Piątek, 18 września 2020
imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

Strona główna

Szkoła w Osinach ma 100 lat !

17.06.2016 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

12 czerwca w Osinach świętowano niezwykły jubileusz. Miejscowa Szkoła Podstawowa im. Gustawa Kwiecińskiego ukończyła 100 lat. Utworzona w 1916 roku przetrwała wszystkie dziejowe zawieruchy, istnieje do dziś i jak na tak sędziwy wiek trzyma się całkiem dobrze.

 

 

Niezwykle ważną dla całej lokalnej społeczności uroczystość rozpoczęła Msza święta w parafialnym kościele celebrowana przez Jego Magnificencję księdza prałata Jarosława Wojtkuna, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Podczas nabożeństwa głos zabrał Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec. Po kościelnej ceremonii sprzed świątyni ruszył przez wieś barwny pochód. Za pocztem sztandarowym kroczyli goście, rodzice, uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. W progi dostojnej jubilatki przybyłych na uroczystość zapraszali uczniowie w szkolnych strojach odzwierciedlających różne okresy jej historii. Na parterze szkoły można było obejrzeć wystawę historyczną poświęconą patronowi placówki – przedwojennemu kierownikowi Gustawowi Kwiecińskiemu.

Dyrektor Zofia Siwiec serdecznie powitała gości na czele ze starostą starachowickim Dariuszem Dąbrowskim, wójtem gminy Mirzec Mirosławem Sewerynem, przewodniczącą Rady Gminy w Mircu Agnieszką Idzik-Napiórkowską oraz licznie przybyłą rodziną patrona. Następnie zaprosiła wszystkich w sentymentalną podróż po kartach dziejów szkoły. Przybliżyli ją młodzi aktorzy oraz artyści z zespołu „Wesołe Nutki”. Teatralne scenki i recytacje wzbogacone zostały piękną muzyczno-wokalną oprawą oraz prezentacją multimedialną. Wszystko to pozwoliło widzom poczuć niezwykły klimat i „magię” miejsca, jakim są Osiny, z ich przywiązaniem do historii i tradycji. Dyrektor Zofia Siwiec opowiedziała również o współczesnej szkole, realizowanych w niej licznych projektach edukacyjnych, inwestycjach, sukcesach uczniów oraz współpracy ze środowiskiem, której potwierdzeniem był występ zespołu ludowego „Osinianki”. Program artystyczny zakończyły taneczne popisy dzieci z zerówki oraz menuet w wykonaniu uczniów z klas II-IV. Przy okazji urodzin nie mogło zabraknąć również wielkiego tortu, zdmuchnięcia świeczek oraz chóralnego „Sto lat!” (w tym przypadku życzeń kolejnej „setki”). Ciepłych słów nie szczędzili również przemawiający: Dariusz Dąbrowski, Mirosław Seweryn, Agnieszka Idzik-Napiórkowska oraz reprezentująca ród Kwiecińskich Anna Młynarczyk. Po krótkiej przerwie goście wzięli udział w nietypowych lekcjach otwartych prowadzonych przez uczniów. Obejrzeli piękne przedstawienie teatralne „Kopciuszka” w języku angielskim, obserwowali ciekawe doświadczenia przyrodnicze, uczyli się kaligrafii oraz uczestniczyli w dawnych grach i zabawach.

Dalsza część szkolnego święta przebiegała na boisku. Sportowy piknik zapoczątkował wspólny taniec belgijski i pokazy taneczne dziewcząt z klasy VI, po których królowanie objęły gry podwórkowe. Dużym zainteresowaniem  wśród dzieci cieszyło się chociażby strzelanie do celu z procy. Niewątpliwą atrakcją imprezy był grill przygotowany przez rodziców i regionalne wiejskie specjały serwowane przez Koło Gospodyń Wiejskich (swojski chleb ze smalcem i ogórkiem – palce lizać!). Obsługą techniczną zajęła się OSP Osiny. Wielkie podziękowania należą się również księdzu proboszczowi Dariuszowi Maciejczykowi oraz osińskim radnym – Janowi Zawiszy i Marcinowi Driańskiemu. Zorganizowanie uroczystości ułatwili sponsorzy: Artur Wolski, Krzysztof Polak i Jacek Prokopczyk.

Tekst: Jacek Królak
Zdjęcia: Krzysztof Polak, Aneta Stasiak, Paulina Wywiał

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl