Środa, 8 lipca 2020
imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

Strona główna

Obchody Święta Niepodległości w szkołach gminy Mirzec

12.11.2015 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

W szkołach gminy Mirzec miały miejsce akademie z okazji najważniejszego z narodowych świąt.

 

 

 


Zespół Szkół w Mircu
W akademii przygotowanej 10 listopada z okazji Święta Niepodległości uczestniczyli uczniowie podstawówki oraz gimnazjum. Prowadziła ją Iza Gralec, zastępczyni przewodniczącej gimnazjalnego samorządu. Uroczystość rozpoczęła się  Hymnem Polski odśpiewanym przez wszystkich uczniów. Następnie głos zabrała dyrektor Alicja Raczyńska. W swym krótkim wystąpieniu nawiązała do historii święta i powinności młodych Polaków względem ojczyzny, po czym rozpoczęła się właściwa część akademii. Złożyły się na nią patriotyczne pieśni w wykonaniu blisko pięćdziesięcioosobowego chóru Szkoły Podstawowej w Mircu oraz dwudziestoosobowego chóru gimnazjum. Uczniów do występu przygotowali Piotr Spadło i Sławomir Ziewiecki. Scenografię wykonała Anna Kawalec.
Na zakończenie głos zabrała ponownie dyrektor Alicja Raczyńska, dziękując artystom za wspaniały występ i apelując do młodzieży o wywieszenie przed domami biało-czerwonych flag. Pogratulowała również uczennicy klasy pierwszej Gabrieli Pomorskiej otrzymanego stypendium.

Tekst i foto: Jacek Rafalski

Szkoła Podstawowa w Tychowie Starym
10 listopada 2015 roku w Szkole Podstawowej w Tychowie Starym odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. W tej uroczystości uczestniczyła nie tylko społeczność szkolna, ale także rodzice i dziadkowie uczniów. Poprzez montaż słowno - muzyczny uczniowie klasy czwartej przedstawili rys historyczny ukazujący drogę naszego kraju do odzyskania wolności po 123 latach zniewolenia. Podkreślali przy tym patriotyzm Polaków, ich wytrwałość w dążeniu do wyzwolenia ojczyzny. Nad przygotowaniem uczniów czuwali pani Ala Bonio oraz pan Damian Szyszka. Na uwagę zasługują piękne stroje i rekwizyty z minionej epoki.  Dopełnieniem uroczystości były pieśni patriotyczne wykonane przez chór szkolny pod opieką pani Izabeli Stachowicz. Wymowną scenografię do występu przygotowały panie Monika Myszka i Ewa Szot. Cała szkoła nagrodziła młodych aktorów gromkimi brawami.

Na zakończenie pani dyrektor Beata Witkowska, dziękując artystom za występ i gościom za przybycie do naszej szkoły, stwierdziła, że była to wspaniała lekcja historii zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Tekst: Dorota Niewczas
Foto: Ewelina Zwolińska

Szkoła Podstawowa w Osinach
Szkolną uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła dyrektor Zofia Siwiec, która powitała szkolną społeczność oraz przybyłych gości,  księdza proboszcza Dariusza Maciejczyka i rodziców. Przypomniała również o symbolice i znaczeniu dnia 11 listopada 1918 roku w historii Polski. Doniosłość chwili podkreśliło wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie przez wszystkich hymnu państwowego. Następnie widzowie obejrzeli program artystyczny „Niepodległa. Dziękujemy, że możemy mówić po polsku!” przygotowany przez uczniów klas V-VI oraz zespół „Wesołe Nutki” pod kierunkiem Zofii Siwiec, Iwony Ankurowskiej i Jacka Królaka. W słowno-muzycznym montażu przypomniano okoliczności upadku Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ciężkie czasy rozbiorów i niewoli oraz długą, znaczoną tysiącami żołnierskich i powstańczych mogił drogę Polaków do niepodległości. Zaakcentowany został również lokalny epizod z czasów I wojny światowej, jakim była stoczona w 1915 roku bitwa pod Pakosławiem (w lesie tuż za Osinami). Przypomnieliśmy męstwo i ofiarność polskich żołnierzy z Legionu Puławskiego, których śmiały szturm przez torfowiska i bagna zadecydował o zwycięstwie. Po występie głos zabrał ksiądz proboszcz. Podziękował za zaproszenie i podkreślił, jak ważną rolę w kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej odgrywa pamięć o historii oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów naszych przodków.

Tekst: Jacek Królak
Zdjęcia: Aneta Stasiak

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl