Niedziela, 5 lipca 2020
imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny

Strona główna

Filatelistki z Tychowa Starego najlepsze w województwie

12.05.2014 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Koło Filatelistyczne ze Szkoły Podstawowej w Tychowie Starym od 5 lat nie ma sobie równych w województwie świętokrzyskim.

 

 

 

26 kwietnia 2014 roku odbył się 52. Wojewódzki Młodzieżowy Konkurs Filatelistyczny w Kielcach. Nosił on tytuł ,,Gniezno i Poznań - tu Polska się zaczęła".  Miłośniczki znaczków z Tychowa Starego zajęły w nim dwa pierwsze miejsca i jedno drugie.

Oto one:
Aleksandra Barszcz - uczennica I klasy gimnazjum w Mircu, zajęła w swej kategorii wiekowej I miejsce. Ola nadal należy do koła filatelistycznego w Tychowie.
Gabriela Pomorska - uczennica V klasy szkoły podstawowej zajęła I miejsce w kategorii podstawówek.
Julia Witkowska - uczennica V klasy szkoły podstawowej zajęła II miejsce.

Przygoda z filatelistyką, jak widać na przykładzie Oli Barszcz, nie kończy się na szkole podstawowej. Ola oraz inne uczennice nadal należą do koła filatelistycznego w Tychowie Starym. Chętnie biorą udział w różnych konkursach (ostatnio Weronika Oliwa zdobyła specjalne wyróżnienie w konkursie w Warszawie). Spotykania organizowane są  po lekcjach. Ola Barszcz i Gabriela Pomorska będą reprezentowały nasze województwo na ogólnopolskim konkursie filatelistycznym, który odbędzie się w Gnieźnie.

Tegoroczny konkurs został przeprowadzony w formie podobnej do ubiegłego roku. Jego uczestnicy pisali dwa testy: jeden z wiedzy filatelistycznej, a drugi z wiedzy tematycznej. Zakres materiału, jaki musieli opanować, był niezwykle szeroki. Dotyczył m.in. początków naszego państwa, historii godła Polski na przestrzeni wieków, czasu panowania Piastów, powstania Gniezna i Poznania, historii gnieźnieńskiej katedry, ważnych obiektów tych miast, Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Teatru Polskiego, Powstania Wielkopolskiego, szkół wyższych i czasów współczesnych. Oczywiście  wszystko to wiązało się ze znaczkami, bloczkami, całostkami, ozdobnymi pieczęciami i datownikami. Opanowana wiedza przyda się naszym dziewczętom w gimnazjum i w liceum. Potwierdza się maksyma, że znaczek uczy, bawi i wychowuje oraz jest ambasadorem naszego kraju. Łączy też młodych ludzi, którzy podczas konkursów poznają nowych przyjaciół. Należy mieć nadzieję, że jak zwykle nasi filateliści będą godnie reprezentować województwo świętokrzyskie na szczeblu centralnym.

Uczennice do konkursu przygotowała Ala Bonio.

Tekst i foto: Ala Bonio

 Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl