Piątek, 3 lipca 2020
imieniny: Anatola, Jacka, Ottona

Strona główna

Spacerkiem po gminie - miejsce partyzanckiej bitwy

06.08.2011 | Napisał: Admin | Kategoria: Spacerkiem po gminie

W wędrówce po gminie dochodzimy niebiesko-czerwonym szlakiem prowadzącym przez las z Wąchocka do leśniczówki w Gadce. Stoi obok niej wzniesiony w 1995r. pomnik poświęcony partyzanckiej bitwie Batalionów Chłopskich z oddziałami niemieckimi w roku 1944r.

 

 

 

Leśniczówka pamięta lata międzywojenne, kiedy to została wzniesiona. W czasie okupacji leśniczym był w niej Seweryn Maczuga ps. „Wrzos”, dowódca 111 plutonu AK. W pobliskim lesie często przebywały partyzanckie oddziały zarówno AK jak i BCh. Pojawiał się w tej okolicy, jak wspominają ostatni żyjący partyzanci, także oddział partyzantów sowieckich. Okoliczna ludność bardzo aktywnie pomagała partyzantom. Zaopatrywała ich przede wszystkim w prowiant, pomagała przewozić broń i zbierała informacje o ruchach wojsk niemieckich.

3 września 1944 roku doszło do najprawdopodobniej przypadkowego spotkania oddziału niemieckiego z partyzantami Batalionów Chłopskich ze zgrupowania „Ośki” (Jan Sońta), którzy przebywali w tym czasie w leśniczówce. Polakami dowodził kpt. Jan Gruszka ps. „Bartos”. Doszło do wymiany ognia. Wkrótce pojawiły się większe siły niemieckie, które przypuściły szturm na las, gdzie bronili się partyzanci. Według świadków bitwy partyzanci z Batalionów Chłopskich dostali wsparcie ogniowe oddziału AK, który przebywał w tym czasie w rejonie lasu zwanego „Dębinką”.

”Bartosowi”  udało się odskoczyć od Niemców. Partyzanci nie ponieśli większych strat. Wśród hitlerowców było ok. 10 zabitych. Aby nie doszło do pacyfikacji wsi, miejscowy sołtys Kazimierz Dygas dostarczył na posterunek gestapo w Mircu pokaźną łapówkę w postaci prowiantu, jaki udało się zebrać wśród chłopów z Gadki.

Pomnik poświęcony bitwie odsłonięto w jej 51. rocznicę. Była uroczysta msza święta, przemówienia kombatantów i miejscowych władz. Młodzież z Gadki przygotowała część artystyczną. Licznie przybyli mieszkańcy wsi modlili się za partyzantów poległych w czasie II wojny światowej.

Przed zapomnianym nieco pomnikiem pojawiają się na Wszystkich Świętych kwiaty i znicze.
Do ciekawostek należy zaliczyć fakt, że kilkanaście metrów za nim został pochowany niemiecki żołnierz i Żyd. Niemiec uciekając przed sowietami w 1945 roku popełnił samobójstwo w stodole należącej do leśniczówki. O Żydzie miejscowi wspominają, że został przywleczony na linie za samochodem pod las i w ten sposób bestialsko zakatowany. Dziś po grobach nie ma śladu.

Przybliżone współrzędne GPS
51o07’16.26” N
21o00’33.39” E

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl