Piątek, 18 września 2020
imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

Strona główna

Szkolne wieści z Osin

03.11.2017 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Przedstawiamy przegląd najważniejszych wydarzeń, którymi żyła nasza szkoła we wrześniu i w październiku.

 

 

 


Festyn historyczny „Od Prasłowian do Polaków”

11 września nasi uczniowie gościli w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach na festynie historycznym „Od Prasłowian do Polaków”. W trakcie trwania imprezy zostały zaprezentowane różnorodne stanowiska warsztatowe. Miłośnicy historii zostali zaproszeni do czynnego udziału w poznawaniu życia codziennego w przeszłości. Dzieci mogły spróbować swoich sił jako garncarz, tkaczka, puncerz, kaligraf czy kowal, przyjrzeć się pracy kamieniarza a także własnoręcznie wykonać papier czerpany. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko ze starożytnym piecem dymarskim. Dodatkową atrakcją był plenerowy spektakl średniowieczno-jarmarczny pt. „Za siedmioma wiekami” przygotowany przez Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry.

„Sprzątanie Świata”

Również i tym razem nasza szkoła włączyła się w akcję porządkowania swego najbliższego otoczenia. „Walką ze śmieciami” kierowała jak zawsze Aneta Stasiak, która od lat propaguje wśród uczniów potrzebę troski o przyrodę i kształtuje proekologiczne postawy. 

Dzień Chłopaka

Z okazji „chłopskiego” święta przedstawicielki płci pięknej przygotowały dla swych kolegów liczne niespodzianki. Był wieczorek z tańcem i śmiesznymi konkursami oraz sympatyczne upominki. Zerówka i klasy młodsze doskonale bawiły się w starachowickiej „Bajkolandii”.

Spotkanie z teatrem

10 października dzieci z zerówki i klas młodszych wyjechały do Skarżyska-Kamiennej, gdzie w miejscowym domu kultury obejrzały spektakl teatralny „Alicja w Zaczarowanej Krainie” z udziałem aktorów scen krakowskich. Ta forma udziału w kulturze jest lubiana przez naszych uczniów, a pełne fantazji przedstawienie bardzo się wszystkim podobało.

„Idźmy naprzód z nadzieją”
Obchody Dnia Papieskiego przygotowała jak zwykle Dorota Fituch. Sylwetkę wielkiego Polaka i świętego przypomniał wszystkim film „Idźmy naprzód z nadzieją”. Po jego projekcji uczniowie wzięli udział w quizie, podczas którego odpowiadali na pytania związane z postacią Jana Pawła II. Uroczystość zakończyło wspólne śpiewanie ulubionych przez papieża pieśni.

Ślubowanie klasy pierwszej

13 października odbyło się ślubowanie uczniów klasy I. Uroczystość zaszczycili swą obecnością zaproszeni goście: wójt Mirosław Seweryn, radni Agnieszka Idzik-Napiórkowska, Jan Zawisza, Marcin Driański i Jan Raczyński, ksiądz proboszcz Dariusz Maciejczyk, sołtys Roman Stompór, dyrektor BiOKGM Dorota Tomaszewska, Iwona Seweryn z CTL w Osinach oraz rodzice. Wszystkich przybyłych powitała dyrektor Zofia Siwiec. Bohaterowie dnia rozpoczęli święto polonezem i tanecznym, dumnym krokiem wkroczyli na scenę, by zaprezentować program artystyczny przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Cichockiej. W swoim występie pierwszaki udowodniły, że dysponują już podstawami wiedzy w zakresie czytania, pisania i bezpiecznego zachowania się na drodze oraz znają uczniowskie prawa i obowiązki. Wesołe piosenki i promienne uśmiechy na twarzach młodych aktorów wprawiły widzów w doskonały nastrój. Nadszedł wreszcie czas na najważniejszy moment uroczystości. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani przez panią dyrektor na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Gustawa Kwiecińskiego w Osinach. Do społeczności szkolnej zostali przyjęci: Jakub Bednarczyk, Weronika Cholewińska, Martyna Dzik, Hanna Gibała, Julia Jabłońska, Wiktoria Kaczmarska, Oliwia Kuźdub, Dominik Sieczka, Mikołaj Stachowicz, Amelia Ślawska, Maja Tomaszewska, Wanessa Wiśnios i Albert Zawadzki. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz swój pierwszy w życiu dokument – legitymację szkolną. Pierwszaki, obdarowane upominkami przez gości, rodziców oraz koleżanki i kolegów, wdzięcznie pozowały do zdjęć. Niezwykle ważny w życiu najmłodszych uczniów dzień zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Kraków – nowoczesność i tradycja
17 października odbyła się wycieczka do Krakowa. Pierwszym punktem programu była wizyta w siedzibie firmy „Motorola Solutions”, największego w kraju producenta sprzętu telekomunikacyjnego dla wojska i służb bezpieczeństwa. Dzieci uczestniczyły tam w warsztatach programowania, które wzbudziły ich duże zainteresowanie. Następnie przyszła pora na poznawanie zabytków dawnej stolicy. Młodzi turyści podziwiali Wawel i Barbakan, wędrowali pełnymi uroku uliczkami Starego Miasta i obejrzeli ziejącego ogniem Smoka. Do Osin wrócili zmęczeni, ale pełni wrażeń.

Patriotyczne Zaduszki – Pakosław 1915

Jak co roku uczniowie klas starszych wybrali się do Osińskiego Lasu, by oddać hołd bohaterom walczącym o niepodległość ojczyzny. Przy „Mogile” wysłuchali pogadanki o dziejowych wydarzeniach, które rozegrały się w pobliżu ich rodzinnej wsi w czasie I wojny światowej. Krwawej bitwie z Niemcami, stoczonej w nocy 19/20 maja 1915 roku pod Pakosławiem przez polskich żołnierzy Legionu Puławskiego, poświęciła swój wiersz osińska poetka Irena Zakrzewska. Podczas „Patriotycznych Zaduszek” wyrecytowała go jej wnuczka a nasza uczennica – Zuzanna Caban. Za  nieocenioną pomoc w pracach porządkowych serdecznie dziękujemy Krzysztofowi Turkowi i jego synowi Norbertowi.

Gminna Lekcja Historii
Nasza szkoła wzięła udział w projekcie edukacyjnym  „Gminna Lekcja Historii”. 11 października gościliśmy w Osinach uczniów ze szkół podstawowych w Gadce, Mircu i Tychowie Starym. W Centrum Twórczości Ludowej dla uczestników projektu zostały przeprowadzone warsztaty związane z tradycjami i rzemiosłem ludowym. Poprowadziły je panie z zaprzyjaźnionego Koła Gospodyń Wiejskich „Osinianki”: Barbara Kwapisz, Irena Zakrzewska i Marianna Kowal. Opowiadały o życiu codziennym dawnej wsi oraz prezentowały wyposażenie starych chat. Odważni mogli popróbować swych sił przy tkackich warsztatach. Szkoła w Osinach była również gospodarzem finału konkursu historycznego. Nasza drużyna w składzie: Weronika Barwin, Dominika Gwóźdź, Maja Kaniowska, Weronika Nowak i Adam Rafalik zaprezentowała się bardzo dobrze i wykazała się wielką wiedzą na temat historii „małej ojczyzny”. Dokumentacją fotograficzną projektu umiejętnie zajęła się Martyna Drabik. 

Spotkanie z policjantami
26 października gościliśmy w szkole przedstawicieli policji. Dzieci z klas młodszych wysłuchały pogadanki o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz podstawowych zasadach bezpiecznego postępowania w różnych sytuacjach życiowych. Klasy IV-VII obejrzały prezentację „Bezpieczeństwo w Internecie”.

„Bezpieczeństwo na Piątkę”
31 października w Komendzie Powiatowej Policji w Starachowicach odbyła się XI edycja konkursu „Bezpieczeństwo na Piątkę” skierowanego do uczniów klas piątych szkół podstawowych powiatu starachowickiego. Głównym organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Powiatowa Policji w Starachowicach oraz Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki. Jedną z konkurencji przeprowadzili funkcjonariusze Straży Pożarnej w Starachowicach. Celem konkursu było promowanie bezpieczeństwa wśród dzieci, zwłaszcza w ruchu drogowym oraz przygotowanie do bezpiecznego i rozważnego spędzania czasu wolnego. Do udziału w powiatowym etapie zgłosiło się sześć drużyn. Najpierw uczestnicy rozwiązywali test wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Następnie drużyny musiały zmierzyć się z zadaniem praktycznym z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które oceniane było przez ratowników medycznych Straży Pożarnej. Kolejne punkty uczniowie zdobywali za przygotowane wcześniej prace plastyczne pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo w szkole”. Nasza szkolna drużyna w składzie: Dominika Gwóźdź, Weronika Sieczka i Agata Turek zaprezentowała się bardzo ładnie i zajęła III miejsce. Do konkursu przygotowała uczniów Aneta Stasiak.

Tekst: Jacek Królak, Małgorzata Cichocka
Zdjęcia: Aneta Stasiak, Paulina Wywiał, Ewa Nowak, Martyna Drabik

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl