Poniedziałek, 24 września 2018
imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana

Informacje ze szkół

Szkolne wieści z Małyszyna

29.06.2017 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Ostatni miesiąc nauki szkolnej i myśl o niedalekich  wakacjach nie rozleniwiła uczniów szkoły podstawowej w Małyszynie, którzy do końca zaangażowani, brali udział w różnego rodzaju konkursach. Koniec roku szkolnego to również szereg interesujących wydarzeń.

 

 

Dużym sukcesem okazał się udział ucznia Mateusza Wójcika  w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa”, w którym uzyskał I miejsce w powiecie. Głównym celem konkursu było promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich. W tegorocznej edycji konkursu w  województwie świętokrzyskim wzięło udział 3369 uczniów klas 0-III i IV-VI ze 193 szkół podstawowych. Jako uczestnik finału wojewódzkiego za swoją pracę został wyróżniony.  Zdobywszy miano laureata konkursu, Mateusz został zaproszony na galę finałową, która odbyła się 13 czerwca br. w sali konferencyjnej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

Jak co roku społeczność Szkoły Podstawowej w Małyszynie przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Gorączka Złota” organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż.  Akcja, która polegała na zbiórce „złotych” monet o nominałach 1, 2 i 5 groszy, na poziomie szkolnym prowadzona była przez Szkolne Koło PCK.  Oprócz pozyskania środków na kolonie i pomoc osobom potrzebującym, ma ona także wymiar społeczny, ponieważ podczas takich działań promowana jest idea wolontariatu – bezinteresownej pomocy drugiej osobie. W okresie  od listopada do końca kwietnia 2017r. uczniowie  zebrali aż 52,70 kilograma złotych monet. Za to osiągnięcie Szkoła Podstawowa w Małyszynie uzyskała III miejsce w powiecie starachowickim.

Kolejny sukces przyniósł udział ucznia Mateusza Parszewskiego w  X edycji Gminnego Konkursu Języka Angielskiego. W konkursie  pod patronatem wójta Mirosława Seweryna wzięło udział 14 uczniów ze wszystkich szkół podstawowych z gminy Mirzec. Mateusz uzyskał zaszczytne I miejsce i uczestniczył w uroczystym wręczeniu nagród , które odbyło się 20 czerwca 2017r. w Urzędzie Gminy w Mircu. Podczas uroczystości dyplomy i nagrody za udział w Gminny Konkursie Matematyczny „As” otrzymali również uczniowie klasy V Maciej Kozieł za zajęcie I miejsca, Paulina Śpiewa k- miejsce II oraz Aleksandra Surdy - wyróżnienie.

Tekst i foto: Aneta Kozieł, Katarzyna Gizan

Dzień Samorządowca
W Szkole Podstawowej w Małyszynie już po raz dziewiąty obchodzono Dzień Samorządowca. Na uroczystość przybyli: wójt Mirosław Seweryn, kierownik CUW Agata Mundzik, przewodniczący Komisji Oświaty Jan Raczyński, radny Kazimierz Kozieł oraz sołtys Małyszyna Iwona Stępień. Gościom złożono serdeczne życzenia z okazji ich święta oraz wręczono kwiaty. Społeczność szkolna pragnęła tym wyrazić wdzięczność  i szacunek za trud i poświęcenie w codziennej pracy przedstawicielom samorządu terytorialnego naszej gminy. W spotkaniu uczestniczyli również rodzice wyróżniających się w nauce uczniów, którzy z rąk dyrektor szkoły Katarzyny Rychlik oraz wójta Mirosława Seweryna otrzymali listy gratulacyjne. Uczniowie: Mateusz Parszewski - kl.VI, Paulina Śpiewak kl. V, Maciej Kozieł – kl.V, Julia Niewczas kl. IV, Maciej Borcuch kl.IV, Piotr Franczyk kl. IV za swoje osiągnięcia zostali nagrodzeni stypendiami. W dalszej części uroczystości uczniowie przedstawili program artystyczny ,,Świętokrzyskie – naszym sercom bliskie” dedykując go samorządowcom z okazji ich święta. Poprzez występ aktorski, prezentowane utwory literackie, muzyczne oraz układy taneczne okazali przywiązanie do regionu świętokrzyskiego oraz swojej ,,Małej Ojczyzny”. Młodzi aktorzy pod opieką nauczycieli Agnieszki Franczyk, Anety Kozieł i Bożeny Zielińskiej zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie, również gwarą.

Innowacja pedagogiczna ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie!”
W roku szkolnym 2016/ 2017 uczniowie klasy IV i V Szkoły Podstawowej w Małyszynie brali udział w realizacji innowacji pedagogicznej: ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie!”. Program innowacji autorstwa Agnieszki Franczyk realizowany był na lekcjach: historii, języka polskiego, przyrody i lekcjach wychowawczych. Celem innowacji  było budowanie poczucia własnej tożsamości, kształtowanie postaw patriotycznych w powiązaniu z tradycjami własnego regionu, w poczuciu ich wartośc i odrębności, ale także dostrzeganie całego dziedzictwa kulturowego naszej Ojczyzny. Uczniowie poznawali  swoją ,,Małą Ojczyznę” - najbliższą okolicę, jej przyrodę, historię, tradycje, kulturę  i zabytki. Realizacja celów innowacji odbywała się między innymi poprzez:
-  wycieczki: na Marcule, do Mirca, do Tokarni, 
-  udział w konkursach:  ,,Chodźta bosso pu Łysicy”, podczas którego swoją wiedzę i umiejętności zaprezentowali: Paulina Śpiewak, Natalia Jaśkiewicz, Mateusz Parszewski reprezentując naszą szkołę w  VII edycji konkursu recytatorskiego organizowanego przez Miejski Oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Suchedniowie.  Natalia Jaśkiewicz za swoją prezentację otrzymała wyróżnienie; Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej pt. „Kocham moją Ojczyznę”, organizowanym przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej oraz Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Małyszynie po raz kolejny  wykazali się swoim talentem i umiejętnościami recytatorskimi, zyskując uznanie jury. W grupie klas IV-VI Piotr Franczyk zdobył zaszczytne I miejsce. Aleksandra Surdy uzyskała III miejsce, Paulina Śpiewak, Natalia Jaśkiewicz zostały wyróżnione. W konkursie powiatowym szkołę reprezentowała również Amelia Jewiarz. Piotr Franczyk, jako zwycięzca etapu powiatowego reprezentował nasz powiat w finale, który odbył się 28 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Opocznie;  Szkolnym Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i Gminie Mirzec, w którym miejsce I zdobył - Mateusz Parszewski, II -  Paulina Śpiewak, III  - Kinga Pacek   oraz Maciej Kozieł;
- spotkaniach z ciekawymi ludźmi naszej najbliższej okolicy:  twórcą ludowym, panem Józefem Bąkiem, mieszkanką Małyszyna panią Marią  Rokita, panią Iwoną Stępień, która w naszej miejscowości sprawuje funkcję sołtysa.- przedstawienie ,, Świętokrzyskie - naszym sercom bliskie”, które zaprezentowali 31 maja podczas Dnia Samorządowca - dedykując je naszym samorządowcom.  

Wycieczki                                                                                                                                                                 Wraz z nadchodzącym latem w naszej szkole rozpoczął się okres wycieczkowy, który urozmaicił codzienność życia szkolnego.Na spotkanie z zabytkowymi wnętrzami, różnego typu budowlami charakterystycznymi dla Kielecczyzny uczniowie wybrali się do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Mieli tam okazję zwiedzić skansen, brali również udział w lekcji na temat życia dzieci na dawnej wsi, próbowali swoich sił w kaligrafii.   W drodze do domu uczniowie odwiedzili  Kompleks Świętokrzyska Polana w Chrustach, gdzie jak goście Oceaniki, zbioru  akwariów wielkoformatowych, mieli okazję podziwiać ryby z wód rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata. Wizyta w tym niezwykłym miejscu, była niezapomnianym przeżyciem, zwłaszcza dla miłośników podwodnego świata.
Na początku czerwca uczniowie klas starszych uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Zakopanego. Podczas pobytu, młodzi turyści weszli na Gubałówkę, skąd podziwiali piękną panoramę Tatr i Zakopanego, zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, Kaplicę Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce. Piesza wycieczka Doliną Kościeliską pozwoliła bezpośrednio obcować z górską naturą, poczuć atmosferę spokoju i piękna naszych Tatr. Dzieci mogły również poznać pracę bacy, poprzez wizytę w górskiej bacówce, gdzie przekonali się jak smakuje prawdziwy oscypek. 
Niesamowitych wrażeń dostarczyła dzieciom klas 0-3 wycieczka do Zagnańska i Oceaniki w Chrustach. Spotkanie z „Bartkiem” -  pomnikiem przyrody wzbudziło w nich potrzebę dbania o środowisko, po to by w przyszłości móc podziwiać takie okazy przyrodnicze. Inny rodzaj atrakcji doświadczyli uczniowie w cudownie położonym Kompleksie Świętokrzyskiej Polany w Chrustach. Mogły  tam zobaczyć zbiór ogromnych akwariów z setkami gatunków ryb i wodnych stworzeń z całego świata. Zwieńczeniem wycieczkowych wrażeń był pobyt dzieci w Krainie Zabaw, gdzie miło i aktywnie spędziły swój czas. 

Uroczystości
Dzień Matki uczczono uroczystą akademią pełną ciepłych i wzruszających wierszy recytowanych przez maluchy oraz piosenek o miłości dziecka do najważniejszej dla niego osoby, jaką jest mama. Po przedstawieniu oraz wręczeniu przez dzieci bukietów, rozpoczęto się drugą część imprezy, czyli wspólne grillowanie oraz zabawy na świeżym powietrzu. Uroczystość została zorganizowana we współpracy ze świetlicą w Małyszynie Górnym. Ostatni miesiąc nauki rozpoczął się wspólnym świętowaniem Dnia Dziecka. Z tej okazji nauczyciele przygotowali dla dzieci mnóstwo atrakcji na boisku szkolnym i placu zabaw. Uczniowie uczestniczyli w grach, zabawach, konkursach, malowaniu twarzy. Na koniec miłą niespodzianką okazał się słodki poczęstunek dla wszystkich dzieci. 

Tekst i foto: Szkoła Podstawowa w Małyszynie


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn tel. (041) 27 67 171


Sekretarz gminy

Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173

Przewodnicząca Rady Gminy w Mircu
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Wiceprzewodniczący Rady Gminy
Jan Zawisza

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174

Adres Urzędu Gminy w Mircu

ug_mirzec@poczta.onet.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski - admin@
mirzec.pl