Piątek, 10 lipca 2020
imieniny: Amelii, Filipa, Witalisa

Strona główna

Listopadowe wieści ze Szkoły Podstawowej w Jagodnem

06.12.2016 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Kolejna szkoła prezentuje najważniejsze wydarzenia z listopada.

 

 

 

Pamięć historii żyje w nas…
8 listopada 2016 w ramach Święta Odzyskania Niepodległości uczniowie kl. III SP z OI w Jagodnem tradycyjnie wybrali się na wycieczkę do Mirca. Program obejmował:
zwiedzanie miejsc pamięci narodowej,
mirzeckich ośrodków kultury,
warsztaty historyczne w Saloniku Wspomnień w Modrzewiowym Dworku
i obejrzenie wystawy poplenerowej.
Uczestnicy wycieczki poznali bliżej swój najbliższy region, wzbogacili wiedzę o swoich korzeniach, o historii naszej okolicy. Dzień nauki w plenerze zorganizowała Jadwiga Rafalska-Kawalec.

Tekst: Jadwiga Rafalska-Kawalec
Foto:  Jadwiga Rafalska-Kawalec

„Polsko, Ty jesteś moje imię...” - lekcja historii inna niż wszystkie
W przeddzień 98. rocznicy odzyskania niepodległości w SP z OI w Jagodnem przypominaliśmy dzieje Rzeczpospolitej – od jej tragicznego upadku u schyłku XVIII wieku do 11 listopada 1918 roku - dnia triumfu, w którym spełniły się sny Polaków o wolności, a ofiary z życia złożone na ołtarzu Ojczyzny zyskały swój nowy wymiar. Z dumą czciliśmy pamięć wielu pokoleń naszych przodków, dzięki którym żyjemy w wolnej Ojczyźnie.

Uczniowie klas IV i VI zgromadzeni przy tablicy historycznej referowali kolejne wydarzenia: rozbiory Polski, uchwalenie Konstytucji 3 maja, powstania narodowo-wyzwoleńcze, utworzenie Legionów Polskich we Włoszech, powstanie „Mazurka Dąbrowskiego” , udział w Wiośnie Ludów, strajk szkolny we Wrześni, I wojnę światową, rolę marszałka Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości. Prezentacjom uczniów towarzyszyło recytowanie liryki patriotycznej, słuchanie pieśni narodowych.

Drugą część obchodów Narodowego Święta Niepodległości stanowił Marsz Niepodległości do  Kapliczki Powstańczej w Grzybowej Górze. Zapatrzeni w figurę ukrzyżowanego Chrystusa wysłuchaliśmy „wieści gminnej” o potyczkach  powstańczych wiosną i latem 1863r.  na terenie Gadki i Grzybowej Góry oraz historii powstania miejscowej kapliczki. Zapaliliśmy znicze. W ciszy uczciliśmy pamięć poległych na polu chwały.

Wejście uczniów w rolę przewodników po polskiej historii pozwoliło im na głębsze przeżycie relacjonowanych wydarzeń oraz utożsamienie się z przeżyciami przodków, którym odebrano Ojczyznę, zrozumienie determinacji i poświęcenia, z jakim zmierzali oni ku wolności.

Odwiedzenie kapliczki powstańczej i wspomnienie licznych miejsc pamięci narodowej w najbliższych okolicach uświadomiło dzieciom, że w naszej małej ojczyźnie czuć tchnienie wielkiej narodowej historii.
Tekst:  Wiesława Działak
Foto:  Aneta Płusa, Barbara Wiatr

Cykl szkoleń dla nauczycieli rozpoczęty - Arteterapia w pracy z dziećmi
W tym i następnym roku szkolnym Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Jagodnem uczestniczy w programie Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli dotyczącym  kompleksowego wspomagania szkoły w zakresie  rozwoju jakości i efektywności kształcenia integracyjnego.

Obejmować ono będzie kilka etapów, poczynając od przeprowadzonej  wspólnie ze szkołą diagnozy potrzeb, poprzez zaplanowanie indywidualnej ścieżki rozwoju szkoły, towarzyszenie szkole w trakcie wdrażania zaplanowanych działań, aż po wspólną ocenę efektów  i opracowanie  wniosków do pracy.

Pierwsze szkolenie odbyło się 21.11.2016r i dotyczyło tematyki arteterapii. Elementy tej terapii można wykorzystać na wszystkich zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. Zajęcia dla nauczycieli przeprowadziła dr Aleksandra Potocka-Kuc – artysta, plastyk, konsultant ŚCDN w Kielcach. 
Tekst: Beata Stefańska
Foto: Aneta Płusa

Wczoraj, jutro, także dziś, wszystkim jest potrzebny miś!
To miłe hasło było mottem spotkania społeczności SP z OI w Jagodnem 23 listopada z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. W ciepłej, pluszowej scenerii uczestnicy poznali historię tego święta. Wszystkie grupy przygotowały ciekawe okrzyki. Młodsze dzieci zaprezentowały teksty, piosenki, zabawy i tańce z krainy wszelakich znanych misiów. Przybyło wiele ciekawych postaci w intrygujących kreacjach. Zabawom towarzyszyła wystawa  prac plastycznych zatytułowana ,,Mój przyjaciel miś”. Starsi uczniowie zaprezentowali fragmenty książek z ulubionymi bohaterami. Zgromadzono wesołą misiową biblioteczkę i wystawę pluszaków. Wszyscy mogli skorzystać z pamiątkowej fotografii. Po duchowych uciechach, uczniowie i dorośli spotkali się w sali jadalnej na ,,małe Conieco o jedenastej rano”. Miłym zakończeniem wesołego dnia były upominki: Misiowe kalendarze na 2017 r. i czekoladowe Lubisie. Dzień zorganizowały  Monika Rosińska i Jadwiga Rafalska-Kawalec z pomocą Rodziców.

Tekst: Jadwiga Rafalska-Kawalec
Foto:  Aneta Płusa

Andrzejkowe „czary mary”
Wieczór andrzejkowy, obchodzony zwykle w wigilię św. Andrzeja, w tym roku w naszej szkole przybrał formę przedpołudniowych andrzejkowych zabaw, by wszyscy uczniowie mogli w nich uczestniczyć. Każdy mógł „poznać swoją przyszłość” dzięki wróżbom z kubeczków (wylosowane przedmioty symbolizowały dalsze życie), losowaniu karteczek w różnych kolorach (każdy kolor odpowiadał przestrodze na przyszłość) czy przekłuwaniu serca z imionami.  Najbardziej oczekiwana była zabawa „miotła parzy”. Nie obeszło się również bez andrzejkowej krzyżówki. Śmiechu było co nie miara. Wszyscy bawili się świetnie. Kolejne andrzejki już za rok. Oby były równie udane. Zabawy przygotowały: Sylwia Koriat, Małgorzata Przygoda i Monika Rosińska.

Tekst:  Małgorzata  Przygoda
Foto:  Paulina Wywiał

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl