Czwartek, 2 lipca 2020
imieniny: Jagody, Urbana, Martyniana

Strona główna

Październikowe wieści ze Szkoły Podstawowej w Osinach

30.10.2016 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Październik obfitował w osińskiej placówce w wiele interesujących wydarzeń.

 

 

 

Szkolny Festiwal Nauki i Zdrowego Stylu Życia
14 października upłynął w Szkole Podstawowej w Osinach pod znakiem edukacji i dobrej zabawy. Na szkolną imprezę promującą zdrowe odżywianie oraz pożyteczne i aktywne spędzanie wolnego czasu przybyli przedstawiciele Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Kielcach, na czele z zastępcą dyrektora Dariuszem Stachowiczem. Spotkanie rozpoczęła dyrektor Zofia Siwiec, która przypomniała o realizowanych w szkole prozdrowotnych programach: „Szklana mleka” oraz „Owoce i warzywa w szkole”.

Kolejnym punktem programu były pokazy naukowych doświadczeń zaprezentowane przez uczniów przygotowanych do prezentacji przez Anetę Stasiak. Wszyscy mogli się dowiedzieć jak oddzielić sól od pieprzu, wykonać „rakietę” z gumowego balonika czy też użyć tajnego pisma z wykorzystaniem soku z cytryny. Całość zakończył efektowny „wybuch” wulkanu. W roli młodych naukowców wystąpili: Weronika Nowak, Dominika Gwóźdź oraz Magdalena Mularska.
Po solidnym łyku wiedzy można było przejść do „łamania głowy”. Podzieleni na zespoły uczniowie rozwiązywali zagadki i rebusy tematycznie związane z owocami i warzywami. Naukowego charakteru nadały rywalizacji matematyczne szarady przygotowane przez Iwonę Ankurowską.

Jak nakazują zasady zdrowego stylu życia, po wysiłku umysłowym wskazana jest aktywność fizyczna. Sławomir Oleksak ustawił niezwykły tor przeszkód. Dzieci musiały wykazać się nie tylko sprawnością ruchową, ale również zdać „po drodze” test ze znajomości owoców i warzyw, które rozpoznawały po kształcie i smaku. Dziewczyny z klasy szóstej wykonały żywiołowy pokaz tańca, który także jest dobrym sposobem na kondycję i zdrowie.

Podczas szkolnego święta zdrowego stylu życia mogliśmy też podziwiać wystawę prac plastycznych uczniów wykonanych na organizowany przez Agencję Rynku Rolnego konkurs „Owocowo-warzywna rewia mody”. Nasi goście przygotowali dla wszystkich dzieci drobne upominki, które sprawiły im wiele radości. Dziękujemy!

Dzień Papieski
17 października obchodziliśmy (już po raz 16.) Dzień Papieski przygotowany przez Dorotę Fituch. Upłynął on pod hasłem „Jan Paweł II – Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą postaci wielkiego papieża i świętego.

Wyjazdowe spotkanie z kulturą i przyrodą
Uczniowie klas IV-VI wybrali się na wycieczkę zorganizowaną przez wychowawczynie Iwonę Ankurowską i Anetę Stasiak. Najpierw zagościli w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach, w której wysłuchali i obejrzeli program „Opowieść kryształowego zwierciadła”. Poznali znanych twórców operowych oraz historię tego gatunku muzycznego. Po artystycznych doznaniach przyszła kolej na podziwianie wyjątkowego miejsca, jakim jest jaskinia „Raj”. Wizyta w krainie stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów stanowiła dla dzieci ogromne przeżycie i okazję do poszerzenia wiedzy przyrodniczej.

Wspomnienie o księdzu Romanie Kotlarzu
W niedzielę 23 października odbyło się podsumowanie parafialnych obchodów rocznicy śmierci księdza Romana Kotlarza. Pisaliśmy już, że we wrześniu i październiku można było obejrzeć w CTL okolicznościową wystawę poświęconą „męczennikowi robotniczej sprawy”, a dzieci ze Szkoły Podstawowej w Osinach uczestniczyły w lekcjach muzealnych. Uczniowie kl. IV-VI miejscowej szkoły wzięli udział w konkursie wiedzy „Ksiądz Roman Kotlarz – życie i działalność”, którego rozstrzygnięcie nastąpiło właśnie w ostatnią niedzielę. Najlepsi okazali się: I miejsce – Dominika Gwóźdź, II miejsce – Weronika Sieczka, III miejsce – Mateusz Sobczyk. Wyróżnienia za udział otrzymali: Amelia Gwóźdź, Sara Gwóźdź, Miłosz Gwóźdź, Weronika Barwin, Katarzyna Chmielewska oraz Maja Kaniowska. Dzieci do konkursu przygotował Jacek Królak. Nagrody ufundowali wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn oraz radny z  Osin Jan Zawisza.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ksiądz kanonik Paweł Cygan, proboszcz parafii Bogoria. W homilii przybliżył wiernym postać ks. Romana Kotlarza. W uroczystym nabożeństwie uczestniczyli: Krzysztof  Lipiec - poseł na Sejm RP, Andrzej Pruś - wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Mirosław Seweryn - wójt gminy Mirzec, Jan Zawisza - radny gminy Mirzec oraz Zofia Siwiec - dyrektor Szkoły Podstawowej w Osinach.

Patriotyczne Zaduszki

25 października uczniowie klas IV-VI wybrali się do pobliskiego lasu i oddali cześć żołnierzom Legionu Puławskiego poległym w stoczonej w dniach 19-20 maja 1915 roku bitwie pod Pakosławiem. Symboliczna „Mogiła” na bitewnym polu została w tym roku odnowiona dzięki pomocy mieszkańców Osin – Krzysztofa Turka i jego syna Norberta. Dzieci uporządkowały teren, złożyły kwiaty i zapaliły znicze oraz minutą ciszy oddały hołd bohaterom walczącym o niepodległość ojczyzny. Wysłuchały też pogadanki historycznej o przebiegu bitwy. Uczniowie z klas młodszych odwiedzili w tym tygodniu pomnik poświęcony pamięci rodziny Ankurowskich (wymordowanej przez Niemców w 1942 roku). „Patriotyczne Zaduszki” i opieka nad lokalnymi miejscami pamięci są wieloletnią tradycją naszej szkoły.

Tekst: Jacek Królak
Zdjęcia: Aneta Stasiak, Iwona Ankurowska, Paulina Wywiał, Ewa Nowak

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl