Wtorek, 7 lipca 2020
imieniny: Estery, Metodego, Kiry

Strona główna

Z wizytą na Olimpie

02.06.2015 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

14 maja 2015 roku  odbyła się w Szkole Podstawowej w Tychowie Starym premiera sztuki teatralnej pt. ,,Z wizytą na Olimpie”, którą przedstawił Teatrzyk Szkolny ,,Al”. Spektakl obejrzeli uczniowie szkoły. Natomiast 17 maja 2015r., w niedzielę sztukę obejrzeli mieszkańcy Tychowa Starego, Ostrożanki oraz okolicznych  miejscowości.

 

Widzowie zobaczyli, jak wygląda dzień na Olimpie. Posłuchali opowieści o bogach, którzy z wyżyn świętej Góry Olimp, na której wznosił się wspaniały pałac Zeusa sprawowali rządy.  Przenieśli się  w czasy początków świata, bogów i człowieka. Czy coś zmieniły minione wieki? Co z tego, o czym mówią mity jest aktualne do dziś? Obejrzeliśmy, jaką moc miał Zeus i inni bogowie, kto zasługiwał na szacunek, a kogo lepiej było unikać? Dowiedzieli się, że zawsze prawość i dobro zwycięża, a prawdziwa miłość kruszy nawet zatwardziałe serca.

Mity poruszają też takie uniwersalne zagadnienia dotyczące życia ludzkiego jak miłość i nienawiść, walka dobra ze złem, żądza władzy, poświęcenie i bohaterstwo, dążenie do sławy i marzenia o nieśmiertelności. Bohaterami mitów są bogowie, ludzie i herosi. Byli oni bardzo podobni do ludzi. Mieli swoich władców, swoje sfery wpływów, ulubione zajęcia. Grecja nazwana jest kolebką cywilizacji. To właśnie tam w okresie starożytności narodziła się demokracja. W antycznej Grecji powstawała wielka literatura, której podział na epikę, lirykę i dramat obowiązuje do dziś. Grecy stworzyli teatr. Byli także twórcami idei olimpijskiej. Literatura, architektura, rzeźba, ceramika do dzisiaj świadczą o geniuszu starożytnych Greków.

W sztuce wystąpili:
Zeus  - Sebastian Gulba
Hera - Julia Witkowska
Atena  - Maria Sobczyk
Demeter - Gabriela Pomorska
Kora - Dominika Myszka
Hades - Dawid Stępień
Prometeusz - Kacper Płusa
Hefajstos - Łukasz Sobczyk
Syzyf - Kuba Kurek
Dionizos - Michał Kieler
Hermes - Kacper Kosno
Bogini I - Natalia Składanowska
Bogini II - Natalia Kurek
Bogini III -  Angelika Kucharska
Sufler -  Kinga Kiepas
Operator kurtyny - Wiktor Michalski

Spektakl napisała i wyreżyserowała Ala Bonio, która od 24 lat prowadzi w szkole Teatrzyk Szkolny ,,Al.” Uczniowie zagrali bardzo dobrze swoje role, doskonale ukazali wady i zalety greckich bogów. Było też mnóstwo humoru. Młodzi aktorzy mieli piękne stroje, a grecka, antyczna muzyka nadała sztuce doskonały klimat. Niezwykłą dekorację wykonała pani Monika Myszka wspólnie z Alą Bonio. Publiczność nagrodziła aktorów gromkimi brawami.

Pan Michał Płusa z Rady Rodziców zakupił uczniom słodycze , a pan Jan Muszka  ufundował  młodym aktorom słodki poczęstunek.

Tekst: Ala Bonio
Foto: Ewelina Zwolińska

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl