Niedziela, 20 października 2019
imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Strona główna

II Przegląd Solistów Pieśni Ludowej

03.10.2017 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

30 września 2017r. w Gadce miał miejsce II Przegląd Solistów Pieśni Ludowej.

 

 

 

Gości przeglądu powitała przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich  w Gadce Elżbieta Zagajna, recytując wiersz autorstwa Marii Rafalskiej. Impreza przygotowana przez Świetlicę Wiejską w Gadce i KGW „Kumosie” zgromadziła 12 wykonawców, którzy zaprezentowali się w ludowych piosenkach wybranych przez wirtuoza akordeonu Piotra Gąsowskiego. Akompaniował on każdemu ze śpiewaków wykonujących po 2 utwory.

Wystąpili kolejno:
1. Mirosława Surdy - "Kumosie",
2. Leokadia Jagodzińska - "Tychowianie",
3. Krystyna Kozieł - "Tychowianie",
4. Dominika Potrzeszcz - "Tychowianie",
5. Stanisław Pacek - "Gromada",
6. Agnieszka Wiśnios - "Gromada",
7. Elżbieta Strycharska - "Trębolanki",
8. Maria Rokita "Dolina Małyska",
9. Anna Piętak - "Osinianki",
10. Anna Janikowska - "Osinianki",
11. Irena Zakrzewska - "Osinianki",
12. Dorota Bębas - "Osinianki".

W trakcie występów solistów Irena Zakrzewska i Maria Rokita zaprezentowały dwa znakomite autorskie monologi, którymi rozśmieszyły publiczność do łez.

Artystów podziwiali przybyli do Gadki goście: wójt Mirosław Seweryn z małżonką, przewodnicząca Rady Gminy w Mircu Agnieszka Idzik-Napiórkowska, radni Ireneusz Zagajny i Jan Raczyński – szef komisji kultury, dyrektor szkoły w Gadce Lidia Drożdżał, dyrektor Biblioteki i Ośrodka Kultury Gminy Mirzec Dorota Tomaszewska, podinspektor ds. kultury Anna Piątek, sołtys Gadki Jadwiga Markiewicz, sołtys Ostrożanki Tadeusz Chojnacki, przewodnicząca Rady Sołeckiej Gadki Sylwia Błach, wielki znawca i miłośnik ludowego śpiewania red. Stefan Raczyński oraz mieszkańcy gminy Mirzec.

Tegoroczny przegląd stał na poziomie, którego nie powstydziłaby się impreza o charakterze wojewódzkim. Znakomicie dobrany repertuar do możliwości każdego z wykonawców przez opiekuna artystów Piotra Gąsowskiego, zabawne słowa piosenek i wreszcie akompaniament bawiły publiczność i dostarczały wrażeń, które zapewne pozostaną w pamięci uczestników przeglądu do kolejnej jego edycji.

Wójt Mirosław Seweryn podziękował organizatorom w imieniu władz gminy za doskonale przygotowaną imprezę, która na trwałe wpisała się w artystyczny kalendarz gminy Mirzec słynącej z pielęgnowania ludowej kultury, czym można się tylko szczycić. Ludowi artyści zdobywają laury na znanych wojewódzkich i ogólnopolskich imprezach jak chociażby Buskich Spotkaniach z Folklorem czy Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej. Tu wójt wymienił ostatnie dokonania Ireny Zakrzewskiej i Stanisława Packa. Wójt Mirosław Seweryn podkreślił, że jest zaszczycony tym, że może gościć na przeglądzie i słuchać  tak znakomitych wykonawców ludowej piosenki. Pogratulował wszystkim wykonawcom i podziękował za serdeczną, miłą atmosferę przeglądu.

W podobnym tonie wypowiedziała się o organizatorach i wykonawcach dyrektor Dorota Tomaszewska, podkreślając, że dobrze się stało, iż przegląd nie miał charakteru konkursu, bo jury miałoby nie lada problem, by wyłonić jego zwycięzcę.

W dowód uznania dla artystów wójt Mirosław Seweryn, przewodnicząca Agnieszka Idzik-Napiórkowska oraz dyrektor Dorota Tomaszewska wręczyli im listy gratulacyjne.

Prowadzące przegląd Elżbieta Bidzińska i Mirosława Surdy podziękowały wszystkim artystom za zaangażowanie w krzewienie ludowej kultury, a władzom gminy i radnym za wspieranie działalności zespołów śpiewaczych popularyzujących folklor.

Oficjalną część imprezy zakończyła przewodnicząca Elżbieta Zagajna, która złożyła na ręce wójtostwa Aliny i Mirosława Sewerynów obchodzących w tym dniu rocznicę swych urodzin najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności. Do życzeń dołączyli się wszyscy obecni na przeglądzie, śpiewając gromkie „Sto lat”.

Tekst i foto: Jacek Rafalski

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171 wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 marta.ziomek@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174 wanda.wegrzyn@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl