Środa, 8 lipca 2020
imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

Strona główna

Jasełka w szkołach gminy Mirzec

23.12.2014 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

W szkołach zapowiedzią nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia są m.in. jasełka.

 

 

 

Przedszkole Publiczne w Mircu
Boże Narodzenie to wyjątkowe święta pełne uroku, rodzinnego ciepła i wzajemnej życzliwości. Tradycje związane z tymi świętami kultywowane są od pokoleń i choć mijają wieki, nadal żyją w naszej pamięci i sercach. Na wigilijnym stole obok dodatkowego nakrycia zawsze znajdzie się miejsce na opłatek- „mały okruch anielskiego chleba”, którym dzielimy się z bliskimi składając sobie życzenia. Nostalgiczne i radosne dźwięki kolęd, uroczysta pasterka- wszystko to sprawia, że ulegamy magii świąt Bożego Narodzenia. Okres przedświąteczny jest wspaniałą okazją do przeżywania radości z narodzin Chrystusa oraz wspólnego kolędowania.

Doświadczyły tego mirzeckie przedszkolaki, bowiem w miniony piątek dały niezwykły popis swoich umiejętności aktorskich, wokalnych i tanecznych w programie o tematyce bożonarodzeniowej. Licznie zgromadzoną publiczność stanowili zaproszeni goście; wójt gminy Mirzec - Bogusław Nowak, Agata Mundzik, Jan Raczyński oraz rodzice przedszkolaków. Młodzi aktorzy w przepięknych kostiumach wprowadzili widzów w świąteczny nastrój, recytując wiersze i śpiewając piosenki, starsi zaś przedstawili historię Narodzenia Pańskiego, czyli tradycyjne jasełka. Anioły, pasterze i trzej mędrcy ze wschodu wędrowali do lichej stajenki, by oddać hołd największemu z królów, a prowadziła ich cudowna gwiazda. Radośnie brzmiały kolędy śpiewane przez dzieci, zwłaszcza te mniej znane zachwycały swoją prostotą. Mali artyści zaprezentowali się również w tańcu i choć futrzane okrycia pasterzy mocno grzały im plecy, nie ustawali. Po nich zwiewne anioły zdawały się fruwać, choć przecież nie miały skrzydeł. Na zakończenie spotkania wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia. Publiczność doceniła występ przedszkolaków i nagrodziła je gromkimi brawami, które w istocie im się należały. Słowa podziękowania za wspaniały występ popłynęły z ust wójta Bogusława Nowaka, który wręczył maluchom słodką niespodziankę i złożył wszystkim najlepsze życzenia świąteczne.To był niezwykły dzień dla całej społeczności przedszkolnej a zwłaszcza dla maluchów. Ich występ był niepowtarzalny i wyjątkowy.

Za kilka dni taki sam świąteczny nastrój zagości w naszych domach. Oby tylko wzajemna serdeczność i życzliwość, jaką obdarzamy się wzajemnie w czasie świąt pozostała w nas na dłużej, bowiem wszyscy potrzebujemy jej każdego dnia.Dyrekcja i grono pedagogiczne serdecznie dziękują rodzicom przedszkolaków za obecność i pomoc w przygotowaniu tej niezwykłej uroczystości.

Tekst: Regina Stachowicz
Zdjęcia: Wioletta Cioroch i Magdalena Stachowicz

Szkoła Podstawowa w Osinach
Kolędowanie to prastary polski zwyczaj, który postanowiono przypomnieć przy okazji spotkania wigilijnego w Szkole Podstawowej w Osinach. Przed laty grupy kolędników wędrowały przez wieś, odwiedzały poszczególne gospodarstwa i życzyły gopodarzom pomyślności w Nowym Roku. Przebierańcy otrzymywali za to od gospodarzy dary w postaci jedzenia i drobnych datków pieniężnych. Obrzędy kolędnicze odbywały się zwykle w okresie od Wigilii Bożego Narodzenia do Trzech Króli  oraz w okolicach ostatków. Jedną z form kolędowania były tzw. „Herody” – przedstawienie o przyjściu na świat Jezusa, okrucieństwie króla Heroda i jego śmierci.

W klimat osińskiej inscenizacji wprowadziła publiczność Wioletta Kwapisz, która przepięknie zaśpiewała utwór „Jadą kolędnicy”. Role barwnych i wesołych kolędników odegrali uczniowie klasy piątej i szóstej: Błażej Bębas (Herod), Julia Kawalec (Anioł), Zuzanna Biesiadecka (Śmierć), Zofia Ankurowska (Diabeł), Dominik Pawelec (Turek), Cezary Bilski (Ułan), Łukasz Rafalik (Marszałek), Michał Fituch (Marszałek II), Olga Iwańska (Przodownica), Kamila Kuźdub (Dziad), Paula Szot (Córka), Patrycja Zawadzka (Gospodyni) i Maciej Kosno (Gospodarz).

Za swój występ młodzi aktorzy otrzymali gromkie brawa od kolegów i koleżanek oraz przybyłych na uroczystość gości: księdza proboszcza Dariusza Maciejczyka, opiekującej się Centrum Twórczości Ludowej Małgorzaty Spadło i rodziców.

Kolejnym punktem programu był szkolny koncert kolęd. Rozpoczęły go dzieci z oddziału przedszkolnego, które pod kierunkiem Aliny Dudek zaśpiewały „Grudniowe noce”. Uczniów pozostałych klas do występu przygotowała Iwona Ankurowska. Usłyszeliśmy kolejno przepiękne kolędy: „Nie płacz Jezu” (klasa I), „Gwiazdeczka” (klasy II-III), „Gore gwiazda Jezusowi” (klasa IV), „Przybieżeli do Betlejem pasterze” (klasy V-VI). Na zakończenie zagrał i zaśpiewał szkolny zespół „Wesołe Nutki” prowadzony przez dyrektor Zofię Siwiec („Lulajże Jezuniu”, „Mroźna cisza”, „Nuż my dziatki zaśpiewajmy”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Wigilia”). Imprezę poprowadziła Oliwia Bonio (kl. V).

Po artystycznych występach uczniowie z wychowawcami udali się do klas na wigilijne spotkania. Łamanie się opłatkiem, serdeczne życzenia oraz przygotowany przez rodziców tradycyjny poczęstunek, pozwoliły wszystkim poczuć, że święta tuż, tuż…

Tekst: Jacek Królak
Zdjęcia: Aneta Stasiak

Szkoła Podstawowa w Trębowcu
16 grudnia 2014r. odbyło się spotkanie przedświąteczne uczniów, nauczycieli, pracowników Szkoły Podstawowej w Trębowcu i rodziców, na które przybył zaproszony gość - Stanisław Seweryn, sołtys i zarazem radny Trębowca. Dzieci pod kierownictwem Bożeny Dróżdż, w przepięknej scenerii, zaprezentowały jasełka bożonarodzeniowe. Spektakl został ciepło przyjęty przez publiczność i nagrodzony gromkimi brawami.

Stanisław Seweryn i Anita Staszałek obdarowali dzieci słodkościami. Pan radny złożył wszystkim życzenia i zaśpiewał wspólnie z zebranymi kolędę pt. „Wśród nocnej ciszy”.

Dyrektor Krystyna Tomkowska życzyła uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku.W szkole zapanowała świąteczna atmosfera. Rozpoczęły się wigilie klasowe- spotkania integrujące zespoły klasowe z wychowawcami.

Z kolei 19 grudnia 2014r. uczniowie każdej klasy zaśpiewali  kolędy dla swoich nauczycieli, wychowawców i pracowników szkoły. Przedświąteczny nastrój udzielił się wszystkim zebranym, zapanowała rodzinna atmosfera. Zabrzmiały wspólnie śpiewane kolędy, po czym uczniowie wręczyli swoim nauczycielom i pracownikom szkoły upominki – anioły oraz karty z życzeniami świątecznymi wykonane samodzielnie przez dzieci pod kierunkiem Moniki Łęckiej i Anny Potrzeszcz.

Tekst: Krystyna Tomkowska, Małgorzata Zając
Foto: Katarzyna Niewczas, Anna Potrzeszcz

Szkoła Podstawowa w Mircu
Społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej w Mircu co roku organizuje klasowe wigilie. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami ulegają świątecznemu nastrojowi, łamią się opłatkiem, składają sobie życzenia, śpiewają kolędy i spożywają postne potrawy.

Dopełnieniem tradycji są wystawiane jasełka bożonarodzeniowe. Tym razem przygotowali je Anna Dudek oraz Piotra Spadło. Dekorację wykonała Agnieszka Biernacka. W przedstawieniu wystąpili uczniowie klas V i VI: Magda Zawadzka, Krzysztof Rokita, Karolina Nowak, Karolina Gralec, Monika Duś, Klaudia Barszcz, Zuzia Dudek, Kinga Ferenc, Kasia Dudek, Marcin Gralec, Zuzia Surdy, Weronika Dolega, Zuzia Gieras, Karolina Zając, Antek Staszałek, Wiktoria Słyk, Maciek Poński i Maciek Sieczka.

Na zakończenie uroczystości dyrektor Alicja Raczyńska złożyła zebranym serdeczne, świąteczne życzenia. Podsumowaniem tego wyjątkowego dnia była wspólna wigilijna wieczerza wszystkich pracowników mirzeckiej podstawówki.

Tekst i foto: Tomasz Kuźdub

Szkoła Podstawowa w Tychowie Starym
W piątek 19 grudnia 2014 roku w Szkole Podstawowej w Tychowie Starym miały miejsce jasełka, które zaprezentowali uczniowie  z klas III i IV. Nad oprawą słowno – muzyczną czuwały panie Izabela Stachowicz i Kazimiera Sobczyk. Oryginalną dekorację wykonała pani Ewelina Zwolińska.

Uczniowie pięknie odegrali role Świętej Rodziny, Mędrców ze Wschodu, pastuszków, aniołków oraz dzieci. Oprócz społeczności szkolnej na uroczystość zostały zaproszone osoby samotne z Tychowa Starego i Ostrożanki.  Wszyscy zebrani ze wzruszeniem i łzą w oku przyglądali się występom i podziwiali dziecięcy śpiew.

Po przedstawieniu pani dyrektor Beata Witkowska podziękowała „młodym aktorom” i ich opiekunom za wspaniałe przedstawienie oraz złożyła wszystkim zgromadzonym ciepłe życzenia świąteczne: "Cudownych, szczęśliwych chwil spędzonych w gronie rodzinnym, a w nadchodzącym Nowym Roku jak najmniej trosk i kłopotów."
Inscenizacja jasełek doskonale wprowadziła wszystkich  w świąteczną atmosferę.

Tekst: Dorota Niewczas
Foto: Ewelina Zwolińska

Gimnazjum Publiczne w Mircu
19 grudnia  w Gimnazjum Publicznym w Mircu miały miejsce wigilie klasowe, poprzedzone przedstawieniem bożonarodzeniowym.W tegorocznych jasełkach zaprezentowali się uczniowie klasy II d, których przygotowała Ewa Sabat - Surdy. Świetny tekst przedstawienia oraz niebanalne przesłanie wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój oraz uświadomiły nam ich wartość. Całość uświetnił chór ,,Camerata"  prowadzony przez pana Sławomira Ziewieckiego oraz cudowne dekoracje wykonane przez panią Annę Kawalec. Doskonały występ został doceniony przez widzów gromkimi brawami. Uroczystość zakończyły życzenia złożone wszystkim uczniom i pracownikom szkoły przez dyrektor Teresę Gach i przedstawicieli SU.

Tekst: Anna Szot
Zdjęcia: Klaudia Seweryn

 

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl