Piątek, 10 lipca 2020
imieniny: Amelii, Filipa, Witalisa

Strona główna

Korowód z Marzannami

22.03.2014 | Napisał: Admin | Kategoria: Informacje ze szkół

Zgodnie z obowiązującą staropolską tradycją mirzeckie przedszkolaki uroczyście pożegnały miłościwie panującą od miesięcy Zimę, a powitały młodziutką Wiosnę, której czas panowania właśnie się rozpoczął. Działo się to 21 marca - w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny.Niewielu z nas wie, że zwyczaj rytualnego palenia bądź topienia słomianej kukły zwanej Marzanną głęboko zakorzeniony jest w pogańskich obrzędach ofiarnych. Według wierzeń ówczesnych ludzi miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku i jednocześnie spowodować rychłe odejście zimy. Tradycja ta przetrwała wieki i obecnie kultywowana jest głównie przez najmłodszych.

W mirzeckim przedszkolu przez kilka dni trwały intensywne przygotowania do tego ważnego dnia. Przedszkolaki uczyły się piosenek i wierszyków tematycznie związanych z wiosną i jednocześnie bacznie obserwowały przyrodę, szukając w niej pierwszych oznak nowej pory roku. W przygotowania zaangażowali się również rodzice, wykonując wraz ze swoimi pociechami kukły symbolizujące odchodzącą zimę. Były wśród nich Marzanny tradycyjne- słomiane, papierowe i tekstylne - wszystkie piękne i jakże trudno było się z nimi rozstać.

Około godz.10.00 z przedszkolnego placu wyruszył barwny korowód z Marzannami i uroczyście przeszedł główną ulicą Mirca, by zimowe kukły ostatni raz spojrzały na naszą miejscowość i jej mieszkańców. Po powrocie na placu przedszkolnym, wszystkie wrzucono do przygotowanego na ten cel zielonego kosza. Zainteresowanych informujemy, że rezygnacja z rytuału palenia czy topienia kukieł nie jest przypadkowa, bowiem przedszkolaki tak jak nikt inny dbają o środowisko i są wytrawnymi ekologami. Upragnioną wiosnę przywitano piosenką, wierszem i wesołą zabawą.

Tradycji stało się zadość. Teraz możemy grzać się w promieniach słońca, napawać się widokiem świeżej zieleni i cieszyć się wiosną. Ona już tu jest.

Tekst i foto:Regina Stachowicz

Szkoła Podstawowa w Mircu
21 marca to jeden z tych dni w roku, na który dzieci czekają z wielką niecierpliwością. Udział w wiosennym korowodzie to dla każdego ucznia  wyjątkowe wydarzenie. Ogromne emocje wzbudzają już same przygotowania. Jak co roku dzieci z poszczególnych klas młodszych wykonały słomiane kukły Marzanny ozdobione wstążkami, koralikami i kwiatami. Nie zabrakło też wiosennych gaików. W pogodnym dniu, przy śpiewie ptaków i i ciepłych podmuchach wiatru w barwnym korowodzie dzieci udały się, by powitać wiosnę.
Tekst i foto: Jadwiga Pastuszka

Prawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersjęPrawdopodobnie Twoja przeglądarka nie ma zainstalowanego dodatku Flash Player.Pobierz najnowszą wersję


Urząd Gminy w Mircu
pon. 7.30-17.00

wt. - pt. 7.30-15.30

Mirzec Stary 9
27-220 Mirzec

tel./fax (0-41) 27 13 033
lub 27 13 016

Nr rachunku UG:
BS o/Mirzec
26 8523 0004 0006 0046 2000 0007
Wójt gminy Mirzec
Mirosław Seweryn wojt@mirzec.pl


Sekretarz gminy
Marta Ziomek tel. (041) 27 67 173 sekretarz@mirzec.pl

Przewodniczący Rady Gminy w Mircu
Jan Zawisza

Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Agnieszka Idzik-Napiórkowska

Skarbnik gminy

Wanda Węgrzyn tel. (041) 27 67 174 skarbnik@mirzec.pl

Adres Urzędu Gminy w Mircu

sekretariat@mirzec.pl

Elektroniczna skrzynka podawcza
http://epuap.gov.pl/wps/portal

Administrator strony
Jacek Rafalski admin@mirzec.pl