Piątek, 3 lipca 2020
imieniny: Anatola, Jacka, Ottona

Strona główna

Spacerkiem po gminie - zapomniany kamieniołom i lej po bombie

18.09.2011 | Napisał: Admin | Kategoria: Spacerkiem po gminie

Mijamy je codziennie. Są obok nas. Miejsca niepozorne, kryjące zapomniane historie.

 

 

 

Mijamy opisywaną w poprzednim odcinku mogiłę niemieckich żołnierzy i kilkanaście metrów za nią skręcamy w lewo. Przed nami ciemny korytarz utworzony nad drogą z gałęzi buków posadzonych w latach 70-tych pośród pamiętających wojnę sosen. Po kilkudziesięciu metrach buki rozstępują się, a droga prowadzi pod niewielkie wzniesienie. Przed nami Chybiec, tak nazywa się ta część lasu nieopanowana jeszcze przez buki.

Z lewej strony drogi, tuż przed wzniesieniem, za którym rozpościera się dolina Wężka, pośród dorodnych, prostych i strzelistych sosen widać niezwykle ukształtowane drzewo. Jego pień wygina się w łuk i kontrastuje z otoczeniem. Taki leśny odmieniec.

Jeszcze kilkadziesiąt kroków i przechodzimy na drugą stronę piaszczystej, leśnej drogi. Za nią, pośród drzew, ziemny szaniec porośnięty jagodzinami. Otacza on szeroki lej, z którego jeszcze kilka lat temu wyrastała dorodna wierzba. Jest to najprawdopodobniej ślad po zrzuconej przez Niemców w czasie wojny bombie. Wszak w lesie roiło się od partyzantów. Kilka podobnych lejów spotkać można było wzdłuż drogi Tychów Stary-Starachowice. Prace ziemne związane z budową linii kanalizacyjnej, gazowej i wodociągowej wzdłuż drogi zatarły ślady wojny.

Wracamy w stronę Gadki drogą znajdującej się zaledwie 50 metrów od tej, którą przywędrowaliśmy na Chybiec. Docieramy do skraju lasu i skręcamy na zachód. Po 400 metrach z prawej strony widać porośnięte wzgórze. To zgodnie z miejscowym nazewnictwem Skała, a inaczej kamieniołom głęboki na kilkanaście metrów, kryjący pokłady grubego białego piaskowca. Jego eksploatacja zakończyła się przed wieloma laty. Dziś służy za śmietnik, jak większość podobnych miejsc w gminie. Na szczęście uchowały się w nim trzy urokliwe wodne oczka stanowiące wodopój dla dzikiej zwierzyny i miejsce odpoczynku dzikich kaczek. Niegdyś wybierali się tu na płotki początkujący wędkarze. Obok Skały można spotkać zawsze sarny, a przy odrobinie szczęścia jelenie, dziki i lisy.

Ze Skałą związana jest opowieść sięgająca czasów II wojny światowej. To tu partyzanci mieli zlikwidować jednego z wojennych bandziorów, którego kości spoczywać mają na dnie jednego z zalanych wyrobisk.

Wracamy na biegnącą wzdłuż lasu drogę. Przed nami na wzniesieniu zabudowania Grzybowej Góry Podlesia. To już gmina Skarżysko Kościelne, ale my skręcimy w las, by dojść do miejsca niezwykłego. W niektórych publikacjach mówi się, że to stolica pradawnej Europy. Co z niej zostało opiszemy w następnym „Spacerku po gminie”.
Orientacyjne dane GPS opisywanych miejsc
Skała
51o07’27.64”N
20o59’33.90”E
Lej po bombie
51o06’55.07”N
21o00’00.74”E

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl