Wtorek, 7 lipca 2020
imieniny: Estery, Metodego, Kiry

Strona główna

Wieści ze szkoły w Osinach

07.06.2015 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Przełom maja i czerwca w Szkole Podstawowej w Osinach obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Przedstawiamy relację z tego, czym ostatnio żyła szkolna społeczność.

 

 

 

Święto Mamy i Taty na poważnie i … wesoło!

26 maja w Szkole Podstawowej w Osinach swoje święto obchodziły wszystkie mamy oraz tatusiowie naszych uczniów. Na wstępie dyrektor Zofia Siwiec podziękowała gościom za przybycie i złożyła im serdeczne życzenia. W części artystycznej rodzice wysłuchali wierszy w wykonaniu dzieci z „zerówki” i klasy I. Poprzez poezję dzieci wyrażały swoją wdzięczność za trud wychowania i miłość, przepraszały za kłopoty, jakie czasem sprawiają i zapewniały o swojej miłości do rodziców. Nie zabrakło życzeń szczerych i prostych, ale jakże „wielkich”. Uczniowie klasy III przedstawili inscenizację „Najważniejsze życzenia”. Spośród wielu z nich za najistotniejsze uznano jedno – „Aby nam nigdy nie brakło mamy  i taty”. Sprawa „Kto ważniejszy – mama, czy tata?” trafiła do „sądu”. Wśród uczniów klasy II byli zwolennicy „ojcowskiego stanowiska” i tacy, „którym matka bardziej bliska”. „Sędziowie” nie przyznali racji żadnej ze stron i ogłosili salomonowy „wyrok”, że obydwoje rodzice potrzebni są dziecku w domu. Uroczystość uświetnił przygotowany przez panią dyrektor występ uczennic klasy I, które wykonały na fletach piosenkę „Siedzi sobie zając pod miedzą” i uczniów klasy II, którzy odegrali rodzicom tradycyjne „Sto lat”. W drugiej części spotkania nie zabrakło emocji i dobrej zabawy. Rodzice musieli wykazać się zręcznością w różnych konkursach. Na koniec mamusie i tatusiowie otrzymali od swoich pociech upominki. I tak przy kawie, herbatce i słodkim poczęstunku miło upłynął wszystkim czas. Nad przygotowaniem i przebiegiem uroczystości czuwały wychowawczynie – Ewa Nowak, Alina Dudek i Małgorzata Cichocka.

Tekst: Ewa Nowak
Zdjęcia: Iwona Ankurowska

Projekt „Misja Przyroda” – Zielona Szkoła w Parku Narodowym

W ostatnim tygodniu maja uczniowie klas IV-VI ze szkół w Osinach i Jagodnem (łącznie 36 osób) wzięli udział w Projekcie „Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych”. Projekt był współfinansowany ze środków Fundacji „Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej - Counterpart Fund” i funduszy EOG pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii.  Celem przedsięwzięcia było budowanie wśród uczniów świadomości ekologicznej i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu oraz akceptacji dla terenów chronionych. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie poznali bogactwo gatunkowe otaczającego ich środowiska przyrodniczego i praktyczne znaczenie pojęcia różnorodności biologicznej. Młodzi przyrodnicy zakwaterowani byli w hotelu w Bodzentynie, który stanowił bazę wypadową do wędrówek po szlakach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Dzieciaki dzielnie pokonały trasy z Bodzentyna do Świętej Katarzyny oraz ze wsi Kakonin do Świętej Katarzyny przez Łysicę. Poznawały przy tym i uczyły się rozróżniać liczne gatunki roślin, ptaków i innych zwierząt. Ponadto uczestnicy wyprawy przeszli ze Huty Szklanej do Nowej Słupi zwiedzając po drodze kompleks klasztorny Świętego Krzyża. Podziwiali kościół, w którym wzięli udział w Adoracji Relikwiarza zawierającego drzazgi Drzewa Krzyża Świętego, Muzeum Diecezjalne, oraz podziemia klasztorne. Z odbudowanej wieży kościelnej zachwycali się roztaczającym się wokół krajobrazem.  Kolejnym punktem zwiedzania Św. Krzyża było Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz galeria widokowa nad gołoborzem. Pełni wrażeń podróżnicy zeszli do Nowej Słupi tzw. „Droga Królewską”.

Codzienne relacje ze swoich wędrówek uczniowie zamieszczali na profilu Facebooka. Popołudnia i wieczory to nie tylko nauka i praca. Był również czas na relaks i dobrą zabawę. Dyskoteka, wspólne śpiewanie przy gitarze, nowe znajomości – wszystko to doskonale zintegrowało uczniów z obydwu szkół biorących udział w projekcie.

Tekst: Aneta Gwóźdź i Aneta Stasiak
Zdjęcia: Maria Bernatek

Dzień Patrona Szkoły i Dzień Dziecka

W tym roku te obydwa ważne święta zbiegły się ze sobą w szkolnym kalendarzu. 1 czerwca uczniowie, nauczyciele i rodzice spotkali się w parafialnym kościele uczestnicząc we mszy świętej odprawionej przez księdza proboszcza Dariusza Maciejczyka w intencji Patrona Szkoły. Podczas nabożeństwa uczniowie przypomnieli postać i dokonania Gustawa Kwiecińskiego. Następnie barwny korowód ze sztandarem szkoły na czele przemaszerował przez wieś do szkoły. Wystarczyło kilka chwil, by dzieciaki „wyskoczyły” z uroczystych białych koszul i przedzierzgnęły się w turystów. Zaczęło się bowiem świętowanie Dnia Dziecka. Młodsi spędzili go na boisku. Bawili się i tańczyli oraz brali udział w zawodach sportowych. Niezawodni jak zwykle rodzice pomagali przy grillowaniu. Wspólnie z nauczycielami przygotowali też zabawne scenki, które bawiły młodych widzów niemal do łez.

Uczniowie klas IV-VI wyruszyli po przygody do pobliskiego lasu nad Iłżanką. Brali tam udział w pasjonującej grze terenowej w poszukiwanie ukrytego skarbu. Po emocjach wywołanych sportową rywalizacją i solidnych wdechach świeżego powietrza apetyty przy wspólnym ognisku wszystkim dopisywały. Dodatkową atrakcją był wóz strażacki z osińskiej jednostki OSP. Druh Marcin Driański czuwał nad bezpieczeństwem podczas naszej zabawy i opowiedział wiele ciekawych rzeczy o pracy strażaków.

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom pomagającym w organizacji tego świątecznego dnia oraz miejscowym sponsorom. Krzysztof Turek ufundował dla wszystkich dzieci kiełbaski, a Marcin Driański cukierki i lody.

Tekst: Jacek Królak
Zdjęcia: Aneta Stasiak, Ewa Nowak

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl