Wtorek, 19 czerwca 2018
imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława

Informacje ze szkół

W "Drodze do celu" minęli półmetek

12.05.2017 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Uczniowie Zespołu Szkół w Mircu półmetek działań projektowych mają już za sobą. 116 uczniów gimnazjum uczęszcza na sobotnie zajęcia, na których rozwija swoje predyspozycje i kompetencje kluczowe w ramach projektu „Droga do celu” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Jak mówią uczniowie, mimo iż warsztaty odbywają się w soboty i ferie, nie można się na nich nudzić, gdyż zajęcia są innowacyjne - pobudzają ciekawość i kreatywność, poprzez zastosowane metody i formy pracy takich jak: wykorzystanie TIK, symulacje, inscenizacje, gry dydaktyczne, doświadczenia, kolaż, itp.

Na warsztatach z biologii wykonaliśmy samodzielnie preparaty mikroskopowe i prowadziliśmy ich obserwacje.
Na zajęciach z chemii, ubrani w białe fartuchy – jak w laboratorium, przeprowadzaliśmy pasjonujące doświadczenia  i prowadzimy hodowlę  kryształów.
Na warsztatach z doradztwa zawodowego poznaliśmy swoje mocne strony i powołaliśmy do istnienia Szkolny Punkt Kariery.
Na warsztatach z programowania już stworzyliśmy własne gry logiczne.
Na warsztatach z kompetencji społecznych poznaliśmy sposoby skutecznej komunikacji i podstawy mediacji.
Na warsztatach z matematyki, wykorzystując nowoczesne pomoce, rozwiązujemy ciekawe, niestandardowe zadania, które można zastosować w życiu codziennym.
Na warsztatach z języka angielskiego coraz śmielej i pewniej wypowiadamy się w języku obcym, poznając kulturę krajów anglojęzycznych.
Na warsztatach z fizyki wykonaliśmy wiele ciekawych doświadczeń, których najczęstszym bohaterem było… jajko.
Na warsztatach z kompetencji technicznych i arteterapii, wykorzystując różnorodne techniki, rozwijamy swoją ekspresję twórczą.
Na warsztatach ze współczesnych metod komunikacji poznaliśmy tajniki technologii informacyjnej, a efekty naszej pracy możecie zobaczyć na prezentacji poniżej.
Warsztaty skutecznego uczenia się pomogły nam odkryć własny, skuteczny sposób przyswajania wiedzy i rozwijania umiejętności.

Indywidualne zajęcia rozwijające procesy poznawcze, logopedyczne i terapia Metodą Warnkego (nasza szkoła jako jedyna w powiecie wyposażyła się – dzięki projektowi – w sprzęt do prowadzenia terapii Metodą Warnkego) dobrane są do predyspozycji i możliwości uczniów.

Atrakcyjność zajęć projektowych to suma uczniowskiego zaangażowania i pasji nauczycieli prowadzących warsztaty. Dopełnieniem wsparcia są e-konsultacje edukacyjne i specjalistyczne, które służą uczniom pomocą w sytuacjach pozaprojektowych.

O takich warunkach do pracy niejeden może pomarzyć, choć często tego nie doceniamy - mówią uczestnicy. - Autobus dowozi nas na zajęcia, pracujemy w małych grupach nad tym, czym się interesujemy i z czym wiążemy swoją przyszłość, rozwijamy swoje umiejętności na nowoczesnym sprzęcie zakupionym w ramach projektu (dwa zestawy interaktywne), otrzymujemy dwudaniowy obiad z deserem. O nudzie nie może być mowy!

Informacje zwrotne od uczestników i kadry oraz podziękowania ze strony rodziców świadczą o tym, że zarówno szkole – uczniom – nauczycielom jak i rodzinom oraz gminie takie działania, jak te realizowane w projekcie są potrzebne, aby młodzież  mogła mieć  równy start w przyszłość edukacyjno- zawodową tak, jak ich rówieśnicy z miast.

Działania projektowe nie pominęły również nauczycieli, którzy podnieśli swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w szkoleniach:
- Indywidualizacja oddziaływań edukacyjnych z uwzględnieniem pedagogiki specjalnej,
- Wykorzystanie TIK w kształceniu kompetencji kluczowych,
- Ocenianie kształtujące,                                                                                                                  
- Diagnoza i terapia według Metody Warnkego – kurs podstawowy i rozwijający.

Co jeszcze przed nami?

Z niecierpliwością czekamy na warsztaty pozaszkolne w Bochni i Krakowie, które odbędą się 9 i 10 czerwca. W tym czasie zwiedzimy Kopalnie Bochnia, obejrzymy w Teatrze Starym spektakl „Wesele” w reżyserii Jana Klaty z Anną Dymną w jednej z ról (tym bardziej cieszymy się, że właśnie w takim wydarzeniu kulturalnym weźmiemy udział, gdyż „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało lekturą na Narodowe Czytanie w 2017 r.), zrealizujemy warsztaty w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i w Podziemiach Rynku - Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

Współczesne metody komunikacji - prezentacja >>

Tekst: Iwona Gralec
Foto: uczestnicy projektu

 


Urząd Gminy w Mircu                     
pon. 7.30-17.00
wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007

Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn  tel. (041) 27 67 171

Sekretarz gminy

Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173

Przewodnicząca Rady Gminy w Mircu
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Wiceprzewodniczący Rady Gminy
Jan Zawisza

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn Tel. (041) 27 67 174

Adres Urzędu Gminy w Mircu

ug_mirzec@poczta.onet.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski - admin@
mirzec.pl