Środa, 8 lipca 2020
imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

Strona główna

Ślubowali i świętowali Dzień Nauczyciela

31.10.2014 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

W październiku pierwszaki w poszczególnych szkołach zostają symbolicznie przyjęci w poczet uczniów. Najczęściej dzieje się to w Dniu Edukacji Narodowej.

 

 

 

Gimnazjum Publiczne w Mircu
14 października był bardzo ważnym dniem również w mirzeckim gimnazjum. Trzy klasy pierwszoklasistów złożyło ślubowanie na sztandar szkoły. W okolicznościowych przemówieniach zwrócili się do nich: Teresa Gach, wójt Marek Kukiełka, przewodnicząca Rady Rodziców Iwona Gieras, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mircu Alicja Raczyńska oraz przewodnicząca Szkolnego Samorządu Klaudia Kruk. Od dyrektor mirzeckiej podstawówki i Rady Rodziców pierwszoklasiści otrzymali upominki, za co zrewanżowali się krótkimi występami artystycznymi. Teraz nic innego nie pozostaje robić jak chodzić do szkoły i się uczyć. Tak mało, a tak wiele.

Tekst i foto: Jacek Rafalski

Szkoła Podstawowa w Mircu
Zgodnie z przyjętym od kilku lat obyczajem w Szkole Podstawowej w Mircu Dzień Edukacji Narodowej jest jednocześnie świętem pierwszoklasistów. 14 października uroczyste ślubowanie przy sztandarze szkoły złożyło 36 pierwszaków z klas Ia oraz Ib. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz gminy: wójt Marek Kukiełka, przewodniczący Rady Gminy w Mircu Mirosław Seweryn oraz kierownik ZOEASiP Agata Mundzik. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło też pani Justyny Stępień - przewodniczącej Rady Rodziców oraz dyrektorów mirzeckiego przedszkola i gimnazjum. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod opieką swoich wychowawców pani Jadwigi Pastuszki oraz pani Doroty Zagajnej. Celująco zdali egzamin ze znajomości przepisów ruchu drogowego i symboli narodowych przed Koszałkiem Opałkiem i Biedronkiem.

Oprawą muzyczną imprezy zajął się pan Piotr Spadło.

Wszyscy pierwszoklasiści zostali pasowani symbolicznym ołówkiem na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kamili i Józefa Spytków w Mircu przez dyrektor szkoły Alicję Raczyńską. Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści zostali obdarowani licznymi upominkami od zaproszonych gości i kolegów z klasy II. Po części oficjalnej uczniowie i goście udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Ślubowali:

Klasa I a
1. Bilska Magdalena
2. Cioroch Aleksander
3. Dolega Bartosz
4. Dolega Jan
5. Dolega Oliwia
6. Kalista Mikołaj
7. Kawalec Franciszek
8. Pacek Miłosz
9. Serafin Olaf
10. Słomiński Piotr
11. Sobczyk Amelia
12. Spadło Lena
13. Stępień Maciej
14. Stompor Aleksandra
15. Strzelec Filip
16. Szczepanowski Marcel

Klasa I b
1. Celuch Paweł
2. Jędrasek Mikołaj
3. Klusek Wiktoria
4. Kucharczyk Bartosz
5. Krzak Bartłomiej
6. Lech Paulina
7. Lipiec Daniel
8. Łoboda Aleksandra
9. Rokita Marcel
10. Rułka Kacper
11. Rybaniec Alan
12. Serafin Aleksandra
13. Spadło Ada
14. Spadło Paweł
15. Spadło Zuzanna
16. Stępień Aleksandra
17. Węgrzyn Adam
18. Wyglądacz Karol
19. Zaborski Bartosz
20. Ząbecka Klaudia

Tekst: Jadwiga Pastuszka
Foto: Tomasz Kuźdub

Dzień Edukacji Narodowej był również świętem nauczycieli. Czworo z nich 15 października na uroczystej gali, jaka odbyła się w hali lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, zostało odznaczonych Medalami za Długoletnią Służbę. Odznaczenia z rąk pana Grzegorza Dziubka – wicewojewody świętokrzyskiego w asyście Małgorzaty Muzoł - Świętokrzyskiej Kurator Oświaty otrzymali: Jadwiga Pastuszka - Medal Srebrny za Długoletnią Służbę, Piotr Spadło - Medal Srebrny za Długoletnią Służbę, Iwona Grzesik-Kleczaj - Medal Srebrny za Długoletnią Służbę oraz Anna Dudek - Medal Brązowy za Długoletnią Służbę. Uroczystość uświetnili swoim koncertem Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz.

Tekst: Joanna Jaśkiewicz
Foto: Mirosław Seweryn

Szkoła Podstawowa w Osinach
„A zwyczaj pasowania pozostał” Pod takim hasłem odbyła się 14 października uroczystość ślubowania pierwszoklasistów w Publicznej Szkole Podstawowej im. Gustawa Kwiecińskiego w Osinach. Swoją obecnością „bohaterów dnia” zaszczycili wójt Marek Kukiełka, przewodniczący Rady Gminy Mirzec Mirosław Seweryn, radni: Agnieszka Napiórkowska, Jan Raczyński, Marcin Driański i Roman Stompór, kierownik ZOEASiP w Mircu Agata Mundzik, ksiądz proboszcz Dariusz Maciejczyk i sołtys Jan Zawisza. Dyrektor szkoły Zofia Siwiec gorąco powitała przybyłych gości oraz całą szkolną społeczność – uczniów, rodziców  i pracowników szkoły.

Teraz wszyscy przenieśli się na chwilę w czasy średniowiecza. Uczniowie klasy V odegrali scenkę rycerskiego turnieju zakończonego pasowaniem na rycerza młodego giermka, który zwyciężył w zawodach. W roli króla wystąpił Maciej Kosno, turniejową walkę stoczyli Filip Bonio i Filip Kosno, dworzanie to Kacper Niewczas i Przemysław Bednarczyk, a damy dworu – Patrycja Zawadzka i Natalia Żebrowska. Krótka inscenizacja pomogła wszystkim zrozumieć, skąd wywodzi się zwyczaj pasowania na ucznia.

Podobnie jak młodego giermka, który musiał wykazać się odwagą, męstwem i znajomością rycerskiego rzemiosła, poważna próba czekała pierwszaków. Musieli udowodnić, że zasługują na miano prawdziwych uczniów. Na scenie prezentowali swą wiedzę o Polsce, zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz uczniowskich prawach i obowiązkach. Swój pierwszy egzamin zdali doskonale i można było przystąpić do ceremonii. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu państwowego hymnu, pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i zostali przez panią dyrektor pasowani na uczniów. W ten sposób do szkolnej braci wstąpili: Wiktoria Bębas, Michał Drabik, Dominika Dzik, Irmina Gibała, Maria Krogulec, Bartosz Nowakowski, Julia Piasek, Jan Rokita, Nikola Stachowicz, Adrianna Stompór i Marta Tomaszewska. Przyjęli oni serdeczne życzenia sukcesów w nauce i zostali hojnie obdarowani przez władze samorządowe, rodziców oraz koleżanki i kolegów z oddziału przedszkolnego, klasy II i III. Na zakończenie tego niezwykle udanego i emocjonującego dnia czekał ich słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów przygotowała według autorskiego scenariusza wychowawczyni klasy I – Ewa Nowak.

Tekst: Ewa Nowak, Jacek Królak
Foto:: Aneta Stasiak

Szkoła Podstawowa w Trębowcu

14 października 2014 roku  w Szkole Podstawowej w Trębowcu  uczniowie zorganizowali pod kierunkiem opiekunów Samorządu Uczniowskiego uroczystą akademię z okazji Dnia Nauczyciela. Recytowali wiersze i śpiewali piosenki dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. Wychowankowie w podziękowaniu za trud pedagogiczny wręczyli im kwiaty i laurki. Życzyli swoim nauczycielom wytrwałości i wszystkiego dobrego. Po części artystycznej głos zabrała pani Dyrektor, która w imieniu swoim i innych pracowników szkoły podziękowała dzieciom za występ i życzyła całemu gronu pedagogicznemu  wielu sukcesów w dalszej pracy. Uwieńczeniem spotkania był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych uczniów.

Tekst i foto: Anna Potrzeszcz

Szkoła Podstawowa w Tychowie Starym
17 października 2014 roku w  Szkole Podstawowej w Tychowie Starym  odbyła się niecodzienna uroczystość-  ślubowanie i pasowanie na uczniów dzieci z klasy I.

Na to  doniosłe   wydarzenie przybyli przedstawiciele lokalnych władz: wójt Marek Kukiełka, przewodniczący Rady Gminy w Mircu Mirosław Seweryn, wiceprzewodniczący Rady Gminy w Mircu Jan Raczyński,  kierownik Obsługi Szkół i Przedszkoli Agata Mundzik,  miejscowi radni Tadeusz Sobczyk i Jan Myszka  oraz przewodniczący Rady Rodziców Michał Płusa. Obecni byli  również rodzice dzieci składających ślubowanie oraz  cała społeczność szkolna. Uczniowie zaprezentowali ciekawy program artystyczny przygotowany pod kierunkiem  wychowawcy  Doroty Niewczas. Przybywając  kolejno do  czterech krain: Muzyki, Pracowitości, Miłości i Wiedzy, dzieci zaprezentowały w nim swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. W pokonywaniu trudów podróży pomagały im dzieci z szóstej klasy: Julia Witkowska,  Maria Sobczyk, Gabriela Pomorska oraz Angelika Kucharska. Swój debiutancki szkolny egzamin pierwszoklasiści zdali na szóstkę.

Punktem kulminacyjnym całej uroczystości był sam akt ślubowania  i pasowania na ucznia przez panią dyrektor Beatę Witkowską, ukoronowany wręczeniem pamiątkowych dyplomów. Najmłodsi uczniowie szkoły zostali włączeni w poczet braci uczniowskiej, a byli to: Oliwia Chojnacka,  Julia Kozieł, Marcel Krasiński, Daniel Myszka, Aleksandra Nobis, Dawid Nosowicz, Natalia Owedyk, Wiktor Podgórski, Dominik Serafin, Aleksander Sikora, Zuzanna Spadło, Weronika Stąpór i Dawid Stępień.

Następnie pierwszoklasiści przyjęli życzenia i prezenty. Upominki wręczyli wójt Marek Kukiełka wraz z kierownik Agatą Mundzik, radni wsi oraz Rada Rodziców. Wiele ciepłych słów skierował do dzieci przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Kacper Płusa. O uczniach z klasy pierwszej nie zapomnieli także  starsi koledzy z klasy drugiej. Pod opieką pani Aldony Obary przedstawili krótki program artystyczny i dali młodszym kolegom upominki. Ostatnim punktem uroczystości był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Ślubowanie było dla wszystkich  wielkim przeżyciem i pozostanie w  pamięci na długie lata.

Tekst: Dorota Niewczas
Foto: Ewelina Zwolińska

Szkoła Podstawowa w Małyszynie
Jest taki dzień w październiku , gdy uczniowie w odświętnych strojach i w świątecznych humorach obdarowują swych nauczycieli i wychowawców serdecznymi życzeniami za poświęcenie i trud włożony w ich wychowanie. Ten wyjątkowy dzień to Święto Edukacji Narodowej, obchodzone 14 października w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Małyszynie przygotowali uroczystą akademię upamiętniającą to święto.  Wierszem i piosenką wyrazili swą wdzięczność za przekazywaną wiedzę i trud włożony w kształtowanie ich serc i umysłów. Młodzi wychowankowie sprawili, że Dzień Nauczyciela stał się szczególnym dniem- świętem polskiej szkoły, nauczycieli, uczniów, rodziców, pracowników obsługi i tych, którzy szkołę prowadzą i nadzorują.

Tekst: Aneta Kozieł, Agnieszka Franczyk
Foto: Aneta Kozieł

Szkoła Podstawowa w Gadce
28 października w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Gadce odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy I. Na uroczystości obecni byli zaproszeni goście: wójt Marek Kukiełka, kierownik ZOEASiP Agata Mundzik oraz wiceprzewodniczący rady Jan Raczyński. Uczniowie klas I i VI zaprezentowali program artystyczny pt. „W Szkołolandii” przygotowany pod opieką wychowawcy Katarzyny Rozwadowskiej. Wszyscy pierwszoklasiści zostali pasowani symbolicznym ołówkiem na uczniów Szkoły  Podstawowej im. św. Jana Pawła II przez dyrektor Lidię Drożdżał. Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści zostali obdarowani upominkami od zaproszonych gości i rodziców. Po części oficjalnej uczniowie i goście udali się na słodki poczęstunek.

Ślubowali:
1. Amelia Błach
2. Filip Gładyś
3. Alicja Kukla
4. Igor Kozieł
5. Piotr Minda
6. Mikołaj Rafalski
7. Filip Rasz
8. Jakub Suwara
9. Lena Zając
10. Krystian Zagajny

Tekst: Katarzyna Rozwadowska
Foto: Anna Rafalska

Szkoła Podstawowa w Małyszynie
28 października 2014 r. w Szkole Podstawowej w Małyszynie odbyło się ślubowanie klasy pierwszej. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście: wójt gminy Mirzec  Marek Kukiełka, wiceprzewodniczący Rady Gminy w Mircu Jan Raczyński,  kierownik  oświaty Agata Mundzik,  miejscowi radni:  Agnieszka Idzik- Napiórkowska oraz Kazimierz Kozieł, a także przewodnicząca Rady Rodziców Iwona Stępień.

Szlifowanie formy do tak ważnego wydarzenia trwało od początku roku szkolnego. Pierwszoklasiści przygotowani przez wychowawczynię Bożenę Zielińską zaprezentowali program artystyczny, w którym pokazali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wspaniałym występem uczniowie udowodnili, że są gotowi do sumiennej pracy w szkole. Następnie przed wszystkimi zgromadzonymi i w obecności pocztu sztandarowego dzieci złożyły ślubowanie.

Kolejnym punktem programu było pasowanie na ucznia, którego dokonała dyrektor Katarzyna Rychlik przez symboliczne dotknięcie ramienia dziecka dużym ołówkiem. Życzenia wielu sukcesów w nauce, uśmiechu na co dzień i radości z poznawania świata, złożone przez panią dyrektor oraz pamiątkowe dyplomy wręczone przez wychowawczynię, stanowiły ważny aspekt tego wydarzenia.      Na zakończenie uroczystości głos zabrał wójt Marek Kukiełka, który życzył uczniom radości ze zdobywania wiedzy oraz samych dobrych stopni. Do życzeń dołączyli się radni, gratulując rodzicom wspaniałych pociech oraz wyrażając uznanie dla kreatywności i talentów aktorsko-piosenkarskich młodych artystów. Na pamiątkę tej wyjątkowej chwili pierwszoklasiści zostali nagrodzeni przez władze samorządowe, starszych kolegów oraz rodziców wspaniałymi upominkami.

Uroczystość zakończyła się wręczeniem pani dyrektor oraz wszystkim zaproszonym  gościom kwiatów i symbolicznych lizaków w postaci żelkowych drzewek. Potem  wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dzień ślubowania, pełen wrażeń i wzruszeń, na długo zostanie w pamięci małych uczniów.

Tekst : Bożena Zielińska
Foto: Aneta Kozieł

Szkoła Podstawowa w Tychowie Nowym
31 października 2014 r. odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Tychowie Nowym.  Świadkami tego ważnego wydarzenia w życiu dzieci rozpoczynających edukację byli ich rodzice, opiekunowie oraz wójt Marek Kukiełka, kierownik ZOEASiP w Mircu Agata Mundzik, dyrektor szkoły Eulalia Brudek i wychowawcy klas.

Ślubowanie to ważna i wzruszająca chwila, wielkie przeżycie dla pierwszoklasisty. W życiu każdego człowieka bywają momenty, które zaznaczają się w pamięci w sposób szczególny, pozostawiając w niej trwały ślad, a po latach wywołują uśmiech na twarzy, przywołują sentymentalne wspomnienia. W życiu dziecka taką chwilą jest pójście do szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się powitaniem zebranych gości oraz uczniów przez przewodniczącą Samorządu Szkolnego. W dalszej części spotkania nastąpiła prezentacja programu artystycznego przygotowanego przez uczniów klasy I pod opieką wychowawczyni Jolanty Węgrzyn.  Wiersze przeplatały się z wesołymi piosenkami. Uczniowie wypowiedzieli je i wyśpiewali z iście aktorskim kunsztem. Rumieńce na twarzach świadczyły o ogromnej tremie towarzyszącej małym aktorom. Powagi sytuacji dodawały odświętne stroje i ogromne zaangażowanie dzieci. Po zakończeniu części artystycznej nastąpił akt ślubowania i pasowanie na uczniów. Ceremonii tej dokonała pani dyrektor specjalnym piórem. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz legitymację szkolną. Następnie pierwszoklasiści przyjęli życzenia i prezenty. Upominki wręczyli wójt Marek Kukiełka wraz z panią Agatą Mundzik. O uczniach klasy pierwszej pamiętali także starsi koledzy z klas drugiej i trzeciej, którzy przygotowali drobne prezenty. Uroczystość zakończyło wystąpienie mamy jednego z uczniów klasy pierwszej, pani Iwony Niewczas. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć uczniowie udali się na słodki poczęstunek, który przygotowali dla nich rodzice.

Moment składania ślubowania oraz akt pasowania na ucznia na pewno pozostanie na długo w pamięci dzieci oraz ich rodziców. Gratulacje, kwiaty, uśmiechy, uściski dłoni towarzyszyły i podkreślały ważność tego dnia.

Tekst: Jolanta Węgrzyn
Foto: Izabela Matysek

 

 


 

 

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl