Środa, 8 lipca 2020
imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

Strona główna

Jesienne wieści z mirzeckiego przedszkola

10.10.2014 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Przedszkolaki wyruszyły na jesienną wędrówkę i przypomniały sobie "Baśń o rybaku i złotej rybce".

 

 


Święto Pieczonego Ziemniaka

Tydzień temu, w piątek mirzeckie przedszkolaki z grupy „Biedronek” miały okazję poznać smak ziemniaków pieczonych w ognisku i wspaniale się bawić, a wszystko to w ramach Święta Pieczonego Ziemniaka.

Ziemniak to dość popularne warzywo, królujące niezmiennie na polskich stołach w różnej postaci.  Warto wiedzieć, że pierwsze jego uprawy pojawiły się jeszcze w czasach prehistorycznych w Ameryce Południowej. Polacy poznali jego walory smakowe dopiero za sprawą króla Jana III Sobieskiego, który pierwsze sadzonki nieznanej nikomu rośliny przywiózł z dalekiej zamorskiej wyprawy dla swojej Marysieńki. Dziś po wielu latach dla największych kucharzy świata ziemniak stał się kulinarną inspiracją i dobrym materiałem na prosty, ale i wytworny posiłek. Jesień to doskonała pora na docenienie wartości smakowych i odżywczych tej rośliny. W tym celu każdego roku po wykopkach organizuje się tradycyjne ludowe Święto Pieczonego Ziemniaka. Mirzeckie Przedszkolaki również skorzystały z tej okazji i udały się z wycieczką na posesję Państwa Ewy i Andrzeja Kosowskich, by przy ognisku miło spędzić czas.

Tego dnia wspaniała pogoda stała się sprzymierzeńcem przedszkolaków i zachęcała do pieszej wędrówki. Jeszcze przed południem dzieci w towarzystwie opiekunów dotarły na pole i zastały już płonące ognisko. Dla niektórych nowością był sam fakt pieczenia ziemniaków w popiele, wszystkim jednak niecodzienny posiłek smakował wybornie, zwłaszcza, że na efekt kulinarny trzeba było cierpliwie poczekać. Nie zabrakło również tradycyjnych pieczonych kiełbasek, bez których każde ognisko nie może się odbyć. Gdy już cały prowiant został zjedzony, przyszedł czas na spacer po lesie. Jak się okazało, niektórzy widzieli las z bliska po raz pierwszy, więc widok grzybów był dla nich czymś zupełnie nowym. W samo południe wszyscy w doskonałych humorach powrócili na plac przedszkolny i tylko biegać w kaloszach było trochę niewygodnie.

Serdecznie dziękujemy Państwu Ewie i Andrzejowi Kosowskim za gościnność oraz Elżbiecie Rokicie za pomoc w organizacji spotkania.

Tekst: Regina Stachowicz
Foto: Magdalena Koriat

Teatrzyk w przedszkolu

Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie przedszkolaków z teatrem miało miejsce w miniony wtorek. Wtedy to do przedszkola zawitali artyści „Agencji pod smokiem Obibokiem” z Nowego Sącza, by zaprezentować spektakl przygotowany na podstawie znanej wszystkim „Bajki o rybaku i złotej rybce”. Miał on niezwykle pouczający charakter i był okazją do poszerzenia wiedzy na temat teatru.

Bajkę obejrzały dzieci ze wszystkich grup wiekowych i mimo że była im dobrze znana, z zapartym tchem śledziły losy głównych bohaterów: biednego rybaka oraz jego chciwej żony. Przedszkolaki żywo reagowały na prezentowane wydarzenia, a na zakończenie nie szczędziły braw aktorom i kukiełkom. Największą atrakcję sprawił maluchom bliski kontakt z aktorami i kukiełkami tuż po spektaklu.

To jakże interesujące przedstawienie zawierało bogate treści dydaktyczne. Bajka uczyła starej mądrości mówiącej o tym, że chciwość nie popłaca. Lepiej we wszystkim zachować stosowny umiar, bo gdy się wiele posiada, można równie dużo stracić. Barwna scenografia, profesjonalna oprawa muzyczna oraz oryginalne kukiełki zachęcały do słuchania i oglądania.

Spektakl dostarczył młodym widzom wielu miłych i niezapomnianych wrażeń oraz zachęcił do podejmowania wszelkich działań związanych z teatrem.

Warto dodać, że w tym niezwykłym przedsięwzięciu finansowo wsparła placówkę Przedszkolna Rada Rodziców.

Tekst i foto: Regina Stachowicz

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl