Poniedziałek, 24 września 2018
imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana

Informacje ze szkół

Szkolne wieści z Tychowa Nowego

30.06.2017 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Przedwakacyjne wydarzenia ze Szkoły w Tychowie Nowym.

 

 

 


Wychowanie przez czytanie

W dniach od 22 maja do 25 maja 2017 roku odbyło się wspólne czytanie „ Legend świętokrzyskich”.  Akcja  z została organizowana przez bibliotekę szkolną w ramach warsztatów „Wychowanie przez czytanie” i ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Uczniowie wysłuchali legend  czytanych przez nauczycieli, które przybliżyły dzieciom historię i tradycje związane z naszym regionem. Nad przebiegiem akcji czuwała pani Renata Błędzińska.

IX Tydzień Sportu
W związku z IX Tygodniem Sportu Szkoła Podstawowa w Tychowie Nowym w dn. 26.05-1.06 2017r. zorganizowała wiele działań w kierunku aktywizacji ruchowej, w które czynnie włączyli się wszyscy uczniowie i nauczyciele. Codziennie od godz. 11.00 do 12.00 zamiast iść do klas, uczestniczono  w różnych, zaplanowanych wcześniej imprezach sportowych. A były to:
26.05.2017r.- Bieg po zdrowie do lasu;
29.05.2017r. Mecz piłkarski uczniowie kontra nauczyciele;
30.05.2017r. Rowerem przez wieś;
31.06.2017r. Aerobik;
1.06.2017r. Mój ulubiony przyrząd sportowy.
Na zakończenie IX Tygodnia Sportu przypomniano zasady udzielania pierwszej pomocy. Codzienne zmagania dostarczyły wszystkim uczestnikom wiele uśmiechu oraz dawkę sportowej adrenaliny.  

Piknik Rodzinny
4 czerwca, w niedzielne popołudnie odbył się festyn rodzinny. Na początku młodsi uczniowie zaprezentowali dla swoich rodziców program artystyczny, nad którego przygotowaniem czuwały wychowawczynie z kl. 0-III.  Następnie piknik przeniósł się za szkołę, gdzie rodzice, uczniowie i nauczyciele zatroszczyli się o to, by nie zabrakło atrakcji dla wszystkich. Za boiskiem rozpalono ognisko i pieczono kiełbaski. Można  było również skosztować pysznej kaszanki  z grilla.  Zorganizowano także spotkanie z policjantem. Piknik wywołał wiele uśmiechu i radości, zarówno wśród najmłodszych, jak i rodziców.

Dwudniowa wycieczka w Beskidy
W dniach  5-6 czerwca 2017r.  przy pięknej, słonecznej pogodzie odbyła się wycieczka w Beskidy, w której wzięli udział uczniowie kl. III – VI Szkoły Podstawowej w Tychowie Nowym. Opiekę nad uczniami sprawowali: pani Ewa Derlatka – jako organizator  wycieczki, pani Milena Michalska-Świercz, pani Jolanta Węgrzyn. Najpierw udano się  do Wadowic, gdzie uczestnicy wycieczki  obejrzeli kościół, do którego uczęszczał Karol Wojtyła i gdzie był ochrzczony. Znajdują się w nim relikwie Jana Pawła II. Kolejnym punktem na trasie było  Międzybrodzie Żywieckie. Tutaj  wielu emocji dostarczyła uczniom jazda kolejką linowo - terenową na górę Żar. Stamtąd można było podziwiać wspaniałą panoramę Beskidów. Po zakwaterowaniu w miejscowości Węgierska Górka, podczas  spaceru po miejscowości,  uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć schrony bojowe z 1939 r.  będące  przykładem polskich budowli fortecznych czasów II wojny światowej. Drugi dzień obfitował  również w wiele ciekawych atrakcji, do których  należała wizyta w Chacie Kawuloka w Istebnej. Chata Jana Kawuloka to zabytkowa izba regionalna powstała w 1863 roku. Następnie wycieczka udała  się do miejscowości Jaworzynka-Trzycatek, gdzie stykają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. Dopełnieniem atrakcji przewidzianych na drugi dzień było zwiedzanie Muzeum Adama Małysza oraz skoczni narciarskiej w Wiśle.

Wyjazd do Centrum Edukacji w Marculach
20 czerwca 2017r. uczniowie klas 0-VI wraz z nauczycielkami: Eulalią Brudek, Ewą Grzelką, Izą Matysek, Jolą Węgrzyn uczestniczyli  w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pana Pawła Niewczas w CEP  w Nadleśnictwie w Marculach. Uczniowie obejrzeli filmy o  lesie i jego mieszkańcach, poznali znaczenie człowieka w życiu zwierząt, zwiedzili izbę przyrodniczą z wieloma eksponatami zwierząt, obejrzeli wystawę zdjęć kwiatów oraz nagrodzone prace plastyczne uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjum. Podczas zajęć terenowych dzieci poznały najciekawsze okazy przyrodnicze ogrodu, obejrzały  ogród botaniczny Arboretum i zagrodę zwierząt. Końcową atrakcją było pieczenie kiełbasek przy ognisku. Swoją przygodę uczniowie zakończyli  jazdą kolejką wąskotorową z Nadleśnictwa Marcule do Iłży. Z wagonów zabytkowej ciuchci  mogli podziwiać  piękne tereny ziemi iłżeckiej. Uwieńczeniem wycieczki było smakowanie pysznych lodów  w iłżeckiej lodziarni. Wycieczka była zarówno doskonałą lekcją przyrody jak i wspaniałym spotkaniem integracyjnym.

Tekst: Ewa Derlatka, Ewa Grzelka, Renata Błędzińska
Foto: Jolanta Węgrzyn


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171


Sekretarz gminy

Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173

Przewodnicząca Rady Gminy w Mircu
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Wiceprzewodniczący Rady Gminy
Jan Zawisza

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174

Adres Urzędu Gminy w Mircu

ug_mirzec@poczta.onet.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski - admin@
mirzec.pl