Piątek, 10 lipca 2020
imieniny: Amelii, Filipa, Witalisa

Strona główna

Jak do szkoły, to tylko w wakacje

26.06.2017 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

W sobotę, 24 czerwca w Gimnazjum w Mircu miało miejsce ostatnie spotkanie w ramach projektu „Droga do celu”.

 

 

 

Po dwóch godzinach planowych zajęć w grupach, odbywających się w pierwszą wakacyjną sobotę, wszyscy uczestnicy projektu spotkali na szkolnym holu, by w obecności wójta Mirosława Seweryna, dyrekcji Zespołu Szkół w Mircu Alicji Raczyńskiej oraz Iwony Gralec, kierownik Centrum Usług Wspólnych Agaty Mundzik i pań odpowiadających za stronę finansową przedsięwzięcia Ireny Tarabasz i Doroty Szot podsumować projekt.

Na realizację zadań projektowych gimnazjum otrzymało 349 302,14 zł. Wysoka lokata na liście rankingowej zagwarantowała szkole to, że żadna z pozycji budżetowych nie podlegała negocjacjom.

Projekt „Droga do celu” zagwarantował wsparcie dla 116 uczniów gimnazjum, którzy na warsztatach pozalekcyjnych i pozaszkolnych rozwijali kompetencje kluczowe niezbędne na współczesnym rynku pracy.

Uczeń powinien świadomie zaplanować „drogę” edukacyjno-zawodową, aby osiągnąć zamierzony „cel”, dlatego każdy uczestnik projektu zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i predyspozycjami rozwijał kompetencje w jednym wybranym przez siebie bloku:
blok I – warsztaty biologiczne, warsztaty chemiczne, warsztaty z języka angielskiego, warsztaty z doradztwa zawodowego;
blok II – warsztaty matematyczne, warsztaty z programowania, warsztaty z języka angielskiego, warsztaty z doradztwa zawodowego;
blok III -  warsztaty matematyczne, warsztaty z fizyki,  warsztaty z języka angielskiego, warsztaty z doradztwa zawodowego;
blok IV – warsztaty skutecznego uczenia się, warsztaty kompetencji technicznych i arteterapia, warsztaty kompetencji społecznych,  warsztaty z doradztwa zawodowego;
blok V– warsztaty ze współczesnych metod komunikacji, wykorzystania i przetwarzania informacji, warsztaty z języka angielskiego, warsztaty z kompetencji społecznych, warsztaty z doradztwa zawodowego.

Uczniowie pracowali w 7-osobowych grupach, aby działania były jak najefektywniejsze. Metoda projektu, doświadczenia i wykorzystanie nowoczesnych pomocy – zestawów interaktywnych (zakupionych w ramach budżetu projektu) – to dominujące metody i formy pracy na warsztatach.

Uczniowie potrzebujący indywidualnego wsparcia specjalistycznego zostali zakwalifikowani na:
- zajęcia logopedyczne;
- zajęcia rozwijające procesy poznawcze;
- na terapię Metodą Warnkego – nowoczesna metoda pozwalająca usprawniać umiejętność uczenia się, do której został zakupiony specjalistyczny sprzęt o wartości ponad 21 tysięcy złotych.

W czasie trwania projektu prowadzone były przez kadrę projektową e-konsultacje edukacyjne i specjalistyczne, aby zapewnić całościowe wsparcie uczestnikom.

W szkole został stworzony Szkolny Punkt Informacji i Kariery, który pomagał gimnazjalistom w odkrywaniu predyspozycji i planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej.

Uczestnicy projektu byli dowożeni przez Sławomira Witkowskiego oraz Jarosława Pokrzywkę na sobotnie zajęcia i otrzymali zestaw niezbędnych materiałów. W trakcie każdych warsztatów jedli dwudaniowy obiad z deserem.

Rozwinięte kompetencje kluczowe uczniowie sprawdzone zostały i dopełnione w czasie dwudniowego wyjazdu edukacyjnego do Krakowa i Bochni, w czasie którego młodzież odwiedziła: Ogród Botaniczny i Ogród Doświadczeń Uniwersytetu Jagiellońskiego, podziemia Rynku Głównego w Krakowie, Kopalnię Soli w Bochni, Fabrykę Oskara Schindlera oraz obejrzała spektakl w Teatrze Juliusza Słowackiego w Krakowie.

W ramach projektu „Droga do celu” wszyscy nauczyciele zatrudnieni w gimnazjum podnosili swoje kwalifikacje w następujących obszarach:
- prowadzenie terapii Metodą Warnkego,
- wykorzystanie TIK w rozwijaniu kompetencji kluczowych,
- indywidualizacja w procesie edukacji z uwzględnieniem pedagogiki specjalnej oraz ocenianie kształtujące.

Półroczną pracę uczestnicy projektu przypomnieli sobie, oglądając prezentację złożoną ze zdjęć wykonanych na zajęciach i w trakcie wycieczki.

Wójt Mirosław Seweryn bardzo wysoko ocenił projekt, którego głównym twórcą była wicedyrektor Iwona Gralec. Pogratulował kadrze i młodzieży bardzo udanego przedsięwzięcia, a następnie wręczył wraz z dyrekcją drobne upominki najaktywniejszym uczestnikom cosobotnich zajęć.

Projekt zakończył uroczysty i bardzo smaczny obiad w „Wiktorii”.

Tekst i foto: Jacek Rafalski

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl