Niedziela, 5 lipca 2020
imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny

Strona główna

Dzień Matematyki

11.03.2015 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

W Szkole Podstawowej w Jagodnem obchodzono Dzień Matematyki.

 

 

 


,,Matematyka jest delikatnym kwiatem,
który rośnie nie na każdej glebie
i zakwita nie wiadomo kiedy i jak’’
Jean Fabre

Marzec jest miesiącem matematyki, zaś 12 marca obchodzimy Dzień Matematyki. Matematyka to ,,Królowa Nauk” konieczna w życiu codziennym, jest podstawą innych nauk ścisłych. Wkracza także w dziedziny humanistyczne i przyrodnicze. Matematyka jest niezastąpiona w technice, architekturze i projektowaniu, sztuce, informatyce, przyrodzie, chemii. Z łatwością możemy dostrzec ją na co dzień w grach, w sklepie, na ulicy. Otaczają nas bryły geometryczne oraz wszechobecna symetria. „Matematyka jest miarą wszystkiego” - twierdził Arystoteles.

Świętując 9 marca 2015 roku Dzień Matematyki w naszej szkole, chcieliśmy podkreślić, że matematyka, to nie tylko trudne zadania, ,,suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda. Matematyka może być przyjemna i dawać radość. Święto zostało zapoczątkowane przez organizację „World Education Games” w 2007 roku. Od tego czasu było organizowane co roku w każdą pierwszą środę marca.

W pierwszych obchodach tego święta wzięło udział 286 tys. uczniów z 98 krajów świata. Światowy Dzień Matematyki z każdym rokiem rozrastał się. W 2012 roku wzięło w nim udział prawie 6 mln uczniów z całego świata. Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny programu e-math! 
Pierwsze ogólnopolskie obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku i wzięło w nich udział ponad 100 szkół z całej Polski.
Dni związane z matematyką to:
- 9 marca: Dzień Polskiej Statystyki;
- 12 marca: Dzień Matematyki;
- 14 marca: Dzień liczby Pi;
- 25 kwietnia - Dzień Maturzysty.

W programie Dnia Matematyki zaproponowaliśmy następujące punkty:
- ”Matematyka - królowa nauk” (słowo wprowadzające);
- poetycki obraz matematyki w interpretacji dzieci;
- ,,Matematyk z pasją’’ – spotkanie z zaproszonymi gośćmi;
- ”Matematyczne skojarzenia” - konkurencja uczniowie- nauczyciele;
- zabawy i gry matematyczne.

Szczególną atrakcją szkolnego święta matematyki był ,,Matematyk z pasją” z udziałem zaproszonych gości. W spotkaniu udział wzięli: pani Barbara Janiec  – pasjonat matematyki, pracownik naukowo - dydaktyczny Politechniki Śląskiej, wieloletni nauczyciel matematyki w SP
w Jagodnem oraz pan Kacper Łasocha - student III roku matematyki UJ, prezes Koła Matematyków Studentów UJ w Krakowie.

Goście  podzielili się z uczestnikami spotkania ciekawymi opowieściami
o tym jak narodziła się w nich fascynacja matematyką oraz jak rozwijać talenty matematyczne.

Uczniowie zaprezentowali hasła promujące matematykę. Odbył się niezwykle wyrównany pojedynek uczniów i nauczycieli na skojarzenia matematyczne. Uczniowie w grupach pracowali i bawili się, doskonaląc warsztat matematyczny. Spotkanie z matematyką w pozalekcyjnej scenerii było przyjemną i pożyteczną zabawą dla wszystkich uczestników.

Zaproszeni goście – Barbara Janiec i Kacper Łasocha, życzyli uczniom wielu przygód i radości w poznawaniu krainy matematyki. Na zakończenie obdarowali dzieci upominkami, za które serdecznie dziękujemy. Obchody Dnia Matematyki w SP z OI w Jagodnem zorganizowały Jadwiga Rafalska - Kawalec i Barbara Wiatr. Organizatorki dziękują gościom pani Barbarze i panu Kacprowi za przyjęcie zaproszenia i udział w spotkaniu.  Mottem przewodnim obchodów Dnia Matematyki było hasło: ,,Wszyscy dzisiaj się bawimy, matmie radość tym sprawimy”.

Tekst i foto: Jagoda Rafalska-Kawalec

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl