Środa, 8 lipca 2020
imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

Strona główna

Marcowe wieści ze Szkoły Podstawowej w Tychowie Starym

26.03.2016 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Najważniejsze, marcowe wydarzenia ze Szkoły Podstawowej w Tychowie Starym.

 

 

 


Wielkanoc 2016
„Są takie święta raz w roku, co budzą czas. Wszystko rozkwita w słońca blasku
i w sercach naszych radość trwa. Wszyscy na te święta czekamy z ochotą.”

Takimi słowami 22 marca 2016r. rozpoczęliśmy w naszej szkole akademię przybliżającą zwyczaje i tradycje Świąt Wielkanocnych. Uczniowie klasy II i V pod kierunkiem pani Izabeli Stachowicz i pani Kazimiery Sobczyk recytowali wiersze oraz inscenizowali obrzędy wielkanocne na tle przepięknej dekoracji. Uczennica klasy IV Julia Gwóźdź  pieśnią „Wierzę w Ciebie Panie” wprowadziła społeczność szkolną  w magię Nocy Zmartwychwstania. Nie zabrakło baby wielkanocnej, mazurka, koszyczków ze święconką, cukrowego baranka oraz cudownych pisanek. Dyrektor szkoły pani Beata Witkowska życzyła wszystkim, by Święta Wielkanocne były wzorem duchowego umocnienia i wzbogacenia dającego radość i nadzieję. Serdeczne podziękowania składamy Rodzicom, szczególne wyrazy uznania dla pani Emilii Owedyk, która wykazała się dużą pomysłowością i oryginalnością w wykonaniu strojów wielkanocnych pisanek.

Tekst: Izabela Stachowicz
Foto: Ewelina Zwolińska

Sprzątanie mogiły 2016
23 marca 2016 roku uczniowie klasy IV wraz z panią Alą Bonio udali się do lasu tychowskiego.  Znajduje się tam  mogiła żołnierzy, którzy walczyli w czasie II  wojny światowej, oddali swoje życie za nasz kraj. Jak co roku na kilka dni przed świętami,  tak i teraz dzieci i pani Ala posprzątali grób żołnierzy, złożyli kwiaty, zapalili znicze i pomodlili się za nich. To była prawdziwa lekcja historii ku czci polskich bohaterów. W zadumie, modlitwie i refleksji uczniowie złożyli hołd wielkim Bohaterom Żołnierzom polskim, którzy walczyli i zginęli w czasie wojny z Niemcami. Sprzątanie mogił byłych żołnierzy, to najlepszy sposób na naukę patriotyzmu. Ich akcję z wdzięcznością i uznaniem przyjęła pani dyrektor Beata Witkowska.

Tekst i foto: Ala Bonio

Wiosenny pokaz mody Koko Szalona 2016
15 marca 2016 roku w naszej szkole w sposób niecodzienny witaliśmy wiosnę. Uczniowie wszystkich klas mieli możliwość wzięcia udziału w niecodziennym pokazie wiosennej mody 2016 projektantki Koko Szalonej. W tę niezwykłą postać wcieliła się uczennica klasy piątej Julia Barszcz. Wiosną natomiast - główną, a jednocześnie niezwykłą i nietypową bohaterką była Weronika Mirota. W rolach prezenterek świetnie sprawdziły się  Natalia Kozieł i Marta Kotwica również z klasy piątej. Występujący modele i modelki prezentowali się w swych niecodziennych strojach oraz śpiewali odpowiednio dobrany repertuar znanych i popularnych wykonawców. Swym nietuzinkowym zachowaniem podczas modowego wybiegu oraz oryginalnym śpiewem zachwycili wszystkich zgromadzonych. Wiele owacji zdobyły dzieci: z klasy 0 Amelia Kawałek, Kasia Leszczyńska, Julia Stępień, Milena Zając oraz kierowca Dominik Kiepas, z klasy I Zuzia Gwóźdź, z klasy II Julia Kozieł i Oliwia Chojnacka, z klasy III Karolina Niewczas i Karolina Podgórska, z klasy IV Dominika Niewczas i Julia Gwóźdź oraz z klasy V Krystian Dziadowicz, Jakub Rudziński, Dawid Kruk, Bartosz Niewczas oraz Ewelina Zatorska. Nad całością występu czuwała pani Dorota Niewczas, a dekorację przygotowały panie Karolina Lucińska oraz Izabela Stachowicz. Uzupełnieniem uroczystości była wspólna nauka piosenki o wiośnie, indywidualna interpretacja przysłów związanych z tą porą roku oraz klasowe  projektowanie wiosennej mody.

Tekst: Dorota Niewczas
Foto: Ewelina Zwolińska

„Ratowanie jest OK.!”
14 marca 2016r. w naszej szkole odbyła się kolejna coroczna edycja szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, pod hasłem „Ratowanie jest OK.!”. Zajęcia były przeprowadzone w dwóch grupach wiekowych: kl. 0 – III i kl. IV – VI przez panią Aldonę Obarę w ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować” Fundacji WOŚP. Podczas przeprowadzonych zajęć dzieci szybko i sprawnie przypomniały sobie z ubiegłego roku schemat postępowania ratowniczego. Poprawnie wzywały pomoc, korzystając z telefonu komórkowych, utrwalały pojęcia: „resuscytacja krążeniowo – oddechowa”, „pozycja boczna ustalona”. Doskonaliły umiejętności sprawdzania przytomności i oddechu osoby poszkodowanej. Poszerzały swoją wiedzę i umiejętności z zakresu rozpoznawania zagrożeń tj. oparzeń, epilepsji, krwotoku, porażenia prądem, zadławienia, omdlenia i zasad udzielania pierwszej pomocy. Oprócz obejrzanego pokazu i filmów instruktażowych, uczniowie zdobytą wiedzę wykorzystali w trakcie ćwiczeń praktycznych na fantomach. Podsumowaniem zajęć było wykonanie klasowych plakatów promujących hasło „Ratowanie jest OK.!”. Każdy uczestnik szkolenia otrzymał certyfikat ukończenia szkolenia. Mamy nadzieję, że dzięki takim cyklicznym zajęciom organizowanym w naszej szkole z obecnych uczniów wyrosną świadomi mieszkańcy naszej gminy, którzy będą umieli bez obaw pomagać osobom poszkodowanym w wypadkach.

Tekst: Aldona Obara
Foto: Ewelina Zwolińska 

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl