Sobota, 4 lipca 2020
imieniny: Malwiny, Izabeli, Aureliana

Strona główna

Centrum Twórczości Ludowej w Osinach otwarte !

03.10.2011 | Napisał: Admin | Kategoria: Osiny

W Osinach jedno z najważniejszych wydarzeń w kilkusetletniej historii wsi.
W niedzielę, 2 października 2011r. otwarte zostało Centrum Twórczości Ludowej.

 

 

 

Wójt Marek Kukiełka powitał wszystkich gości przybyłych na uroczystość, w szczególności zaś mieszkańców wsi i gminy oraz powiedział, że: „Działalność otwieranej placówki ma przypominać historię, tworzyć współczesną kulturę, jedność zgodę i współpracę między ludźmi oraz przybliżać turystom świat naszej wsi, a Osiny to najbardziej rolnicza spośród miejscowości gminy Mirzec. Mieszka tu najwięcej prawdziwych rolników. Dlatego też w otwieranym Centrum powinniśmy pokazywać ludową kulturę młodzieży i mieszkańcom miast, abyśmy nie zapomnieli własnej  tradycji.”

Po gospodarzu gminy wystąpił Paweł Lewkowicz autor wniosku aplikacyjnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich „Odnowa i rozwój wsi”, przypominając okoliczności powstania Centrum Twórczości Ludowej, które ma nie tylko służyć zachowaniu historii i dorobku materialnego, lecz także ma pełnić funkcję społeczną, ma integrować wieś. „Życzę Państwu, byście w Centrum kultywowali tradycję, bym mógł przyjechać tu za trzy lata z moją córeczką, byśmy mogli zobaczyć zabytki przeszłości, ale i to, co przyszłość wyznacza, bo żeby móc z sensem w przyszłość spoglądać, należy umiejętnie zerkać w przeszłość.”

Radna Sejmiku Wojewódzkiego Świętokrzyskiego reprezentująca Urząd Marszałkowski Jolanta Kręcka, powiedziała: „Cieszę się, że gmina Mirzec rozwija się tak prężnie, czego Wam gratuluję. Jesteście Państwo kolejną perełką na mapie województwa. Do muzeum chcę przekazać rzeźbę sowy będącej symbolem mądrości, niech przyniesie Wam szczęście.”

Wystąpił także poseł Krzysztof Lipiec, mówiąc: „Jestem tu przede wszystkim po to, złożyć głęboki pokłon ludziom, którzy nie ulegli, wytrwali i wywalczyli to, co dzisiaj nie jest takie łatwe, bo wszyscy chcą się instytucji kulturalnych pozbywać. W gminie Mirzec jest inaczej. Władze podjęły się bardzo poważnego przedsięwzięcia i za to składam wielkie dzięki i należny szacunek wójtowi, radzie dyrektorowi szkoły, bo tego typu inicjatywy zasługują na wielka pochwałę. Jestem przekonany, że Centrum Twórczości Ludowej będzie tętniło życiem każdego dnia i niech będzie wspaniałą wizytówką gminy Mirzec i całego województwa świętokrzyskiego. Niech z mieszkańców Osin wszyscy biorą wzór. Szczęść Wam Boże".

„Tego rodzaju inwestycjepozwalają nam wierzyć, że nasza tradycja, nasz dorobek narodowy przetrwają w czasach, gdy bezmyślnie kopiujemy zachodnie wzory, zapominając o tożsamości narodowej. Cieszę się, że czasy, gdy myślało się o tylko budowie infrastruktury, o rzeczach potrzebnych w pierwszej kolejności, odsuwając na plan dalszy sprawy kultury, odeszły w przeszłość” – stwierdził w trakcie swego przemówienia wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski.

Po przemówieniach nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, po którym proboszcz miejscowej parafii ks. Dariusz Maciejczyk poświęcił budynek, po czym zgromadzeni udali się na salę konferencyjną Centrum, by obejrzeć krótką część artystyczną przypominającą przedwojenne początki szkoły w Osinach i jej patrona, pierwszego dyrektora Gustawa Kwiecińskiego. Następnie wszyscy udali się na zwiedzanie wspaniale odnowionego budynku starej szkoły.

O godzinie 14.00 na szkolnym boisku rozpoczął rodzinny festyn. Fotograficzną relację z jego przebiegu przedstawimy jutro.

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl