Piątek, 18 września 2020
imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

Strona główna

Wycieczkowy czerwiec

28.06.2014 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Czerwiec jest miesiącem, w którym szkoły najczęściej organizują wycieczki.

 

 Szkoła Podstawowa w Małyszynie
11 czerwca 2014r. uczniowie klas 0 – VI Szkoły Podstawowej w Małyszynie wzięli udział w wycieczce na Święty Krzyż, odwiedzili także Park Miniatur w Krajnie.

Dobry humor, uśmiech i piękną pogodę – to wszystko zabrali ze sobą w drogę uczniowie z Małyszyna. Nie mogło być inaczej, bowiem wspólnie spędzony czas był tego dnia dla wszystkich najważniejszy. Pierwszym miejscem, które odwiedziły dzieci, był Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno, gdzie wycieczkowicze mogli odbyć podróż dookoła świata, podziwiając przy tym najważniejsze budowle wielu państw. Towarzyszące temu ciekawe opowieści przewodnika pozwoliły poznać wiele interesujących faktów dotyczących oglądanych budowli. I tak zaczynając od Watykanu i Bazyliki św. Piotra, poprzez Pizę i słynną Krzywą Wieżę, Koloseum w Rzymie, wieżę Eiffla i Łuk Triumfalny we Francji, operę w Sydney, Londyn ze słynnym Big Benem, Amerykę z wieżami WTC i Białym Domem, Taj Mahal w Indiach, Chiny i słynny Wielki Mur Chiński, a także Brazylijskie Rio, czy Egipt i piramidę Cheopsa globtroterzy dotarli w końcu na szczyt - Sycylię i wulkan Etna, a tym samym na koniec podróży. Po powrocie do Krajna i krótkim odpoczynku, uczniowie wraz z opiekunami udali się w dalszą podróż. Na Święty Krzyż wszyscy wjechali bryczkami. Śmiechu było przy tym co nie miara, bowiem konie dopingowane śpiewem dzieci ochoczo pędziły pod górę. Na miejscu uczestnicy wycieczki podziwiali piękne świętokrzyskie widoki z tarasu widokowego na gołoborzu. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu. Uczestnicy wycieczki podziwiali tam prezentowaną za pomocą urządzeń multimedialnych, modeli i zdjęć wystawę, która jest spektaklem światła, dźwięku i odgłosów przyrody. Po powrocie do autokaru, wszyscy uczestnicy wycieczki, w dobrych humorach wrócili do Małyszyna, drogę powrotną umilając wspólnym śpiewem. I tak zakończył się dzień pełen wrażeń, emocji, ale też dzień wielu cennych doświadczeń i informacji. A uczniowie Szkoły Podstawowej w Małyszynie już zbierają siły i z niecierpliwością czekają na kolejny wspólny wyjazd.

Tekst: Milena Michalska-Świercz
Foto: Marlena Borek-Kiełbasa, Milena Michalska-Świercz

Szkoła Podstawowa w Mircu
Tatry, Tatry - jakie cudne…

Uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Mircu wraz z opiekunami: Alicją Raczyńską, Tomaszem Kuźdubem i Ewą Miśkiewicz zrealizowali swoje marzenia, wyjeżdżając w do Zakopanego. Podziwiali górską naturę, piękne widoki i poznali najciekawsze miejsca. Oddali część Kornelowi Makuszyńskiemu, który spoczywa na najstarszym cmentarzu na Pęksowym Brzyzku, gdzie pochowani są zasłużeni dla Zakopanego i Podhala. Uczniowie zachwycili się widokami i panoramą Tatr, jadąc na Buforowy Wierch. Następnie kolejką szynową z Gubałówki zjechali do Centrum. Duże wrażenie na uczniach zrobiło sanktuarium na Krzeptówkach - miejsce tak bliskie Papieżowi Janowi Pawłowi II. Następnie udali się na najpopularniejszy deptak - Krupówki, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Kolejnego dnia, pełni werwy i zapału udali się na górską wyprawę do Doliny Strążyńskiej. W drodze powrotnej atrakcją dla uczniów był McDonalds w Krakowie. Pełni miłych wrażeń i myśli o następnej wyprawie wrócili do Mirca.

Tekst: Ewa Miśkiewicz
Foto: Alicja Raczyńska

Kazimierz Dolny – Nałęczów
10 czerwca najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Mircu uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego i Nałęczowa. Po czułym pożegnaniu z rodzicami, wczesnym rankiem, dwoma autokarami wyjechali z Mirca. Pierwszym etapem wycieczki był spacer po kazimierskim Rynku ze słynną studnią oraz kamienicami Przybyłłów. Następnie nasi uczniowie odwiedzili przepiękny bajkowy wąwóz – Korzeniowy Dół, który jest jednym z ulubionych tematów malarzy-pejzażystów. Drugim etapem wycieczki była wizyta w Nałęczowie, gdzie spacerowali po parku i podziwiali wolno żyjące kaczki i łabędzie. Odwiedzili także Pijalnię (Palmiarnię)

Wód Mineralnych. Ogromną niespodzianką dla naszych uczniów była niezapowiedziana wizyta w Pałacu Książąt Czartoryskich w Puławach. Po dniu pełnym wrażeń uczniowie wraz z opiekunami: Iwoną Grzesik-Kleczaj, Renatą Bogucką, Jadwigą Pastuszką, Anną Chmolowską i  Piotrem Spadło późnym popołudniem wrócili do Mirca.

Tekst: Iwona Grzesik-Kleczaj
Foto: Iwona Grzesik-Kleczaj

Szkoła Podstawowa w Tychowie Starym
6 czerwca 2014r. dzieci z oddziału przedszkolnego miały przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Starachowic. Pierwszą atrakcją była zabawa w Bajkolandii, gdzie szaleństwom nie było końca. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Techniki i Przyrody. Tam dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej "Jak powstały tropy dinozaurów", obejrzały wystawę oraz na pamiątkę zabrały odlewy gipsowe swoich dłoni, pokrótce poznały historię wielkiego pieca. Na końcu wycieczki przedszkolaki mogły zobaczyć z bliska jak wygląda praca strażaków. W tym celu odwiedziły Powiatową Państwową Straż Pożarną w Starachowicach. Dzięki życzliwości panów strażaków przedszkolaki mogły oglądać samochody i sprzęt pożarniczy. Wysłuchały również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo-gaśniczych. Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzenia nakrycia głowy strażaków, wejście do wozu strażackiego oraz próba "gaszenia", czyli lanie wężem. Wycieczka przyniosła dzieciom wiele niesamowitych wrażeń. Bajkolandię oraz koszty przejazdu dzieci pokryli dziadkowie obecni na spotkaniu z okazji Dnia Babci i Dziadka. Kierownikiem wycieczki była wychowawczyni Aneta Kruk, zaś opiekę sprawowały Dorota Niewczas i Aneta Grzelka.

Tekst i foto: Sławomir Majchrzak

Szkoła Podstawowa w Osinach
W ostatnim tygodniu nauki uczniowie klas starszych Szkoły Podstawowej w Osinach wybrali się na wycieczkę. Pierwszym etapem wyprawy były Kielce. W Muzeum Narodowym dzieci obejrzały interesującą wystawę „Zwierzęta i kontynenty”. Można było podziwiać na niej 160 okazów zwierząt pochodzących z różnych kontynentów i stref klimatycznych, m.in. żyrafę, lwa, nosorożca czy też woła piżmowego. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej, podczas której zrozumieli przebieg i mechanizm procesu ewolucji, ze szczególnym uwzględnieniem powstawania nowych gatunków oraz przystosowań i adaptacji do warunków środowiska.

Następnie wycieczka ruszyła do Chęcin. Młodzi podróżnicy odwiedzili nowoczesne Centrum Neandertalczyka. Ciekawa ekspozycja, multimedialne prezentacje i filmy, hologram 3D czaszki krewnego Homo sapiens – wszystko to przemawiało do wyobraźni i pozwalało w przystępny sposób chłonąć wiedzę historyczną. Największe wrażenie robiła naturalnych rozmiarów replika mamuta włochatego. 6 metrów długości i 3,5 metra wysokości  - to jest to!!! Nie można było jednak zbyt długo przebywać w świecie epoki lodowcowej, bo już czekała kolejna atrakcja – Jaskinia „Raj”. Wędrówka 180-metrową trasą turystyczną wzbudziła wiele emocji i dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Niektórzy zmarzli (temperatura 8-100C), ale nacieszywszy oczy widokiem Sali Stalaktytowej, nikt nie miał prawa narzekać. Teraz znowu autokar i kierunek – Ciekoty. Zagościliśmy tam w Centrum Edukacyjnym „Szklany Dom”. Uczniowie zostali oprowadzeni po wystawie muzealnej w zrekonstruowanym dworku autora „Syzyfowych prac”, a następnie zostali zaproszeni do udziału w zabawie terenowej „Azymut na Żeromskiego”. Po tym wszystkim pieczone nad ogniskiem kiełbaski smakowały wybornie, a apetyt wszystkim dopisywał.

Wieczorem osińskie obieżyświaty wróciły do domów zmęczone, ale radosne, bogatsze o nową wiedzę i przeżycia.

Tekst: Jacek Królak
Zdjęcia: Ewelina Śpiewak, Aneta Stasiak

Pod koniec roku szkolnego uczniowie klas 0-III ze Szkoły Podstawowej w Osinach udali się wraz ze swoimi wychowawcami: Aliną Dudek, Małgorzatą Cichocką i Ewą Nowak na wycieczką do Kielc.

W Muzeum Zabawy i Zabawek można było zobaczyć różne zabawki od najstarszych do nowoczesnych, ale też pobawić się w teatrzyk cieni czy poprzez urządzenia multimedialne, wysłuchać w jaki sposób zrobić zabawkę albo jak dawniej organizowały sobie wolny czas. Przesuwając ubranka po tablicy magnetycznej, dzieci ubierały lalki w różne stroje i bawiły się samochodami. Jednak najwięcej atrakcji dostarczyły dzieciom lekcje muzealne. Dzieci klas 
0-I samodzielnie, indywidualnie wykonywały misia z kolorowego papieru. Natomiast uczniowie klasy II i III dowiedziały się w czasie takiej lekcji, jak powstawały filmy animowane. Poprzez pokolorowanie obrazków, które różniły się drobnymi szczegółami, przy pomocy prowadzącego powstał film animowany, który dostarczył dzieciom wielu ciekawych wrażeń.

Może mniej atrakcji, ale równie przyjemnie spędziły dzieci w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Słabosłyszących i Niesłyszących. Nasi uczniowie klasy III i Miłosz Gwóźdź z kl. II wystawili dla uczniów tej placówki inscenizację „Szaraczek”. Pozostali uczestnicy wycieczki nie tylko oglądali przedstawienie, ale z wielką uwagą i podziwem przyglądali się językowi migowemu, za pomocą którego nauczycielka Ośrodka - Barbara Brejdak tłumaczyła tekst inscenizacji dzieciom niesłyszącym. Po przedstawieniu i sesji zdjęciowej z małymi aktorami nasi uczniowie próbowali nauczyć się kilku najbardziej znanych słów, m.in. mama, tata i zwrotów grzecznościowych. Na koniec wszyscy zjedli 
w stołówce szkolnej smaczny i obfity obiad.

Pełni sił pojechaliśmy do Tokarni zwiedzać Muzeum Wsi Kieleckiej, aby zobaczyć, jak prezentowała się dawna wieś za czasów naszych dziadków i pradziadków. Uczestnictwo 
w lekcjach muzealnych pozwoliło wzbogacić wiadomości i zdobyć nowe doświadczenia. Młodsza grupa dowiedziała się „Jak dzieci bawiły się dawniej na wsi?”. Czynne uczestnictwo 
w grach i zabawach może okaże się pomocne w organizowaniu własnego wolnego czasu. Starsze zaś dzieci dowiedziały się „Jak żyły dzieci na dawnej wsi?”. Poznały ich zajęcia, stroje, obowiązki i warunki życia. Temat zajęć zapisały własnoręcznie stalówką maczaną 
w atramencie.

Do domu wróciliśmy pełni wrażeń, bogaci w wiedzę i  pamiątki.

Tekst i foto: Ewa Nowak

Na zakończenie tak ważnego, fundamentalnego – I etapu nauki, uczniowie klasy III miło spędzili czas w ostatnim tygodniu nauki przy ognisku nad Iłżanką.

Na tę szkolną „imprezkę w terenie” licznie przybyli również rodzice dzieci. Niezawodnie, jak zawsze, pomogli w organizacji ogniska.  Pyszne kiełbaski dodały wszystkim energii do gier i zabaw przygotowanych przez wychowawczynię Ewę Nowak. Rodzice zmagali się z dziećmi w konkurencjach takich jak: walka na kulki papierowe, przeciąganie liny, wyścigi w workach, bierki, gra w jednego ognia oraz zawody z woreczkami, piłkami, szarfami. W przerwach między zabawami dzieci pałaszowały piknikowe smakołyki. Ne mogło zabraknąć również zabaw nad wodą, m. in. wyławiania ślimaków z rzeki, które za chwilę i tak do niej wróciły.

Sprzyjająca pogoda i przemiła atmosfera na długo zapadnie wszystkim w pamięci.

Tekst i foto: Ewa Nowak

  

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl