Sobota, 15 grudnia 2018
imieniny: Niny, Celiny, Krystiany

Informacje ze szkół

Szkolne wieści z Jagodnego

08.11.2017 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Wrześniowe  i październikowe wieści ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Jagodnem.

 

 

 

Dzień Krajobrazu
Spotkanie z panem Jackem Kwietniem - pasjonatem archeologii, odkrywcą, poetą

Krajobraz to wycinek przestrzeni geograficznej, który wyróżniają cechy związane z ukształtowaniem terenu, budową geologiczną, nawodnieniem, klimatem, pokrywą glebową, szatą roślinną, światem zwierzęcym i przejawami działalności człowieka.

,,Udowodniono, że istnienie zieleni, która jest elementem krajobrazu, ma wymierny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, porównywalny z takimi wydarzeniami jak np. zawarcie związku małżeńskiego czy zmiana pracy".

Krajobraz pełni ważną rolę w naszym codziennym życiu, wpływa na jego jakość, samopoczucie, a nawet na zdrowie, inspiruje i motywuje do działania. W Dzień Krajobrazu warto spojrzeć na nowo na najbliższe otoczenie, w którym żyjemy, pracujemy, wypoczywamy. Krajobraz jest dobrem wspólnym i każdy może go kształtować. Dzień Krajobrazu ma nas skłaniać do myślenia o  najbliższym otoczeniu - jak o nie dbać, chronić i świadomie wykorzystywać.

W naszej szkole świętowano Dzień Krajobrazu 21 września.  W programie znalazły się:
-Krajobrazy poezją malowane – prezentacja twórczości literackiej J. Kwietnia.
-Spotkanie z p. Jackiem Kwietniem – pasjonatem archeologii, odkrywcą, poetą.
-Pokaz ciekawych skamieniałości.
-Wystawa i rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ,,Świętokrzyskie krajobrazy’’.
-Prezentacje multimedialne.
-Dla każdego coś pysznego.

Uczennice z Koła Artystycznego zaprezentowały utwory zaproszonego gościa. W nastrojowej scenerii usłyszeliśmy jak piękna jest Nasza Mała Ojczyzna. Następnie pan Jacek Kwiecień z Osełkowa w  gminie  Łączna, opowiedział zebranym o swoich pasjach i zainteresowaniach. Znany jest z zamiłowania do historii, przyrody i archeologii,  gromadzi niezwykłe znaleziska. Posiada dużą wiedzę, czyta, poszukuje. Od kilku lat pana Jacka najbardziej ciekawi to, co znajduje się pod ziemią. Gdy budowano drogę ekspresową nr 7, biegnącą za jego posesją, podczas spaceru w  wyrzuconych z wykopu kamieniach nasz gość dokonał niezwykłych odkryć: odciski łap dinozaurów, wspaniały okaz dendrytu, wiele ciekawych skamieniałości. Panu Jackowi zależy, aby młode pokolenie znało bogatą historię swoich rodzinnych stron. Dlatego pięknie i chętnie dzieli się swoją wiedzą i  odkryciami. Szkole w Jagodnem przekazał bardzo cenne materiały, fotografie i eksponaty, za które bardzo dziękujemy. W dalszej części spotkania można było obejrzeć wystawę pokonkursową „Świętokrzyskie krajobrazy’’. Jury pod przewodnictwem dyrektor Beaty Stefańskiej wyłoniło młodych artystów, których prace były najciekawsze. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni brawami i drobnymi upominkami.

Dopełnieniem atrakcji dnia, były piękne  prezentacje multimedialne ,,Jesienne impresje’’ i  ,,Krople deszczu’’. Pogoda tego dnia była deszczowa, toteż wyprawa w plener została przesunięta w czasie. Dla poprawy nastrojów na zakończenie na wszystkich czekały ,,krajobrazy smakowitych ciast’’ przygotowanych przez rodziców. Pomimo że aura nas nie rozpieszczała Dzień Krajobrazu spędziliśmy ciekawie, z pożytkiem dla naszej wiedzy przyrodniczej i tożsamości regionalnej. Święto zorganizowała Jadwiga Rafalska-Kawalec

Tekst: Jadwiga Rafalska-Kawalec
Foto: Maria Bernatek

Sprzątanie świata - "Nie ma śmieci - są surowce"
Sprzątanie Świata to coroczna akcja, w której biorą udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Akcja „Sprzątania świata” jest największą w kraju ekologiczną kampanią społeczną i  stałym punktem kalendarza działań w wielu gminach, szkołach i organizacjach. W całej Polsce w akcji corocznie uczestniczy od 1,5 –do 2 milionów osób, a na całym świecie około 40 milionów.  Główne przesłanie akcji to czyste środowisko oraz człowiek przyjazny naturze i drugiemu człowiekowi. Żeby to osiągnąć, nie wystarczy sprzątać nasze najbliższe otoczenie. Zbieranie śmieci daje najczęściej efekt krótkotrwały, natomiast znacznie ważniejsza jest zmiana świadomości ekologicznej i nawyków mieszkańców. Czym skorupka za młodu…

Tekst: Maria Bernatek
Foto: Aneta Płusa

Dzień Chłopaka
Dzień Chłopaka to święto obchodzone 30 września przez nastolatków. Uczniowie naszej szkoły również świętowali.  Klasowym obchodom, które odbywały się na lekcjach wychowawczych towarzyszyły ogólnoszkolne wybory „Mistera Szkoły 2017” klas I – III oraz IV – VII. Dziewczęta i nauczyciele płci pięknej dokonały następującego wyboru:
Wicemisterem Szkoły 2017” klas I – III został Igor Zając ,
„Wicemisterem Szkoły 2017” klas IV – VII został Sebastian Dróżdż,
„Misterem Szkoły 2017” klas I – III został Krzysztof Ziółczyński,
„Misterem Szkoły 2017” klas IV – VII został Norbert Szydełko.

Wybory przygotowały panie Sylwia Koriat i Małgorzata Przygoda.

Tekst:  Małgorzta Przygoda
Foto: Maria Bernatek

Z wizytą w MCK w Skarżysku i Nadleśnictwie Skarżysko
Święto Drzewa 2017. W tym roku obchodzone pod hasłem Drzewo-Przyjaciel.

Przyjaźń to wielka wartość. Przyjaciele to ci, którzy stoją przy nas i z są nami w każdym momencie życia - dobrym i tym gorszym. Takie właśnie są dla nas drzewa. Karmią, wspomagają, ochraniają. Są niezastąpione w swojej przyjacielskiej roli. Święto Drzewa to międzynarodowa  akcja promocji zieleni, mająca na celu zwiększyć świadomość ekologiczną w społeczeństwie. Drzewa stanowią naturalną barierę ochronną przeciwko pyłom, śmieciom czy też hałasowi. Obchody tego dnia to także idealny moment na jesienne spacery. Tegoroczne Święto Drzewa spędziliśmy na wycieczce szkolnej do pobliskiego Skarżyska-Kamiennej, atrakcje dnia składały się z dwóch części.

Cz. I - Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.
„Dzieckiem jest każdy z nas, szanuj jego świat” - to ważne słowa  Alicji - bohaterki  spektaklu. Obejrzeliśmy ,,Alicję w zaczarowanej krainie" przedstawienie  zrealizowane na motywach lubianej powieści Lewisa Carrolla. Aktorzy Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa zabrali nas do świata wyobraźni i magii.  Widownia z  zapartym tchem śledziła niezwykłą podróż tytułowej bohaterki i jej spotkania z osobliwymi postaciami fantastycznego świata: Białym Królikiem, Szalonym Kapelusznikiem, Kotem, Panem Gąsienicą, zarozumiałymi Kwiatami.  Dzięki fascynującej scenografii, grze świateł, barwnym kostiumom, wesołej muzyce oraz humorystycznym dialogom trafiliśmy do krainy czarów.    Po spektaklu dotarliśmy na teren Nadleśnictwa Skarżysko-Kamienna.

Cz. II – Nadleśnictwo
W gościnnych progach obiektu powitała nas pani leśnik Milena Kępas, pod jej kierunkiem miło i ekologicznie świętowaliśmy Dzień Drzewa. Na terenie Nadleśnictwa Skarżysko znajduje się ścieżka edukacyjno-przyrodnicza. Są to teren rekreacyjny, tablice tematyczne oraz wyposażenie edukacyjne związane z prowadzoną gospodarką leśną oraz ochroną przyrody i ekologią. Nadleśnictwo prowadzi zajęcia  edukacyjne skierowane do wszystkich zainteresowanych bogactwem, jakim są lasy. Po zajęciach w terenie, na świetlicy obejrzeliśmy film. Następnie było wesołe biesiadowanie przy ognisku i pieczenie kiełbasek. Pani leśnik przekazała uczestnikom edukacyjne pamiątki - różnorodne drewniane liście, które wspomogą naszą wiedzę przyrodniczą. To był miły dzień blisko drzew, natury, spędzony proekologicznie i prozdrowotnie. Dzień zorganizowała Jadwiga Rafalska-Kawalec

Tekst: Jadwiga Rafalska-Kawalec
Foto: Maria Bernatek

Dzień Nauczyciela
14 października w Polsce obchodzony jest Dzień Nauczyciela. Oficjalną nazwą tego święta jest Dzień Edukacji Narodowej. Dzień Nauczyciela upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która powstała z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana została przez Sejm Rozbiorowy właśnie 14 października.

13.10.2017 z ust uczniowskich popłynęły życzenia:
Kochani Nauczyciele i pracownicy szkoły!
Niech Wam nie zabraknie nigdy zdrowia,
Niech szkoła w dom się wspólny zmienia!
Praca wychowawcy to praca niełatwa,
Bo często leniwa i krnąbrna jest dziatwa.
Kocha ona figle i chętnie się czubi
I stroni od książki, uczyć się nie lubi.
Trzeba dużo zdrowia, dużo czasu stracić,
Aby umysł ucznia rozwinąć, wzbogacić,
Który, gdy dorośnie, dopiero zrozumie,
Jak jest w życiu ciężko, gdy się mało umie.
Dużo zdrówka, wiele powodów do uśmiechu i radości,
Dni bez nawet jednej chmury – pełnych pomyślności.
Tego Wam drodzy Nauczyciele i Pracownicy życzą uczniowie naszej szkoły!!!

Z tej okazji uczniowie klasy II i III przygotowali krótką inscenizację wiersza J. Tuwima pt. „O Panu Tralalińskim”. Po inscenizacji klasy II i III nadszedł czas na występ uczniów starszych klas. Każdy nauczyciel został obdarowany dyplomem uznania za swoje zasługi, medalem dla najlepszego nauczyciela oraz słodkim podarunkiem. Dyplomy zawierały wiersze z dedykacją, oddające całokształt pracy poszczególnych członków kadry pedagogicznej.  Cały program artystyczny  miał charakter humorystyczny. Wszyscy obecni na sali, zarówno młodsi jak i  starsi, świetnie się bawili.  Imprezę przygotowały: Sylwia Koriat, Małgorzata Przygoda, Monika Tomkowska i Alicja Zawisza oraz Samorząd Uczniowski pod przewodnictwem Joanny Serafin - Sieczki.

Tekst: Sylwia Koriat
Foto: Maria Bernatek


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171


Sekretarz gminy

Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174

Adres Urzędu Gminy w Mircu

ug_mirzec@poczta.onet.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski - admin@
mirzec.pl