Piątek, 18 września 2020
imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

Strona główna

Wieści ze szkół

18.06.2015 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Maj i czerwiec to miesiące obfitujące w szkolne wydarzenia.

 

 

 


Szkoła Podstawowa w Tychowie Starym

Dziesięć Przykazań Leśnych

Szkoła Podstawowa w Tychowie Starym po raz pierwszy przystąpiła do konkursu organizowanego przez Nadleśnictwo Starachowice wraz z Towarzystwem Przyjaciół Lasu Koło „Kotyzka”. Konkurs nosił tytuł „10 Przykazań Leśnych”. Jego celem było podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. W ramach działań  uczniowie pod opieką nauczycieli Izabeli Stachowicz i Ewy Szot aktywnie włączyli się w proces edukacji przyrodniczej. Szkoła objęła opieką patronacką przydzielony obszar, wykonała plakat oraz przygotowała spektakl o tematyce ekologicznej, który został zaprezentowany 31.05.2015r. podczas Jarmarku u Starzecha. Po złożeniu sprawozdania z działań prowadzonych w obszarach patronackich i podsumowaniu wszystkich konkurencji zajęliśmy III zaszczytne miejsce. Uczniowie otrzymali wspaniałe nagrody ufundowane przez Starostę Powiatu Starachowickiego i Lasy Państwowe a także zebrali liczne pochwały i gratulacje za piękny występ od widowni Jarmarku u Starzecha.

Tekst i foto: Izabela Stachowicz 

Festyn Rodzinny

W niedzielę 7 czerwca  2015r. przy Szkole Podstawowej w Tychowie Starym odbył się Festyn Rodzinny, którego celem była integracja środowiska szkolnego i rodzinnego, wzmacnianie więzi rodzinnej oraz dobra wspólna zabawa.

Uroczystość otworzyła dyrektor Beata Witkowska, która serdecznie przywitała licznie przybyłych gości, życząc im wspaniałej zabawy i dobrego humoru.

W rolę konferansjerów wcielili się uczniowie Marysia Sobczyk i Kacper Płusa, którzy poprowadzili całą imprezę.

W pierwszej części wystąpili uczniowie klas I - III, którzy przedstawili montaż słowno - muzyczny z okazji  Dnia Mamy, Taty i Dziecka. Program zarówno wzruszył, jak i rozśmieszył widzów.

W kolejnej części programu najmłodsze dzieci z klasy 0 pokazały piękne układy choreograficzne i zaśpiewały dla swoich bliskich. Następnie wszystkie dzieci wręczyły swoim mamom i tatom własnoręcznie wykonane upominki -  broszkę i krawat, w których dumnie paradowali rodzice przez cały czas trwania imprezy.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej w Starachowicach przeprowadzili z dziećmi konkurs na temat bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach. Dzieci mogły obejrzeć wóz i motocykle policyjne, a nawet zrobić sobie zdjęcia. Na plac szkolny przyjechał także wóz strażacki z OSP w Mircu, który cieszył się również dużym zainteresowaniem. Uczniowie wsiadali do niego i przymierzali niektóre elementy stroju strażackiego.

Swoje umiejętności zaprezentowali także uczestnicy programu "Mam Talent", a grupa taneczno - wokalna miała zaszczyt przedstawić wszystkim rodzicom krakowiaka, oczywiście w pięknych ludowych strojach.

W przerwie między zabawami, konkursami i występami można było skosztować grillowanej kiełbaski  i skorzystać z piknikowej kawiarenki, gdzie czekały na wszystkich pyszne sałatki i  ciasta upieczone przez rodziców oraz zimne napoje. Atrakcji było wiele więcej, choćby: przejażdżka koniem, malowanie twarzy, popkorn, cukrowa wata  i lody.

Dyrektor szkoły  składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania Festynu Rodzinnego: nauczycielom, pracownikom obsługi, rodzicom, bo to dzięki nim tegoroczny piknik mógł nabrać prawdziwie rodzinnego wymiaru.

Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów, dzięki których uprzejmości i dobremu sercu przygotowano wiele atrakcji, a mianowicie: Piotrowi Belowskiemu właścicielowi firmy BEL – MET w Ostrożance, Grzegorzowi Miernikowi właścicielowi sklepu Lewiatan w Mircu, Jadwidze Barwin właścicielce restauracji Wiktoria w Mircu, Alicji i Grzegorzowi Zatorskim właścicielom hurtowni spożywczej w Starachowicach, Ewie Koniarz właścicielce Szkółki Bylin Drzew i Krzewów w Mircu oraz komendantowi gminnemu OSP w Mircu Pawłowi Staszałkowi, dyrektor Gminnego Domu Kultury i Integracji w Mircu Dorocie Tomaszewskiej, Justynie Swat, Renacie Surdy - pracownikowi Klubu Aktywności Wiejskiej w Tychowie Starym.

Tekst: Dorota Niewczas
Foto: Ewelina Zwolińska (więcej zdjęć na: http://www.spts.szkolnastrona.pl )

Szkoła Podstawowa w Tychowie Nowym

Mama to wielkie słowo, które jest wyrazem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Dla małego dziecka mama to najważniejsza osoba w jego życiu. Dlatego też co roku w Szkole Podstawowej w Tychowie Nowym nauczyciele pomagają dzieciom wyrazić ich miłość do mam organizując Dzień Matki. Podobnie było w tym roku. 26 maja uczniowie klas 0-III wystąpili na scenie, recytując wiersze, przedstawiając scenki oraz śpiewając piosenki. Na zakończenie dzieci złożyły swoim mamom życzenia oraz wręczyły własnoręcznie wykonane upominki w podzięce za trud wychowania oraz miłość, którą od nich na co dzień otrzymują. Następnie mamy wraz ze swymi pociechami udały się na słodki poczęstunek. Te krótkie chwile spędzone w szkole z pewnością na długo pozostaną w pamięci – zarówno dla Rodziców – szczęśliwych i dumnych ze swych pociech oraz uczniów, których trud, zaangażowanie i pokłady ogromnej miłości, jakie włożyli w przygotowanie uroczystości, zostały tak miło i szczerze przyjęte.

Życzymy naszym drogim Mamom dużo szczęścia, zdrowia oraz zadowolenia ze swych pociech.

Tekst i foto: Jolanta Węgrzyn

Święto Pieczonego Ziemniaka

Zgodnie z tą tradycją 30 września  w naszej szkole odbyły się obchody tego święta. Każda klasa dokonała prezentacji  swojego dania,  po czym przyszedł czas na degustację potraw. Wszyscy mogli posmakować  różnorodnych dań, wśród których znalazły się: kopytka, kartacze, placki ziemniaczane, sałatki ziemniaczane, domowe chipsy, zapiekanki z ziemniakami, pieczone ziemniaczki z sosem czosnkowym, sałatki jarzynowe.  Po doznaniach kulinarnych uczniowie wzięli udział w zabawach na szkolnym boisku. Uwieńczeniem imprezy było pieczenie w ognisku ziemniaków pochodzących z tegorocznych wykopków.

Tekst: Ewa Derlatka
Foto: Jolanta Węgrzyn

Sprzątamy Świat!

W piątkowe przedpołudnie 19 września nasza szkoła, jak co roku, uczestniczyła w akcji Sprzątania Świata. Uczniowie kl.O-VI wraz z nauczycielami zaopatrzeni w ochronne rękawice i worki uporządkowali teren wokół szkoły oraz pobocza i rowy w naszej miejscowości.

Tekst i foto: Ewa Derlatka

Spotkanie z policjantem

2 października uczniowie klas 0 – III naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Powiatowej Komendy Policji w Starachowicach - sierżantem S. Śpiewakiem. Dzieci miały okazję porozmawiać  o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem. Pan policjant uczulił także uczniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów  podczas podróży samochodem oraz  uwrażliwił na potrzebę bycia widocznym na drodze, czemu służyć mają elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać.

Tekst i foto: Jolanta Węgrzyn

Kolejne spotkanie z rycerzami

20 października 2014r. w naszej szkole po raz drugi odbył się pokaz historyczny w wykonaniu grupy historycznej "Rekonstrukto". Tym razem zaprezentowali występ pod hasłem  "Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka".

Tekst i foto: Jolanta Węgrzyn

Jesienne wycieczki

4 listopada  uczniowie klas 0-III mieli okazję obejrzeć spektakl pt. Świat Andersena w wykonaniu aktorów z Teatru Młodego Widza z Wolimierza w SCK w Starachowicach. Brzydkie Kaczątko, Nowe szaty Króla i Świniopas to utwory głęboko poruszające, dające wiele dobrych  wskazówek. Natomiast uczniowie kl. IV-VI  w ramach realizacji edukacji teatralnej obejrzeli spektakl pt. „Sherlock Holmes śladami zaginionej rodziny", którego źródłem i inspiracją dla twórców stały się m.in. utwory: „Ten obcy”, „Tajemniczy ogród”, „Pinokio”, „Przygody Tomka Sawyera”. Kolejną atrakcją wycieczki była wizyta w pizzerii Gruby Benek .  Uczniowie mieli  możliwość  obejrzenia pieca do wypieku pizzy i własnoręcznego wykonania pizzy.

Tekst: E. Grzelka, Ewa Derlatka
Foto: Jolanta Węgrzyn

Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Uczniowie klasy piątej zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, w którym przypomnieli o smutnych, ale też chlubnych wydarzeniach z  historii Polski. Wyjaśnili, co oznaczają polskie symbole narodowe.  Była to ciekawa lekcja historii zarówno dla tych dużych, jak i małych.

Tekst: Ewa Derlatka
Foto: Jolanta Węgrzyn

Śniadanie Daje Moc !

W dniu 7.11.2014 r. nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Śniadanie Daje Moc. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie klas 0-III, którzy wspólnie z wychowawcami zjedli śniadanie, pamiętając o tym, aby w posiłku i nie zabrakło witamin, minerałów, białka i węglowodanów.

Tekst i foto: Jolanta Węgrzyn

Nagrodzone w konkursie plastycznym

12 listopada 2014r. został rozstrzygnięty powiatowy konkurs plastyczny „BEZPIECZNI NA DROGACH” . Laureatką konkursu została uczennica naszej szkoły Małgorzata Niewczas z klasy III  zajmując III miejsce. Wyróżniona została również praca Aldony Sobuty  uczennicy z klasy I.

Tekst i foto: Jolanta Węgrzyn

Mikołajkowy poniedziałek

8 grudnia dzieci ze szkoły w Tychowie Nowym ruszyły do Starachowic na spotkanie mikołajkowej niespodziance. Starsi uczniowie z klas IV-VI obejrzeli w kinie Helios film pt. „Uwolnić Mikołaja”, a młodsi z klasy I i III mocno wspierały krasnali, którzy jak zwykle nie zostawili królewny bez pomocy, tym razem w filmie „Siedmiu krasnoludków ratuje Śpiącą Królewnę”.

Tekst i foto: A. Borowska

Ferie na lodowisku

Podczas ferii grupa uczniów wzięła udział w wycieczce na lodowisko, gdzie   doskonalili umiejętność jazdy na łyżwach. Choć dla niektórych była to pierwsza lekcja łyżwiarstwa, to wszyscy radzili sobie doskonale. Oczywiście nie obyło się bez upadków. Było przy tym mnóstwo śmiechu i pozytywnych wrażeń.

Tekst i foto: E. Grzelka

Z ekologią za pan brat

21 kwietna uczniowie naszej szkoły prezentacją teatralną pt.„Królewna Przygoda i siedmiu  krasnali” przygotowaną  przez  klasę II i III  rozpoczęli cykl zajęć ekologicznych z okazji Światowego Dnia Ziemi. Po przedstawieniu cała społeczność szkolna udała się we wcześniej obrane  miejsce i wspólnie posadzono trzy dęby,  którym nadano imiona. Następnego dnia   w Światowy Dzień Ziemi uczniowie w zespołach wykonywali plakaty przedstawiające posadzone dąbki w przyszłości, za 5, 10 i 15 lat. Później wszyscy wyjechali do SCK w Starachowicach na przedstawienia teatralne: „Pingwiny ratują Ziemię” kl.0-III, „Na scenie Olimpu” kl. IV-VI. Na koniec odwiedziliśmy Muzeum Przyrody i Techniki,  gdzie wzięliśmy udział w warsztatach ceramicznych.  Trzeci dzień naszego ekologicznego cyklu zamknęła prezentacja profilaktyczna pt. „Zdążyć przed dzwonkiem”.

Tekst: A. Borowska
Foto: Jolanta Węgrzyn

Wiwat Trzeci Maja !

Dla podkreślenia rangi kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja najmłodsi uczniowie naszej szkoły przygotowali program artystyczny „Wiwat Trzeci Maja!”. Na tle dekoracji akcentującej nasze symbole narodowe przypomnieli, co wydarzyło się 3 maja 1791 roku. Po występie mali aktorzy zostali nagrodzeni Medalami Małego Patrioty.

Tekst i foto: Jolanta Węgrzyn

Uczymy się ratować! - spotkanie z pielęgniarką

W piątek 15 marca naszą szkołę odwiedziła  pielęgniarka  z Ośrodka Zdrowia w Mircu – pani Regina Seweryn.  Na początku spotkania uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali  niezwykle pouczającego wykładu  na temat   zdrowego stylu życia, organizowania różnych działań profilaktycznych.  W drugiej części  spotkania dzieci poznały zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Następnie zdobytą wiedzę wykorzystały w trakcie ćwiczeń praktycznych na fantomie. Dzięki  takim zajęciom uczniowie kształtują odpowiednie nawyki zdrowotne, uczą się odpowiedzialności za siebie i innych.

Tekst: Ewa Derlatka
Foto: Jolanta Węgrzyn

Droga do sukcesu

Uczennica klasy III Małgorzata Niewczas  pod kierunkiem wychowawczyni Anety Borowskiej wzięła udział w Ogólnopolskim Małym Konkursie Recytatorskim. Swoją postawą zachwycała jury na kolejnych etapach. Eliminacje rejonowe odbyły się w SCK w Starachowicach, eliminacje wojewódzkie miały miejsce w MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim, a Finał XXV OMKR był 29 maja także w SCK w Starachowicach. Gratuluję finalistce - Małgosi wspaniałych prezentacji. Dziękuję za cierpliwość, wytrwałość i życzę dalszych sukcesów.

Tekst i foto: A. Borowska

Dzień Dziecka w kinie Helios

Tegoroczny Dzień Dziecka społeczność naszej szkoły świętowała w kinie Helios w Starachowicach. Tuż po przyjeździe uczniowie spotkali się z prezydentem Starachowic p. Markiem Materkiem, który częstował cukierkami i chętnie pozował do zdjęć z uczniami naszej szkoły. Następnie wszyscy udaliśmy się na ekranizację filmów. Młodsze dzieci obejrzały film o zabawnej żabie z problemami emocjonalnymi pt. "Rechotek", a starsza grupa film o najpotężniejszych superbohaterach Ziemi pt. "Avengers: Czas Ultrona". Po wyjściu  z sali kinowej na uczniów czekały kolejne atrakcje - warsztaty plastyczne, taneczne i językowe. Po wspólnej zabawie, zadowoleni i uśmiechnięci udaliśmy się w drogę powrotną.

Tekst i foto: Jolanta Węgrzyn

XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Głośne czytanie dzieciom od najmłodszych lat ma ogromny wpływ na ich wszechstronny rozwój  i  jest najskuteczniejszą metodą wychowania czytelnika. Dlatego 2 czerwca w naszej szkole  w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbyło się głośne czytanie fragmentów książki  F. H. Burnett      pt.  „Mała księżniczka”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie kl. II-VI wraz z nauczycielkami. Organizatorkami akcji były p. E . Derlatka i p. J. Węgrzyn.

Tekst: Ewa Derlatka
Foto: Jolanta Węgrzyn

Artystyczny sukces

10 czerwca 2015r. w sali  „Olimpia” przy Urzędzie Miasta w Starachowicach miało miejsce podsumowanie konkursu plastycznego  „Nie pal przy mnie stokrotnie proszę”. Wśród zaproszonych przez organizatorów  laureatów znalazła się uczennica naszej szkoły Kinga Sobuta.  Pod kierunkiem wychowawcy Anety Borowskiej wykonała pracę plastyczną, za którą przyznano Jej I miejsce. Gratulujemy Kindze sukcesu.

Tekst i foto: A. Borowska

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl