Niedziela, 5 lipca 2020
imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny

Strona główna

Uczą się z pasją

17.10.2014 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Od początku nowego roku szklonego uczniowie Szkoły Podstawowej w Osinach mają możliwość uczestniczenia w kolejnym projekcie współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego -poddziałanie 9.5 „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich”. Wnioskodawcą była Lokalna Grupa Działania „Razem na Rzecz Rozwoju”.

W projekcie „Nauka z pasją” skierowanym do uczniów zdolnych pracuje i zdobywa nową wiedzę, i umiejętności 18 dzieci z klas I-III oraz 22 z klas IV-VI.

Uczniowie klas młodszych, skupieni w „Klubie Kreatywnych Odkrywców”, biorą udział w warsztatach rozwijających: matematyczno-przyrodniczych, społeczno-kulturowych i czytelniczych oraz z języka angielskiego. Starsi koledzy i koleżanki z „Klubu Odkrywców” uczęszczają na warsztaty dziennikarskie w języku polskim i angielskim, warsztaty matematyczne i przyrodnicze. Ich uzupełnieniem będzie jednodniowy wyjazd edukacyjny do „Centrum Nauki Kopernik” w Warszawie w lutym przyszłego roku. Każdy uczestnik projektu został wyposażony w zestaw niezbędnych materiałów. Warsztaty prowadzone są z wykorzystaniem nowoczesnych pomocy dydaktycznych, programów multimedialnych oraz sprzętu interaktywnego. Dzieci uczą się i rozwijają swoje naukowe pasje poprzez aktywne działanie.

Zakończyły się już sobotnie warsztaty terenowe. Podczas pierwszej wyprawy członkowie „Klubu Odkrywców” poznawali środowisko naturalne najbliższej okolicy, zbierali próbki do dalszych badań, dokonywali odczytów temperatury i wilgotności powietrza. Ćwiczono praktyczne wykorzystanie znajomości skali. Dzieci mierzyły długość przebytej trasy, wyznaczały kierunki świata przy użyciu kompasu i na tej podstawie sporządzały mapkę. Dziennikarze gromadzili materiały do pierwszego wydania szkolnej e-gazety. Młodzi badacze dotarli do Pakosławia, gdzie pod pomnikiem żołnierzy z Legionu Puławskiego poznali dzieje walk toczonych w tym rejonie w 1915 roku.

Kolejny weekend to edukacyjna gra terenowa. Na wytyczonych przez opiekunów leśnych trasach ukryte zostały wskazówki pomocne w rozszyfrowaniu głównego hasła, którym była nazwa realizowanego w szkole projektu. Aby zdobyć wszystkie potrzebne informacje, trzeba było wykazać się umiejętnością orientacji w terenie, dokonywania pomiarów i obliczeń matematycznych, znajomością przyrody oraz historii i lokalnych tradycji. Emocje „poszukiwaczy skarbów” sięgnęły zenitu, a zabawa była doskonała!  Po naukowym i fizycznym wysiłku nie można zapominać o regeneracji nadwątlonych młodych organizmów. A więc ognisko. Jego rozpalenie przy padającym deszczu, to też niemała sztuka! Pachnące dymem, chrupiące kiełbaski znikały w mgnieniu oka. Wszyscy wrócili do domów zadowoleni i już po drodze pytali, kiedy następna wyprawa.

Podczas ostatniego wypadu w teren ekipa dziennikarzy przeprowadzała i filmowała wywiady z ciekawymi ludźmi z naszej miejscowości. Zadziwił nas Józef  Kawalec – lokalny „meteorolog”, który jak z rękawa sypał przysłowiami i ludowymi mądrościami związanymi z przepowiadaniem pogody. Aleksandra Kosowska i Marianna Kowal – znawczynie wiejskiej kultury i lokalnych tradycji, przekazały nam wiele cennych informacji o tym, jak dawniej wyglądały Osiny i życie ich mieszkańców. Artysta ludowy Stanisław Kłos opowiedział nam o swojej rzeźbiarskiej pasji i zaprezentował niektóre ze swoich wyrobów.

Praca w ramach projektu już przynosi pierwsze efekty. Uczniowie nabierają pewności siebie, zaczynają wierzyć we własne umiejętności, stają się otwarci na kontakty z innymi ludźmi, a efekty podejmowanych działań dostarczają im wiele radości i satysfakcji z dobrze wykonanej pracy.

Tekst: Jacek Królak
Zdjęcia: Aneta Stasiak, Ewelina Spiewak, Wioletta Kwapisz, Oliwia Bonio

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl