rekordzistą „Spotkań z Niezwykłymi Ludźmi”. W miniony piątek gościł w Jagodnem po raz trzeci.

Niezwykli Ludzie przybywają do Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Jagodnem już od 10 lat. Jubileuszowy wieczór otworzyła autorka cyklu, niestrudzona popularyzatorka lokalnej kultury i historii - Jagoda Rafalska-Kawalec razem z dyrektor szkoły Beatą Stefańską. Gospodynie wieczoru powitały wszystkich przybyłych gości, wśród których był patron honorowy imprezy wójt Mirosław Seweryn i przewodniczący komisji kultury Jan Raczyński.

Wieczór poprowadził uczeń klasy V Szkoły Podstawowej w Jagodnem Sebastian Dróżdż. W organizacji wieczoru pomagały jego starsze koleżanki. Wiersz o mirzeckiej ziemi wygłosiła Kazimiera Marlica z Tychowa Nowego.

Widzowie przez półtorej godziny wędrowali po niezwykłych zakątkach Świętokrzyskiego dzięki prezentacjom i ciekawym opowieściom o regionie Anny Rymarczyk i Janusza Kędrackiego.

Na gości wieczoru czekała duża oferta publikacji na stoisku promocyjnym o regionie świętokrzyskim, dzięki współpracy i życzliwości następujących instytucji :
- Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego - Departamentu Promocji;
- Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego;
- Starostwu Powiatowemu w Kielcach;
- Starostwu Powiatowemu w Starachowicach;
- Urzędu Gminy w Mircu.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa ,,Odkrywamy Świętokrzyskie'' autorstwa Janusza Kędrackiego i Jarosława Kubalskiego.

Gospodarze imprezy podziękowali wszystkim ludziom, instytucjom i mediom, którzy pomagali w organizacji oraz popularyzacji spotkań, zaś rękodzielnikom stale goszczącym na spotkaniach i organizującym kiermasze za propagowanie ginącego piękna świętokrzyskiego dziedzictwa kulturowego. Szczególne słowa podziękowań zostały skierowane do wszystkich widzów, którzy przez 10 lat w trakcie kolejnych „Spotkań z Niezwykłymi Ludźmi” szczelnie wypełniali salę Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem.

Wójt Mirosław Seweryn i przewodniczący Jan Raczyński wyrazili z kolei wdzięczność Jagodzie Rafalskiej-Kawalec i dyrektor Beacie Stefańskiej za lata działalności na rzecz popularyzowania lokalnej kultury.

Spotkanie zakończyła degustacja jubileuszowego tortu i mikołajkowy kiermasz rękodzieła.

Tekst i foto: Jacek Rafalski


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171


Sekretarz gminy

Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173

Przewodnicząca Rady Gminy w Mircu
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Wiceprzewodniczący Rady Gminy
Jan Zawisza

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174

Adres Urzędu Gminy w Mircu

ug_mirzec@poczta.onet.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski - admin@
mirzec.pl