Piątek, 18 września 2020
imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

Strona główna

Ocalili od zapomnienia

18.06.2016 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

17 czerwca 2016r. w Szkole Podstawowej w Trebowcu podsumowano projekt „Ocalić od zapomnienia” realizowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich przez grupę nauczycieli i uczniów klas starszych na zajęciach pozalekcyjnych.

 


Autorki projektu: Anita Staszałek, Monika Łęcka i Krystyna Tomkowska utrwaliły historię szkoły poprzez opublikowanie folderu z pamiątkowymi zdjęciami i wspomnieniami mieszkańców wsi oraz absolwentów. W szkole zwisły również dwie tablice przedstawiające historię szkoły i wsi. Przybyli na spotkanie mieszkańcy Trębowca, wśród których byli również przedstawiciele władz samorządowych: wójt Mirosław Seweryn – absolwent Szkoły Podstawowej w Trębowcu, przewodnicząca Rady Gminy w Mircu Agnieszka Idzik-Napiórkowska, przewodniczący komisji kultury Jan Raczyński oraz radny wsi Stanisław Seweryn obejrzeli także prezentację multimedialną „Jak przeżyć wszystko jeszcze raz, jak ocalić ginący czas” będącą sentymentalną podróżą w przeszłość szkoły i wsi. Po niej wystąpiły „Trębolanki” ze swym opiekunem Piotrem Gąsowskim dając minirecital wykonanych w znakomitym stylu pieśni ludowych, a następnie dzieci z trębowieckiej podstawówki. Przedstawiły one w piękniej, miejscowej gwarze sztukę „Jak to w Trębowcu bywało” autorstwa dyrektor Krystyny Tomkowskiej. Uwagę widzów zwróciła nie tylko świetna gra małych aktorów, ale także klimat i trafność zaprezentowanych aktów przedstawienia przenoszącego starszych mieszkańców wsi do czasów ich dzieciństwa.

Na koniec Monika Łęcka, Anita Staszałek i Krystyna Tomkowska przekazały mieszkańcom wsi i gościom wydaną przez siebie książkę-folder „Trębowiec – śladami przeszłości. Zarys historii Szkoły Podstawowej w Trębowcu”. Zawarły w niej bogato udokumentowaną historię Trębowca z podaniem źródeł i ciekawostek jak chociażby etymologii miejscowych nazw. Książka wzbudziła duże zainteresowanie obdarowanych, którzy, nie czekając na powrót do domu, zaczęli od razu jej lekturę.

Za zrealizowanie niezwykle cennego projektu podziękowali wszystkim jego realizatorom, nauczycielom Szkoły Podstawowej w Trębowcu wójt Mirosław Seweryn, radny Stanisław Seweryn i dyrektor Krystyna Tomkowska.

Warto dodać, że wieczorowi wspomnień towarzyszyła niebezpieczna wichura. Spowodowała ona naruszenie konstrukcji poszycia dachowego budynku szkoły. Dzięki błyskawicznej interwencji miejscowych strażaków, wójta Mirosława Seweryna oraz druhów z PSP w Starachowicach dach ocalał. Zabezpieczono go doraźnie tak, by mógł być wyremontowany w najbliższym czasie.

Tekst i foto: Jacek Rafalski

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl