Piątek, 18 września 2020
imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

Strona główna

Szkolne wieści z Mirca

14.11.2017 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Najważniejsze wiadomości ze Szkoły Podstawowej w Mircu

 

 

 

Ślubowanie pierwszaków
13 października o godzinie 9.00 po raz kolejny najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kamili i Józefa Spytków w Mircu uczestniczyli w uroczystości ślubowania  i pasowania na ucznia, która na długo pozostanie w ich pamięci.

Ślubowanie pierwszaków uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: wójt Mirosław Seweryn, przewodnicząca Rady Gminy w Mircu Agnieszka Idzik–Napiórkowska, przewodniczący komisji oświaty Jan Raczyński, kierownik CUW Agata Mundzik i przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Mircu Joanna Stępień. Pani dyrektor serdecznie przywitała przybyłych gości, rodziców i całą społeczność szkolną. Dalszą część uroczystości poprowadziły uczennice klasy VII – Julia Pastuszka i Klaudia Jędrasek. Podczas programu artystycznego przygotowanego pod kierunkiem wychowawczyni – Jadwigi Pastuszki uczniowie zaprezentowali m. in. swoją wiedzę na temat naszego kraju, dbania o środowisko, obowiązków wynikających z roli ucznia. Na szóstkę zdali egzamin ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Następnie uczniowie wspaniale wykonali układ taneczny opracowany przez panią Małgorzatę Rokitę. Najmłodsi uczniowie z powagą ślubowali, że będą uczyć się pilnie, pracować, kochać i szanować Ojczyznę, aby wyrosnąć na godnych Polaków. Na sztandar szkoły ślubowało 23 uczniów. Najważniejszym momentem uroczystości było pasowanie na uczniów, którego tradycyjnie „zaczarowanym ołówkiem” dokonała dyrektor szkoły Alicja Raczyńska. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom. Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści przyjęli życzenia sukcesów w nauce, radości z bycia uczniami i zostali obdarowani licznymi prezentami od zaproszonych gości, księdza wikariusza, koleżanek i kolegów z klasy II. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć uczniowie i goście udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Piękną dekorację nawiązującą również do Dnia Edukacji Narodowej wykonała pani Anna Kawalec, a oprawę muzyczną profesjonalnie wykonał pan Piotr Spadło.

Tekst: Jadwiga Pastuszka
Foto: Aneta Lewandowska

Spotkanie z „Łosiem”
18 października 2017 roku uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Koła Łowieckiego Łoś ze Starachowic.

Celem spotkania było zapoznanie uczniów z zadaniami kół łowieckich i rolą myśliwych w gospodarce leśnej w Polsce. Myśliwi zaprezentowali się w swoich mundurach, które krótko omówili. Następnie prezes koła Paweł Adamczyk przeprowadził pogadankę z dziećmi, którą urozmaicił dowcipnymi i ciekawymi anegdotami.
Dzieci przekonały się, że łowiectwo to nie tylko strzelanie, ale także piękna pasja, praca i starania wielu ludzi na rzecz utrzymania równowagi populacji zwierząt, ochrony zwierząt łownych i ich środowisk bytowania, dokarmiania zwierząt, budowania paśników, walki z kłusownictwem, pozyskiwaniem i magazynowaniem karmy.

Dzieci zostały poinformowane, jak mogą pomóc zwierzętom podczas zimy, co wolno, a czego nie wolno robić w lesie, jak zachować się podczas spotkania z dzikimi zwierzętami.
Spotkanie to jest przykładem współpracy koła łowieckiego z młodzieżą, która ma na celu, m.in. zmianę wizerunku polskiego myśliwego w społeczeństwie. W związku z programem „Ożywić pola” ustalono, że na terenie Nadleśnictwa Starachowice Koło Łowieckie „Łoś” postawi zadaszenia dla kuropatw i bażantów, które będą chronić karmę przed deszczem, a zadaniem dzieci będzie systematyczne i regularne dokarmianie zwierzyny w okresie zimowym.

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Mircu składają serdeczne podziękowania Kołu Łowieckiemu „Łoś” w Starachowicach  za ciekawą lekcję przyrody.
Wyrażają również uznanie i podziękowanie za dotychczasową pracę
i zaangażowanie w działania w zakresie aktywnej gospodarki łowieckiej i ochrony szeroko rozumianego środowiska bytowania zwierzyny.

Tekst: Dorota Zagajna
Foto: Joanna Jaśkiewicz

„Ciągle się jeszcze uczę”
20 października 2017r. w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kamili i Józefa Spytków w Mircu Alicja Raczyńska otrzymała Laur Michała Anioła za aktywny udział nauczycieli mirzeckiej szkoły w kursach i w szkoleniach organizowanych przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kiecach.

Tekst i foto: Szkoła Podstawowa w Mircu

Śniadanie daje moc
8 listopada 2017r. uczniowie klasy I wraz z wychowawcą uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”. Tego dnia uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami zdrowego odżywiania, ze znaczeniem poszczególnych produktów dla zdrowia i prawidłowego rozwoju. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach, spożywać jak najwięcej warzyw i owoców. Muszą pamiętać, że mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości. Do akcji włączyli się rodzice, którzy przygotowali potrzebne produkty. Na stole pojawiły się sałatki owocowe, kolorowe kanapki, różne rodzaje sera, pieczywa i świeże soki. Wszyscy z wielką ochotą zasiedli do wspólnego śniadania. Udział w programie uświadomił dzieciom, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, daje energię do nauki i zabawy, wpływa w znaczący sposób na nasze zdrowie i samopoczucie. Własnoręczne przyrządzanie porannego posiłku sprawiło dzieciom dużo frajdy, a dodatkowo było lekcją na temat zdrowego odżywiania.

Tekst: Jadwiga Pastuszka
Foto: Anna Chmolowska

Dla Niepodległej
10 listopada w Szkole Podstawowej w Mircu odbyła się uroczystość upamiętniająca 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorki, chcąc zmobilizować społeczność szkolną do aktywnego uczestnictwa w obchodach Dnia Niepodległości, jeszcze w październiku poprosiły uczniów o przygotowanie prezentacji multimedialnych do piosenek. Młodzież doskonale wywiązała się z tego zadania, za co należą im się gorące podziękowania.

W piątkowych uroczystościach wzięli udział odświętnie ubrani uczniowie szkoły, nauczyciele oraz dyrekcja. Uczniowie pod kierunkiem nauczycielek: Renaty Iwoły, Anny Gralec i Małgorzaty Strzelec zaprezentowali program artystyczny. Na początku, w nieco prowokacyjny sposób, pokazali negatywne postawy wobec świętowania Dnia Niepodległości. Następnie widzowie obejrzeli przygotowane wcześniej przez uczniów pokazy multimedialne dotyczące najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Slajdy ostatniej prezentacji wyeksponowały piękno naszej „Małej Ojczyzny”, a tłem muzycznym było brawurowe wykonanie piosenki „Pytasz mnie” przez Wiolę Kwapisz, której opiekunem jest Piotr Spadło. Dekorację przygotowała Anna Kawalec.

Celem programu było przypomnienie widzom, iż nie mają żadnego powodu, by wstydzić się swojej ojczyzny, że jako potomkowie wspaniałych bohaterów walczących o każdy kilometr granicy, mogą i powinni być dumni z bycia Polakami. Sądząc po łzach wzruszenia w niejednym oku, cel został osiągnięty…

Tekst: Renata Iwoła
Foto: Klaudia Barszcz

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl