Piątek, 10 lipca 2020
imieniny: Amelii, Filipa, Witalisa

Strona główna

90. urodziny Szkoły Podstawowej w Jagodnem

22.06.2014 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

20 czerwca w Szkole Podstawowej w Jagodnem świętowano jubileusz 90-lecia istnienia placówki.

 

 

 

W piątek kilka pokoleń uczniów i pracowników szkoły spotkało się w murach jubilatki, by wspólnie utrwalić miniony czas. Uroczystość zadedykowano dawnym, obecnym oraz przyszłym pokoleniom uczniów i pedagogów jagodzieńskiej szkoły, by oddać im hołd i zapisać w pamięci tych, którzy już odeszli.

Oficjalną część rozpoczęło odśpiewanie narodowego hymnu, po czym dyrektor szkoły Beata Stefańska powitała gości: wójta gminy Marka Kukiełkę, przewodniczącego rady gminy Mirosława Seweryna, wiceprzewodniczącego Jana Raczyńskiego, radnych gminy Mirzec, byłe władze gminy, rodzinę wieloletniego dyrektora szkoły Oresta Kuźmaka, wieloletniego dyrektora szkoły Mariana Pietrkiewicza z żoną Wiesławą - byłą dyrektor przedszkola w Jagodnem, byłych nauczycieli i pracowników szkoły oraz absolwentów, twórców ludowych przybyłych na uroczystość, rodziców i uczniów podstawówki, przedstawicieli prasy i wszystkich przyjaciół szkoły.

- Jubileusz szkoły jest najlepszą okazją do sięgnięcia w przeszłość i przywołania pamięci o wydarzeniach i ludziach współtworzących świadectwo, którego zostaliśmy spadkobiercami. Nasza szkoła wytworzyła bardzo bogatą tradycję, swój klimat, łączyła zawsze kilka pokoleń (…) Ta bogata tradycja zawsze mobilizowała, wychowywała i zobowiązywała. Wychowankowie opuszczający mury szkoły niejednokrotnie napawali nas dumą i są dziś najpiękniejszym prezentem, jaki otrzymuje nasza jubilatka (…) Mijają dni, mijają lata. pozostaje tylko czas zamknięty na pożółkłych fotografiach, na których odnajdujemy przyjaciół odpoczywających być może na niebiańskich polanach. Przyjaciół, którzy oddychają powietrzem w odległych zakątkach świata. Przyjaciół, którzy pokochali inne miejsca naszej ojczyzny. Przyjaciół, którzy być może znajdują się na tej sali, są pośród nas. Życzę, aby przy okazji tego pięknego jubileuszu we wszystkich sercach: nauczycieli, absolwentów, rodziców i przyjaciół odżyły wspomnienia niepowtarzalnej atmosfery, jakiej doświadczamy w szkole w Jagodnem – powiedziała dyrektor Beata Stefańska.

Po krótkim przemówieniu dyrektor Beaty Stefańskiej wspomniano o pierwszym dyrektorze i założycielu szkoły Oreście Kuźmaku i jego żonie Genowefie – nauczycielce szkoły. Po czym delegacja uczniów złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą Oresta Kuźmaka.

W imieniu emerytowanych nauczycieli szkoły zabrała głos Anna Wojtas, która powiedziała m.in., że byli nauczyciele mocno wierzą w to, iż szkoła będzie istniała dalej, bo to obecność szkoły w lokalnej społeczności jest najważniejszym wyznacznikiem cywilizacji XXI wieku.
- Życzymy szkole 100 lat i kolejnych rocznic – zakończyła.

Następnie prowadząca uroczystość Joanna Serafin-Sieczka poprosiła na środek byłych nauczycieli i pracowników szkoły, którym absolwenci i uczniowie podziękowali za pracę, i przybycie na jubileusz oraz wręczyli po symbolicznej róży.

Kolejnym punktem programu był występ taneczny uczniów. Zgromadzeni w sali gimnastycznej szkoły obejrzeli żywiołowe wykonanie „Macareny” i  ognistą Hiszpankę (Agnieszka Sikora) we flamenco (reż. Jagoda Rafalska-Kawalec).

W przerwie przedstawienia absolwenci szkoły czytali swe wspomnienia z dzieciństwa. Przemawiali też: Bogusław Nowak i wójt Marek Kukiełka. Pierwszy wspominał szkolne czasy i dyrektorowanie Oresta Kuźmaka, Mariana Pietrkiewicza i Barbary Pacek, drugi zaś powiedział:

- W Jagodnem znajdujemy klimat nauki, klimat kształtowania ludzkiej osobowości, intelektu (…) Niebawem mieszkańcy Jagodnego doczekają się placu zabaw, który powstanie z rządowego programu „Radosna Szkoła”. Podobne place zbudowaliśmy lub zbudujemy w naszej gminie obok każdej ze szkół. Pozwolą one choć na chwilę oderwać się dzieciom od komputerów (…) W dniu jubileuszu życzę wszystkiego dobrego absolwentom i uczniom szkoły oraz ich nauczycielom.

Wójt Marek Kukiełka wraz z przewodniczącym rady Mirosławem Sewerynem na ręce dyrektor Beaty Stefańskiej przekazali list gratulacyjny oraz drobny upominek w postaci książki „Polska i świat – najpiękniejsze miejsca i zabytki”. Przewodniczący Mirosław Seweryn również wypowiadał się w ciepłych słowach o jagodzieńskiej placówce, życząc jej pracownikom wszelkiej pomyślności. Do dzieci zaś skierował następujące słowa:
- Czerpcie, ile możecie z tego, co wam nauczyciele dobrego w szkole dają, niech szeroko przed wami otwierają się każde drzwi, abyście w dorosłe życie mogli wchodzić z jak największym zasobem wiedzy.

Po samorządowcach głos zabrali przedstawiciele rodziców: Izabela Szydełko i Jolanta Kosno. Obydwie mamy podkreślały wspaniałą atmosferę życzliwości panującą w szkole, otwartość na uczniów i rodziców. Życzyły szkole, aby nigdy na jej korytarzach nie ucichł gwar uczniowskich głosów, by posyłała w świat kolejnych wspaniałych wychowanków i aby dla wszystkich była oknem na świat.

Następnie przybyli na uroczystość przenieśli się w krainę przyjaźni i miłości za sprawą rewelacyjnie zagranego przez młodych aktorów „Małego Księcia” w reżyserii Wiesławy Działak. W postać tytułowego bohatera wcieliła się, być może przyszła gwiazda polskiej sceny teatralnej, Wiktoria Potrzeszcz.

Na zakończenie części oficjalnej raz jeszcze głos zabrała dyrektor Beata Stefańska:
- Dziękuję byłym i obecnym władzom gminy za wspieranie edukacji, za danie dzieciom szansy edukacji w miejscu zamieszkania, za dbanie o to, by mogły uczyć się w godnych, nowoczesnych warunkach. Dziękuję mieszkańcom Jagodnego za wszelką pomoc niesioną szkole.

Dyrektor podziękowała także wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości i wszystkim przybyłym na nią gościom.

Następnie rozpoczęły się spotkania absolwentów i nauczycieli przy kawie, cieście i ognisku zorganizowanym w przyszkolnym ogrodzie.

Przybyli na uroczystość mogli także: zwiedzić Muzeum Pamiątek Regionalnych, w którym na pianinie dała minirecital niezwykle utalentowana Dominika Gunciarz z Tychowa Nowego, zobaczyć wystawę fotograficzną „Z biegiem dni, z biegiem lat” prezentującą historię szkoły i wystawę „Przyroda świętokrzyska”. Jubileuszowi towarzyszył również jarmark ludowego rękodzieła.

Za 10 lat Szkole Podstawowej w Jagodnem stuknie setka. Wszystkiego najlepszego !

Tekst i foto: Jacek Rafalski

 

 

 

 

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl