Niedziela, 18 listopada 2018
imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny

Informacje ze szkół

Szkolne wieści z Osin

03.11.2017 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Przedstawiamy przegląd najważniejszych wydarzeń, którymi żyła nasza szkoła we wrześniu i w październiku.

 

 

 


Festyn historyczny „Od Prasłowian do Polaków”

11 września nasi uczniowie gościli w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach na festynie historycznym „Od Prasłowian do Polaków”. W trakcie trwania imprezy zostały zaprezentowane różnorodne stanowiska warsztatowe. Miłośnicy historii zostali zaproszeni do czynnego udziału w poznawaniu życia codziennego w przeszłości. Dzieci mogły spróbować swoich sił jako garncarz, tkaczka, puncerz, kaligraf czy kowal, przyjrzeć się pracy kamieniarza a także własnoręcznie wykonać papier czerpany. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko ze starożytnym piecem dymarskim. Dodatkową atrakcją był plenerowy spektakl średniowieczno-jarmarczny pt. „Za siedmioma wiekami” przygotowany przez Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry.

„Sprzątanie Świata”

Również i tym razem nasza szkoła włączyła się w akcję porządkowania swego najbliższego otoczenia. „Walką ze śmieciami” kierowała jak zawsze Aneta Stasiak, która od lat propaguje wśród uczniów potrzebę troski o przyrodę i kształtuje proekologiczne postawy. 

Dzień Chłopaka

Z okazji „chłopskiego” święta przedstawicielki płci pięknej przygotowały dla swych kolegów liczne niespodzianki. Był wieczorek z tańcem i śmiesznymi konkursami oraz sympatyczne upominki. Zerówka i klasy młodsze doskonale bawiły się w starachowickiej „Bajkolandii”.

Spotkanie z teatrem

10 października dzieci z zerówki i klas młodszych wyjechały do Skarżyska-Kamiennej, gdzie w miejscowym domu kultury obejrzały spektakl teatralny „Alicja w Zaczarowanej Krainie” z udziałem aktorów scen krakowskich. Ta forma udziału w kulturze jest lubiana przez naszych uczniów, a pełne fantazji przedstawienie bardzo się wszystkim podobało.

„Idźmy naprzód z nadzieją”
Obchody Dnia Papieskiego przygotowała jak zwykle Dorota Fituch. Sylwetkę wielkiego Polaka i świętego przypomniał wszystkim film „Idźmy naprzód z nadzieją”. Po jego projekcji uczniowie wzięli udział w quizie, podczas którego odpowiadali na pytania związane z postacią Jana Pawła II. Uroczystość zakończyło wspólne śpiewanie ulubionych przez papieża pieśni.

Ślubowanie klasy pierwszej

13 października odbyło się ślubowanie uczniów klasy I. Uroczystość zaszczycili swą obecnością zaproszeni goście: wójt Mirosław Seweryn, radni Agnieszka Idzik-Napiórkowska, Jan Zawisza, Marcin Driański i Jan Raczyński, ksiądz proboszcz Dariusz Maciejczyk, sołtys Roman Stompór, dyrektor BiOKGM Dorota Tomaszewska, Iwona Seweryn z CTL w Osinach oraz rodzice. Wszystkich przybyłych powitała dyrektor Zofia Siwiec. Bohaterowie dnia rozpoczęli święto polonezem i tanecznym, dumnym krokiem wkroczyli na scenę, by zaprezentować program artystyczny przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Cichockiej. W swoim występie pierwszaki udowodniły, że dysponują już podstawami wiedzy w zakresie czytania, pisania i bezpiecznego zachowania się na drodze oraz znają uczniowskie prawa i obowiązki. Wesołe piosenki i promienne uśmiechy na twarzach młodych aktorów wprawiły widzów w doskonały nastrój. Nadszedł wreszcie czas na najważniejszy moment uroczystości. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani przez panią dyrektor na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Gustawa Kwiecińskiego w Osinach. Do społeczności szkolnej zostali przyjęci: Jakub Bednarczyk, Weronika Cholewińska, Martyna Dzik, Hanna Gibała, Julia Jabłońska, Wiktoria Kaczmarska, Oliwia Kuźdub, Dominik Sieczka, Mikołaj Stachowicz, Amelia Ślawska, Maja Tomaszewska, Wanessa Wiśnios i Albert Zawadzki. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz swój pierwszy w życiu dokument – legitymację szkolną. Pierwszaki, obdarowane upominkami przez gości, rodziców oraz koleżanki i kolegów, wdzięcznie pozowały do zdjęć. Niezwykle ważny w życiu najmłodszych uczniów dzień zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Kraków – nowoczesność i tradycja
17 października odbyła się wycieczka do Krakowa. Pierwszym punktem programu była wizyta w siedzibie firmy „Motorola Solutions”, największego w kraju producenta sprzętu telekomunikacyjnego dla wojska i służb bezpieczeństwa. Dzieci uczestniczyły tam w warsztatach programowania, które wzbudziły ich duże zainteresowanie. Następnie przyszła pora na poznawanie zabytków dawnej stolicy. Młodzi turyści podziwiali Wawel i Barbakan, wędrowali pełnymi uroku uliczkami Starego Miasta i obejrzeli ziejącego ogniem Smoka. Do Osin wrócili zmęczeni, ale pełni wrażeń.

Patriotyczne Zaduszki – Pakosław 1915

Jak co roku uczniowie klas starszych wybrali się do Osińskiego Lasu, by oddać hołd bohaterom walczącym o niepodległość ojczyzny. Przy „Mogile” wysłuchali pogadanki o dziejowych wydarzeniach, które rozegrały się w pobliżu ich rodzinnej wsi w czasie I wojny światowej. Krwawej bitwie z Niemcami, stoczonej w nocy 19/20 maja 1915 roku pod Pakosławiem przez polskich żołnierzy Legionu Puławskiego, poświęciła swój wiersz osińska poetka Irena Zakrzewska. Podczas „Patriotycznych Zaduszek” wyrecytowała go jej wnuczka a nasza uczennica – Zuzanna Caban. Za  nieocenioną pomoc w pracach porządkowych serdecznie dziękujemy Krzysztofowi Turkowi i jego synowi Norbertowi.

Gminna Lekcja Historii
Nasza szkoła wzięła udział w projekcie edukacyjnym  „Gminna Lekcja Historii”. 11 października gościliśmy w Osinach uczniów ze szkół podstawowych w Gadce, Mircu i Tychowie Starym. W Centrum Twórczości Ludowej dla uczestników projektu zostały przeprowadzone warsztaty związane z tradycjami i rzemiosłem ludowym. Poprowadziły je panie z zaprzyjaźnionego Koła Gospodyń Wiejskich „Osinianki”: Barbara Kwapisz, Irena Zakrzewska i Marianna Kowal. Opowiadały o życiu codziennym dawnej wsi oraz prezentowały wyposażenie starych chat. Odważni mogli popróbować swych sił przy tkackich warsztatach. Szkoła w Osinach była również gospodarzem finału konkursu historycznego. Nasza drużyna w składzie: Weronika Barwin, Dominika Gwóźdź, Maja Kaniowska, Weronika Nowak i Adam Rafalik zaprezentowała się bardzo dobrze i wykazała się wielką wiedzą na temat historii „małej ojczyzny”. Dokumentacją fotograficzną projektu umiejętnie zajęła się Martyna Drabik. 

Spotkanie z policjantami
26 października gościliśmy w szkole przedstawicieli policji. Dzieci z klas młodszych wysłuchały pogadanki o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz podstawowych zasadach bezpiecznego postępowania w różnych sytuacjach życiowych. Klasy IV-VII obejrzały prezentację „Bezpieczeństwo w Internecie”.

„Bezpieczeństwo na Piątkę”
31 października w Komendzie Powiatowej Policji w Starachowicach odbyła się XI edycja konkursu „Bezpieczeństwo na Piątkę” skierowanego do uczniów klas piątych szkół podstawowych powiatu starachowickiego. Głównym organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Powiatowa Policji w Starachowicach oraz Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki. Jedną z konkurencji przeprowadzili funkcjonariusze Straży Pożarnej w Starachowicach. Celem konkursu było promowanie bezpieczeństwa wśród dzieci, zwłaszcza w ruchu drogowym oraz przygotowanie do bezpiecznego i rozważnego spędzania czasu wolnego. Do udziału w powiatowym etapie zgłosiło się sześć drużyn. Najpierw uczestnicy rozwiązywali test wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Następnie drużyny musiały zmierzyć się z zadaniem praktycznym z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które oceniane było przez ratowników medycznych Straży Pożarnej. Kolejne punkty uczniowie zdobywali za przygotowane wcześniej prace plastyczne pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo w szkole”. Nasza szkolna drużyna w składzie: Dominika Gwóźdź, Weronika Sieczka i Agata Turek zaprezentowała się bardzo ładnie i zajęła III miejsce. Do konkursu przygotowała uczniów Aneta Stasiak.

Tekst: Jacek Królak, Małgorzata Cichocka
Zdjęcia: Aneta Stasiak, Paulina Wywiał, Ewa Nowak, Martyna Drabik


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171


Sekretarz gminy

Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173

Przewodnicząca Rady Gminy w Mircu
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Wiceprzewodniczący Rady Gminy
Jan Zawisza

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174

Adres Urzędu Gminy w Mircu

ug_mirzec@poczta.onet.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski - admin@
mirzec.pl